Z zastosowania podłogi korkowej możemy mieć wiele korzyści. Aby w pełni docenić możliwości korka, sięgnijmy do jego korzeni – a właściwie do kory, od której wszystko się zaczęło...
Jak robi się okładzinę z korka
– Korek jest materiałem całkowicie naturalnym. Pozyskuje się go z kory dębów korkowych, które rosną w Portugalii, na południowych wybrzeżach Hiszpanii i Korsyce oraz w Algierii i Tunezji. Korę ściąga się dokładnie co 9 lat. W międzyczasie drzewo dalej rośnie i regeneruje się. Proces pozyskiwania surowca określają przepisy prawne, które wyznaczają czas zbioru, częstotliwość, plany rozwoju plantacji oraz zapobiegają niepotrzebnemu wycinaniu drzew. Warto podkreślić, że produkty wykonane z korka nadają się do recyklingu i pozytywnie wpływają na pobór dwutlenku węgla z atmosfery. Fakty te z pewnością znajdą uznanie wśród zwolenników ekologii i zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi – wyjaśnia Grzegorz Kolarski, ekspert z firmy Wicanders.
Przeczytaj również: Podłoga z korka jest miękka, cicha i ciepła
– Zanim korek zostanie wykorzystany do produkcji płytek i paneli podłogowych musi być poddany przetwarzaniu i selekcji. Zebrana kora układana jest w pryzmy i sezonowana na plantacji przez kilkanaście dni lub kilka miesięcy. Stamtąd surowiec trafia do fabryki, gdzie w specjalnych kadziach kora jest gotowana. Proces ten pozwala pozbyć się wszelkich insektów i umożliwia rozprostowanie pojedynczych płatów. Kolejny etap to m.in. zmielenie kory i uformowanie jej w bloki aglomeratu korkowego, z których następnie wycinane są idealnie płaskie arkusze korka – dodaje ekspert.
Potencjał dekoracyjny i funkcjonalny korka
Architekci i projektanci wnętrz docenili korek nie tylko ze względu na nasycenie jego barw, naturalną urodę i niebanalną strukturę. Jego największe atuty mają bowiem znacznie bardziej praktyczne podłoże.
– Korek jest bardzo dobrym izolatorem akustycznym. Pochłaniając dźwięki, skutecznie tłumi hałas zarówno wewnątrz mieszkania, jak i odgłosy dobiegające z innych kondygnacji. Przy zastosowaniu dwóch warstw korka w okładzinie podłogowej, zapewniona jest również odpowiednia amortyzacja. Dzięki temu w wyraźnie odczuwalny sposób zwiększa się zarówno komfort cieplny, jak i wygoda chodzenia po podłodze. Ponadto podłogi korkowe przenoszą bardzo duże obciążenia. Zapobiega to powstawaniu wgłębień i załamań na powierzchni podłogi po zdjęciu nacisku. Za zastosowaniem korkowej podłogi przemawia także aspekt zdrowotny. Antystatyczna warstwa wykończeniowa okładziny zabezpiecza podłogi korkowe przed osadzaniem się brudu, rozwojem zarazków i grzybów. Właściwości te z pewnością docenią nie tylko alergicy. Ponieważ elastyczny i sprężysty korek, absorbując wstrząsy, zmniejsza obciążenie stawów i kręgosłupa oraz zapobiega urazom podczas upadku. Zaletą podłóg korkowych jest również to, że są one łatwe w pielęgnacji. Zabezpieczone już w procesie produkcji lakierem poliuretanowym, są odporne na zadrapania oraz bezproblemowe do utrzymania w czystości.Instalacja paneli korkowych przebiega sprawnie. Nie trzeba stosować dodatkowego podkładu. To wyraźnie skraca czas i redukuje koszty montażu podłogi – mówi Grzegorz Kolarski.
Inspiracje naturą w aranżacji wnętrz nie wychodzą z mody
– Drewno czy kamień, nieustannie pojawiają się w projektach uznanych architektów. Coraz częściej sięgają oni również po takie surowce jak naturalny korek. Materiał ten ujmuje autentycznością i plastycznością. Jest doskonałym tłem dla wyrazistej aranżacji lub też urozmaiceniem bardziej monotonnych kompozycji. Dzięki różnorodności barw i deseni korek doskonale sprawdza się właśnie jako okładzina podłogowa zarówno w domowych, przytulnych wnętrzach, jak i ekskluzywne wykończenie eleganckich apartamentów czy obiektów biurowych. Podłogę można ułożyć z paneli lub płytek podłogowych – dodaje ekspert.
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?