Podłogi drewniane: jak je pielęgnować

Anita Koszałkowska
Podłoga drewniana lakierowanaPodłoga drewniana lakierowana jest idealna m.in. do sypialni.
Podłoga drewniana lakierowanaPodłoga drewniana lakierowana jest idealna m.in. do sypialni. Komandor
Wybierając drewnianą podłogę do mieszkania należy przewidzieć, jak trzeba będzie o nią dbać. Inne zasady dotyczą nawierzchni lakierowanych, woskowanych i olejowanych.

Drewno jest materiałem ciepłym i przyjaznym. Prawidłowo pielęgnowane będzie nam służyło przez lata.

Pielęgnacja podłóg lakierowanych

Podłogi lakierowane są najbardziej popularne pośród wszystkich podłóg drewnianych, głównie dzięki zaletom lakieru, który jest trwały, mocny iodporny na uszkodzenia. Na rynku dostępne są deski pokryte od razu kilkoma warstwami lakieru.

W przypadku desek z drewna surowego przed położeniem lakieru podkładowego warto powierzchnię pokryć bezbarwnym lakierem, który będzie chronił drewno przed ciemnieniem i zmniejszy zużycie lakieru. Lakiery bezpodkładowe kładzie się bezpośrednio na deskę.

Podłogi lakierowane dużo zniosą, ale nie wszystko. Nie należy ich narażać na działanie wody i piasku. Dlatego lepiej nie stosować ich w łazienkach i przedpokojach, chyba że jesteśmy gotowi co kilka lat cyklinować podłogę i pokrywać nową warstwą lakieru. Podłogi lakierowane mają jedną, podstawową wadę – uszkodzone lub przetarte w jednym miejscu wymagają odnowienia całości.

Aby uniknąć uszkodzenia warstwy lakieru na podłodze drewnianej należy:

  • regularnie usuwać piasek, często zamiatać i, kiedy tego wymagają, przecierać wilgotną szmatką. Nie należy stosować środków na bazie silikonu i parafainy.
  • natychmiast usuwać nietypowe zabrudzenia: asfalt wyczyści masło, mleko i tłuszcze płyn do mycia naczyń, krew zimna woda, atrament spirytus.

Jak dbać o podłogi olejowane

Olejowanie daje efekt matowego wykończenia. Dzięki temu, że oleje są bezbarwne podkreślają naturalny kolor drewna. Dobrze zabezpieczają i konserwują posadzkę. Pokrytą olejem podłogę można – w przeciwieństwie do lakierowanej – odnowić w miejscu uszkodzenia. Ale, aby połoga była estetyczna i ładnie wyglądała trzeba ją olejować nawet dwa razy w roku, najlepiej olejem chroniącym przed plamami.

Podłogi olejowane należy pielęgnować za pomocą specjalnej szczotki lub ścierać suchym mopem. Jeśli zabrudzenie nie znika można użyć wilgotnego mopa, ale bardzo ważne jest to, by po dwóch, trzech minutach podłoga była sucha, dlatego po umyciu na mokro trzeba ją wytrzeć.
Producenci podłóg polecają także specjalne środki pielęgnujące podłogi olejowane, które należy stosować co pół roku. Są to m.in.

  • olej pielęgnacyjny, odświeżający matową podłogę,
  • mydło podłogowe, używane do usuwania zabrudzeń i plam,
  • pasta pielęgnacyjna, odświeżająca i chroniąca powierzchnię.

Po użyciu tych środków pielęgnacyjnych przez ok. 5 godzin podłoga nie powinna być użytkowana.

Jak pielęgnować podłogi woskowane

Doradcy klientów w centrach budowlanych twierdzą, że woski cieszą się najmniejszą popularnością wśród klientów, ponieważ są dosyć drogie i kłaść je powinni fachowcy. Podłogi pokryte woskiem są podatne na zaplamienia, dlatego wymagają częstej konserwacji. Wosk na podłogę drewnianą można nakładać na gorąco lub zimno.

Warstwa ochronna z wosku ma także i zalety. Dobrze zabezpiecza drewno przed wilgocią, dlatego podłogi woskowane można układać w łazienkach i kuchniach, a uszkodzenia warstwy można bez problemu naprawiać. Przed woskowaniem podłogę trzeba odkurzyć. Zaraz po nałożeniu wosku należy ją czyścić tylko na sucho, abu nie uszkodzić powłoki przed jej utwardzeniem.

Po dwóch tygodniach można podłogę przecierać wilgotną szmatką. Jeśli jest ona mocno zabrudzona, należy zastosować podłogową pastę pielęgnacyjną i wstrzymać się od chodzenia po podłodze przez kilka godzin, nie należy też jej myć na mokro przez dwa, trzy dni. Drewnianą podłogę pokrytą woskiem można wypolerować suchą, miękka szmatką.

Zobacz również: Deski warstwowe na podłodze: jak o nie dbać 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom