Podlewanie kwiatów domowych. Jak robić to właściwie

Grażyna Zwolińska
Podlewanie roślin doniczkowychZapotrzebowanie rośliny na wodę zależy też od tego, w jakiej doniczce rośnie.
Podlewanie roślin doniczkowychZapotrzebowanie rośliny na wodę zależy też od tego, w jakiej doniczce rośnie. Grażyna Zwolińska
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak podlewać kwiaty w doniczka. Domowe rośliny mają różne wymagania, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na wodę. Nie zawsze służy im codzienne podlewanie.

Kwiaty domowe trzeba podlewać wtedy, gdy tego potrzebują. Co to znaczy? Choćby to, że najpierw trzeba sprawdzić palcem wilgotność podłoża. Po to, żeby nie zalać rośliny.

Zachowaj umiar i rozsądek w podlewaniu kwiatów

Znacznie więcej roślin ginie z powodu nadmiernego, a nie zbyt skąpego podlewania. Najgorsze jest to, że początkujący domowi ogrodnicy, widząc roślinę o zwiędłych, obwisłych i pożółkłych liściach, zwykle biegną po konewkę, by ją dodatkowo podlać. Tymczasem ona już ma za dużo wody. Dodatkowa jej ilość powoduje zalanie rośliny. Więdnie ona więc jeszcze bardziej, bo w zalanym podłożu korzenie otrzymują za mało tlenu. Gniją i nie są już w stanie pobierać wody.

Nie przykładaj do roślin jednej miarki

Podlewanie roślin nie może być codzienną rutyną. Przecież każdy doniczkowy kwiat ma nieco inne wymagania. Rośliny o dużych, miękkich liściach łatwiej tracą wodę. Wymagają więc częstszego podlewania. O wiele wolniej wyparowują wodę te o liściach małych, twardych, grubych i mięsistych. Osobną grupą są kaktusy, które bardzo długo potrafią radzić sobie bez wody. Zimą podlewa się je skąpo, albo nawet wcale.

Czytaj też: Kwiaty doniczkowe zimą: podlewać i nawozić, czy nie 

Uzależniaj podlewanie roślin od pory roku i warunków w pokoju

Generalnie latem kwiaty podlewamy obficiej niż zimą. Od tej zasady odstępujemy, jeśli nie możemy zapewnić roślinom okresu zimowego spoczynku w chłodniejszym pomieszczeniu. Skoro stoją w ciepłym pokoju, do tego w pobliżu grzejników, trudno ograniczać im wyraźnie podlewanie.

Dużą rolę gra też to, w jakiej ziemi rosną. Piaszczysta szybciej wyparowuje wodę niż gliniasta. Jeśli mocno przesuszymy kwiat i po podlaniu woda będzie wypływać na zewnątrz przez otwór w dnie, zamiast wsiąkać w ziemię, trzeba wstawić doniczkę z kwiatem na kilka godzin do miski z wodą.

Bierz pod uwagę rodzaj doniczki

Zapotrzebowanie rośliny na wodę zależy też od tego, w jakiej doniczce rośnie. Jeśli w małej, podlewać trzeba częściej. Ważne jest też tworzywo, z jakiego doniczka jest wykonana. W plastikowej ziemia jest dłużej wilgotna, bo ścianki uniemożliwiają wyparowywanie wody. Większe jest jednak wtedy niebezpieczeństwo zalania rośliny. Dlatego początkującym miłośnikom domowych kwiatów polecić należy raczej doniczki ceramiczne. Nadmiar wody łatwiej jest z nich wyparowywany przez porowate ścianki.

Czytaj też: Kaktusy doniczkowe potrzebują zimowego spoczynku 

Nie podlewaj wodą prosto z kranu

Do podlewania trzeba używać wody o temperaturze pokojowej. Zbyt zimna może wywołać plamy na liściach, a nawet ich opadanie. Rośliny nie lubią też twardej wody. Dotyczy to zwłaszcza wrzosowatych i pochodzących z tropikalnych lasów deszczowych (azalie, storczyki, ananasowate). Wodę średnio twardą zmiękczymy, odstawiając ją na jakiś czas. Bardzo twardą trzeba przegotować. Błędem jest podlewanie roślin wodą prosto z kranu. Powinna odstać.

Są zwolennicy podlewania domowych kwiatów wodą po gotowaniu ziemniaków, jajek, makaronu, wodą z akwarium (gdy ją wymieniamy) lub taką z dodatkiem esencji herbacianej lub jasnego piwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom