Podkarpacie: mieszkania tanie i do wyboru

redakcja.regiodom, Grzegorz Lipiec, [email protected]
Budowa bloku mieszkalnegoPodkarpacie: mieszkania tanie i do wyboru
Budowa bloku mieszkalnegoPodkarpacie: mieszkania tanie i do wyboru mk
Na Podkarpaciu za metr kwadratowy mieszkania zapłacimy mniej niż w wielu województwach w Polsce. Od stycznia do września, w województwie podkarpackim oddano do użytkowania 4425 mieszkań. Jest to o 510 więcej mieszkań niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Cieszy ilość oddanych do użytku mieszkań, a także ciągle spadająca cena za metr kwadratowy własnych czterech kątów. 

Gdzie najwięcej?

Na Podkarpaciu w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy, według Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, użytkowanych jest 4425 nowych mieszkań.

Liderem w budownictwie mieszkaniowym na Podkarpaciu jest Rzeszów. W 2011 roku udział Rzeszowa w budownictwie mieszkaniowym w województwie stanowił 27,5 procent. Od stycznia do września w Rzeszowie oddano do użytkowania 1019 mieszkań. Biorąc pod uwagę powiaty najwięcej w tym okresie oddano mieszkań w powiecie rzeszowskim – 502 mieszkania (wyłączając miasto Rzeszów) i dębickim 350 mieszkań. Najmniej w powiecie bieszczadzkim – 20 mieszkań.

W Tarnobrzegu oddano w tym roku do użytku nowy blok Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, który został wzniesiony przy skrzyżowaniu ulicy Kopernika i 11-go Listopada. W bloku są 42 mieszkania o metrażach od 49 do 69 metrów kwadratowych. Średni koszt budowy jednego lokalu wyniósł 166 tysięcy złotych, a cała inwestycja kosztowała 7 milionów złotych. Wylosowani szczęśliwcy wpłacali kaucję, która była uzależniona od metrażu mieszkania, i już po wprowadzeniu płacą miesięczny czynsz z ratą kredytu – do 700 złotych.

–Ten wieżowiec budowany był na zasadach deweloperskich. W przyszłości planujemy postawienie kolejnego bloku, a także budowę osiedla domów jednorodzinnych na osiedlu Ocicie - mówi Stanisław Żmuda, prezes zarządu Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Tarnobrzegu.

Do poprawy

Niepokoi fakt mniejszej liczby wydanych pozwoleń na budowę w tym okresie i rozpoczętych inwestycji w budownictwie mieszkaniowym. Według wstępnych danych w województwie podkarpackim od początku roku do września, wydano o 6,7 proc. mniej pozwoleń na budowę aniżeli w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tym samym okresie w kraju wydano o 9,4 proc. mniej pozwoleń. Niepokoi fakt znacznego spadku rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych na Podkarpaciu. Od stycznia do września liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto była niższa o 18,2 proc. niż rok temu.

Mniej płacimy

Od 2006 roku mieszkania na Podkarpaciu drożały. Jeszcze sześć lat temu w Rzeszowie za metr kwadratowy mogliśmy zapłacić nawet 1800 złotych. Apogeum drożyzny miało miejsce na przełomie 2011 i 2012 roku, wtedy ceny dochodziły nawet do 4500 złotych. Przypomnijmy, że Podkarpacie to wciąż jeden z trzech regionów Polski, gdzie średnia cena metra kwadratowego mieszkania należy do najniższych w Polsce. Teraz w Rzeszowie można zakupić lokal za 3000 złotych za metr kwadratowy.

– Ceny mieszkań dostosowywały się do panującej sytuacji ekonomicznej. Trzeba jednak przyznać, że ich wzrost w ostatnim czasie, plus trudności w zaciąganiu kredytów, nie dawały nadziei na utrzymanie tej sytuacji – mówi Krzysztof Kaszuba, ekonomista z Rzeszowa. – Stąd też widoczny spadek. Niemal w całej Polsce ceny poszybowały w dół od 1000 do 1500 złotych za metr kwadratowy.

W miastach północnego Podkarpacia ceny są jeszcze niższe. Na przykład w Tarnobrzegu, w zależności od umiejscowienia, rodzaju budynku, można wyszukać oferty nawet za 2000 złotych za metr kwadratowy. 

Zdaniem czytelników Echa Dnia

Echo Dnia zapytało swoich Czytelników, czy ceny na rynku nieruchomości na Podkarpaciu są atrakcyjne.

  • Wiktoria z Tarnobrzega: – Ostatnio przeglądałem oferty. I wcale nie jest tak łatwo znaleźć coś w rozsądnej cenie. Ogólnie sytuacja na rynku mieszkaniowym nie jest wesoła. 
  • Iwona z Tarnobrzega: – To trudne pytanie, bo na budownictwie nie znam się, na tyle, aby móc na nie odpowiedzieć. Choć patrząc na ceny mieszkań do wynajęcia, uważam że jest źle. 
  • Karolina z Tarnobrzega: – Myślę, że ciężko jest kupić, albo wynająć mieszkanie za rozsądną cenę. Jest drogo, a i o kredyt mieszkaniowy wcale nie jest łatwo. 
  • Łukasz z Tarnobrzega: – Ceny są niższe niż w pozostałych częściach kraju, ale co z tego, jak nasze zarobki również pozostają w tyle. 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom