Parapety wewnętrzne – z czego je zrobić

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
parapety wewnętrznePamiętajmy, że ważne jest dopasowanie parapetu do rodzaju pomieszczenia.
parapety wewnętrznePamiętajmy, że ważne jest dopasowanie parapetu do rodzaju pomieszczenia. Oknoplast
Minęły czasy betoniaków. Tak nazywano parapety wewnętrzne w budynkach z lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Dziś wybór materiałów, z jakich możemy zrobić parapety jest ogromny.

Wprawdzie podokienniki (to druga nazwa parapetów) nie są najistotniejszymi elementami w mieszkaniu, ale jeśli zostaną źle dobrane, mogą je zeszpecić. Warto, dobierając parapety, pamiętać o przeznaczeniu poszczególnych pomieszczeń.

Materiały najczęściej stosowane na parapety wewnętrzne

  • Parapet z tworzywa sztucznego

**Parapety zrobione z twardego PVC o przekroju komorowym najczęściej są wykończone laminatem. Wybór jego kolorów i wzorów jest spory. Takie parapety mogą też imitować drewniane lub kamienne. Wszystkie są odporne na wilgoć. Powinno się je jednak umieszczać co najmniej 15 cm nad kaloryferem, bo mogą się odkształcić pod wpływem temperatury.

  • Drewno na parapet

Dobrze wykonane drewniane parapety są bardzo eleganckie. Tworzą ładną kompozycję z drewnianymi oknami. Kiedyś były wykonywane z drewna litego, czyli z grubych desek. Ponieważ jednak drewno „pracuje", mogły się wypaczać i pękać. Zwłaszcza jak były umieszczone nad grzejnikami. Dziś robi się je głównie z drewna klejonego, które jest odporniejsze na wilgoć i zmiany temperatury. Najczęściej stosowanymi materiałami są dąb, sosna i buk. Przy większym zasobie gotówki można się pokusić o parapety z drewna egzotycznego.Parapety drewniane można polakierować lakierem bezbarwnym lub pokryć woskiem (to ostatnie wygląda bardziej elegancko).

  • Laminaty

**Parapety z laminatów są trwałe. Mają ładny połysk. Ich spodnia część to mata szklana z dodatkiem żywicy poliestrowej, a górna to tzw. żelkot, materiał wytwarzany z nienasyconej żywicy poliestrowej

  • Kamień naturalny

Najczęściej wykorzystywany jest granit i marmur. Praktyczniejsze, bo trwałe i odporne na zabrudzenia, są parapety z granitu. Elegancki marmur wymaga zabezpieczenia specjalnym impregnatem. Impregnację trzeba powtarzać. Stosuje się też na parapety kamienne sjenit i trawertyn.

Warto przeczytać: Nakładki na parapety wewnętrzne, by szybko poprawić ich wygląd

Zaletą kamiennych parapetów jest ich niepowtarzalność – każdy cięty kamienny blok jest nieco inny. Takie parapety mogą też mieć dekoracyjne wstawki. Pozwala na to technologia cięcia kamienia strumieniem wody pod bardzo dużym ciśnieniem. Powierzchnię kamiennych parapetów szlifuje się lub poleruje.

  • Kamień syntetyczny

Kogo nie stać na parapety z kamienia naturalnego, może zastosować te z syntetycznego. Kamień syntetyczny wytwarzany jest z mieszaniny piasku kwarcowego i mączki dolomitowej z dodatkiem pigmentów i żywic poliestrowych.

Taki parapet nie jest w przekroju jednolity. Tylko bardzo cienka wierzchnia warstwa przypomina wyglądem strukturę kamienia.

  • Konglomerat marmurowy

To kolejny materiał dla tych, którzy w parapetach z naturalnego kamienia lubią wszystko, z wyjątkiem ceny. Parapety z konglomeratu marmurowego są kilka razy tańsze, a przypominają marmurowe. Nie nasiąkają wodą, są odporne na uderzenia, mają różne kolory. Zrobione są z kruszywa marmurowego spojonego lepiszczem z żywicy poliestrowej.

  • Płytki ceramiczne jako okładzina parapetu

Takie parapety stosuje się najczęściej w łazienkach. Czasem robione są z tych samych płytek, co ściany lub podłoga. Czasem z innych, ale koniecznie harmonizujących z całością. Parapety z płytek ceramicznych łatwo utrzymać w czystości – pod warunkiem, że dobierzemy odpowiednią fugę, która będzie zmywalna. Styk parapetu z oknem powinien być wypełniony materiałem o trwalej elastyczności.

  • Kompozytowe parapety

Kompozytowe parapety mogą mieć jeden z 90 kolorów. Jak ktoś chce mieć w mieszkaniu parapet o nietypowym kształcie, powinien zainteresować się właśnie kompozytami. Te tworzywa nowej generacji występują też pod nazwą corian, staron, marlan, poligranit. Wytwarza się je z mieszanki wodorotlenku glinu, żywicy akrylowej i pigmentów, którą pokrywa się płyty wiórowe lub MDF. Parapety takie wytrzymałe na uderzenia, lecz dość łatwo je porysować.

Zobacz też: Kamienny parapet wewnętrzny 

Jakie parapety do jakiego pomieszczenia

Parapety wewnętrzne trzeba dopasować do stylu wnętrza i jego funkcji. W kuchni, zwłaszcza jeśli jest niewielka, parapet pełni często funkcję dodatkowego blatu. Musi więc być odporny na wodę, wilgoć i zarysowania. Sprawdzi się w takiej roli np. parapet z PVC, granitu, konglomeratu czy kamienia syntetycznego. Takie parapety warto też zamontować w łazience (oczywiście takiej z oknem). Ładnie w niej będzie również wyglądać parapet z płytek ceramicznych.

W pokojach parapety dostosowujemy do wystroju wnętrza. W klasycznym ładnie będą wyglądać drewniane lub z kamienia naturalnego. W tańszej wersji stosujemy imitacje.

W pomieszczeniach gospodarczych wystarczą parapety z akrylu, PVC czy laminatów.

Czytaj również: Parapety zewnętrzne. Z jakich materiałów wykonać podokienniki 

Trzeba dobrze osadzić parapet

Ściany bezpośrednio pod oknami to potencjalnie najsłabsze miejsca termiczne w domu. Dlatego tak ważne jest prawidłowe osadzenie parapetów. Ucieczkę ciepła ograniczy wypełnienie przestrzeni między ościeżnicą okna i dolną częścią ściany poliuretanową pianką montażową. Warto też krawędź parapetu wsunąć 1 cm pod ościeżnicę okna. Miejsce styku trzeba wypełnić masą uszczelniającą.

Parapet wewnętrzny powinien być wysunięty co najmniej 5 cm poza lico ściany. Koniecznie też powinien mieć tzw. kapinos, czyli podcięcie od spodu przy zewnętrznej krawędzi. Chodzi o to, żeby woda nie podciekała pod parapet. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom