Parapety zewnętrzne. Z jakich materiałów wykonać podokienniki

ewk
Parapety z blachy stalowej ocynkowanejWciąż bardzo popularne są parapety z blachy stalowej ocynkowanej
Parapety z blachy stalowej ocynkowanejWciąż bardzo popularne są parapety z blachy stalowej ocynkowanej ewk
Montaż parapetów zewnętrznych (podokienników) jest jednym z ostatnich etapów prac związanych z osadzeniem nowych okien lub odnowieniem elewacji budynku.

Parapety zewnętrzne powinny przede wszystkim zagwarantować odpowiednią ochronę ścian przed zaciekami i zawilgoceniem. Jednak przy wyborze parapetów nie bez znaczenia są też względy estetyczne i finansowe.

Rodzaje parapetów zewnętrznych

Podstawowym kryterium, jakie najczęściej stosuje się przy ich podziale to rodzaj zastosowanego materiału. Według niego wyróżniamy:

  • parapety z blachy (stalowej, aluminiowej lub innego stopu),
  • parapety z tworzyw sztucznych (PVC, włókno szklane nasycane żywicami epoksydowymi),
  • parapety z wyrobów ceramicznych,
  • parapety z kamienia naturalnego,
  • parapety z konglomeratów,
  • z drewna.

Parapety zewnętrzne z blachy

Najtańsze i do niedawna najpopularniejsze były parapety z blachy stalowej. Wykonuje się je z blachy o grubości 0,55–1 mm. Podstawowa wersja to parapety z blachy ocynkowanej, w nieco droższym wykonaniu są dodatkowo powlekane warstwą antykorozyjną z mieszanek żywic syntetycznych
(np. z poliesteru lub puralu) w różnych kolorach.

Warto wiedzieć: Jak poprawić wygląd parapetu wewnętrznego bez jego wymieniania

Nowszą generacją parapetów z blachy stanowią te tłoczone lub zimnogięte z blachy aluminiowej o grubości ok. 1,2–1,5 mm. Blachy pokryte warstwami zabezpieczającymi i wykończeniowymi mogą w sumie osiągać nawet 2,5 mm, dzięki czemu parapety te są grubsze i sztywniejsze ale też droższe od parapetów stalowych. Podobnie jak one mogą być wykonane w pełnej gamie kolorystyki RAL. Niektórzy producenci oferują wykończenie niestandardowe o fakturze i kolorystyce miedzi lub srebra młotkowanego.
Parapety z blachy mają jedną wadę szczególnie dokuczliwą dla osób ceniących ciszę – wzmacniają odgłosy spadających kropel deszczu.

Parapety z tworzyw sztucznych

Parapety z PVC wykonywane są w dwóch wersjach: jako komorowe i pełne. Materiałem na pierwsze jest twardy, a na drugie spieniony polichlorek winylu. Te podokienniki idealnie pasują (pod względem właściwości, wyglądu i kolorystyki) do bardzo popularnych obecnie okien wykonanych również z PVC. Są wytrzymałe i odporne na korozję oraz związki chemiczne (np. kwaśne deszcze). Mogą być pokryte laminatem w dowolnym kolorze.

Parapety ceramiczne

Materiały ceramiczne wykorzystywane do formowania parapetów to kształtki i płytki parapetowe z klinkieru lub gresu. Dzięki dobrej odporności na zmienne czynniki atmosferyczne i niskie temperatury materiały te doskonale sprawdzają się w warunkach zewnętrznych. Wady takiego rozwiązania to: duży ciężar, skomplikowane wykonawstwo (konieczność zachowania dużego spadku, kłopotliwe przycinanie kształtek, wymóg spoinowania) oraz dość duża cena materiału i koszt robocizny.

Parapety z kamienia naturalnego

Tego typu parapety wykonuje się przede wszystkim z piaskowca lub granitu. Rzadziej z marmuru. Kamienne parapety z pewnością należą do najtrwalszych (są odporne na ścieranie, działanie kwaśnych deszczów i promieniowanie UV) i najładniejszych. Niepowtarzalność struktury kamienia naturalnego jest gwarancją oryginalności parapetów. Jednak nie wszędzie można je zastosować ze względu na duży ciężar materiału. Jest jeszcze jeden powód, dla którego nie wszyscy zdecydują się na takie rozwiązanie – wysoka cena parapetów.

Parapety z konglomeratu

Tańszym rozwiązaniem jest wykonanie parapetów z konglomeratu czyli z materiału utworzonego na bazie kamienia naturalnego spojonego żywicą poliestrową.
Wyroby z konglomeratu mają właściwości zbliżone do kamienia naturalnego (wyjątkowo twarde i nienasiąkliwe), wizualnie doskonale go imitują i co jest niezmiernie ważne są, z reguły od niego tańsze.

Parapety drewniane

Parapety z drewna stosuje się z reguły do wykończenia płaszczyzny podokiennej w domach drewnianych dla podkreślenia naturalnego wyglądu i ekologicznego charakteru budynku. Charakteryzują się one niewielką trwałością i wymagają dodatkowych nakładów związanych z odpowiednim zabezpieczeniem (impregnacja) przed wilgocią i grzybami. 

Zobacz również: Parapety wewnętrzne – z czego je zrobić 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom