Wybór oświetlenia do przedpokoju zależy od kilku rzeczy. Oczywiście powinniśmy kierować się indywidualnymi upodobaniami. Jednak oprócz tego, warto również zwrócić uwagę na:
- wielkość i kształt pomieszczenia,
- styl aranżacji wnętrza przedpokoju,
- usytuowanie pomieszczenia.
Przy wyborze oświetlenia do przedpokoju istotny jest także rodzaj przedpokoju – czy jest to wnętrze otwarte na inne pomieszczenia, czy zupełnie osobne, oddzielone drzwiami od reszty domu lub mieszkania. W pierwszym przypadku możemy jedynie doświetlić pomieszczenie. Natomiast w przedpokoju zamkniętym, warto pomyśleć o kompleksowym oświetleniu – zaplanowanym i dopasowanym do codziennych czynności domowników.
Przeczytaj poradnik: Jak obniżyć rachunki za prąd wybierając odpowiednie źródło światła
Aby swobodnie poruszać się po przedpokoju w różnych sytuacjach, odpowiednio zaplanujmy punkty, w których będą umieszczone lampy.
Lampa sufitowa w przedpokoju
Najpopularniejszym źródłem światła niemal w każdym rodzaju wnętrz są lampy sufitowe. W przedpokoju pięknie wyglądać będą zarówno lampy wiszące jak i halogeny, które od razu dają pełne natężenie światła. Jeśli mamy mały przedpokój, a jego rzut jest kwadratem – wystarczy zamontować jedną lampę w centralnym punkcie. Wąski, ale długi przedpokój najlepiej doświetlić 2–3 lampami sufitowymi. Powinny one być zainstalowane wzdłuż pomieszczenia. Oprócz dobrego oświetlenia uzyskamy w ten sposób również efekt optycznie większego pomieszczenia.
Wszystko pod kontrolą
W przedpokoju często robimy makijaż, przymierzamy ubrania i przeglądamy się w lustrze. Czynności te wymagają dobrego oświetlenia wnętrza. W tym przypadku sprawdzą się ozdobne kinkiety, które będą nie tylko funkcjonalne, ale mogą także nadać wnętrzu stylu i charakteru. Odpowiednio dobrane lampy ścienne potrafią stworzyć niesamowity klimat i wyglądać bardzo efektownie. Sprawdzą się jako dodatkowy element dekoracyjny. Funkcjonalnym rozwiązaniem będzie także umieszczenie taśmy ledowej za lustrem.
– Przedpokój to miejsce użytkowane przez nas nie tylko w dzień. Dzięki dodatkowemu oświetleniu z funkcją regulacji natężenia światła, bez problemu znajdziemy w nocy drogę do łazienki. Mocne światło sufitowe może nas razić w oczy i przeszkadzać innym osobom w mieszkaniu. W przedpokojach otwartych na salon najlepszym rozwiązaniem będą więc regulowane kinkiety ścienne. Delikatne oświetlenie w holu zapewni nam romantyczną poświatę, która stworzy przyjemny klimat we wnętrzu. Takie rozwiązanie łączy w sobie wiele zalet – funkcjonalność i walory estetyczne – podkreśla Dariusz Kiełek, ekspert z firmy Candellux Lighting.
Oświetlenie z funkcją regulacji natężenia światła jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz. Dzięki niemu można uzyskać efekt przyciemnionego lub delikatnie rozjaśnionego pomieszczenia. Stopień natężenia światłą ustawia się za pomocą transformatora występującego w kilku postaciach: pokręteł, suwaków, sensorów dotykowych lub przycisków. Regulowane łączniki pozwalają ustawiać natężenie światła tylko w tych oprawach, które podłączone są do danego obwodu elektrycznego.