Osiedle A, czyli socrealizm w Tychach. Jedyne takie miejsce na Śląsku. Projektant był lisem i lwem w jednej skórze

Jolanta Pierończyk
Niezwykłe osiedle A w Tychach. Rzeźba murarki autorstwa Stanisława Marcinowa
Niezwykłe osiedle A w Tychach. Rzeźba murarki autorstwa Stanisława Marcinowa Karina Trojok / Polska Press
Rzeźby, płaskorzeźby, gzymsy, attyki, pilastry, lizeny, gmerki... Socrealizm kochał zdobienia. I takie dekoracyjne jest osiedle A (Anna) w Tychach, porównywane do Nowej Huty, jednego z najbardziej klasycznych przykładów urbanistyki socrealistycznej. Przez lata zapomniane, zepchnięte na margines miasta, w XXI w. doczekało się renesansu i należnego zainteresowania. Osiedle A to jedyne takie miejsce na Śląsku.

Spis treści

Osiedle A, czyli socrealizm w Tychach. Jedyne takie miejsce na Śląsku

Osiedle A zapoczątkowało budowę Nowych Tychów. Decyzja o ich powstaniu zapadła 4 października 1950, a już w 1951 r. zaczęły się narodziny pierwszego osiedla. Na jego twórcę wybrano Tadeusza Teodorowicza Todorowskiego, wybitnego architekta lwowskiego, który po wojnie związał się z Politechniką Śląską. Osiedle zaczęło powstawać na miejscu dawnego folwarku książęcego. Musiało wpisywać się w obowiązujący od 1949 r. nowy trend, jakim był socrealizm.

Twórca osiedla A był... lisem i lwem w jednej skórze?

Dr inż arch. Ryszard Nakonieczny z Politechniki Śląskiej powiedział kiedyś o Tadeuszu Teodorowiczu Todorowskim, że jako architekt reżimu był lisem i lwem w jednej skórze - bo niby tworzył pod dyktando nowej władzy, ale nasycał swoje dzieła „kulturą budowlaną o proweniencji lwowskiej”. Jak powiedział, najlepiej widać to na budynku Politechniki Śląskiej, która, choć ma cechy architektury socrealistycznej, to - gdy się dobrze przyjrzeć - widać w niej charakterystyczny model habsburski budynków politechnik we Lwowie i Wiedniu.

- W Tychach stworzył wygodną przestrzeń opartą na wartościach renesansowych, z ogromną ilością elementów plastycznych, łącząc to z obowiązującą wówczas apoteozą zawodów. Jest to po prostu bardzo humanitarna architektura - chwali Nakonieczny dzieło Todorowskiego.

Romantyczne schodki, murki oporowe, arkady i inne zdobienia

Dekoracyjne obramowania okien i wejść do klatek schodowych, romantyczne schodki z cegły klinkierowej, murki oporowe, arkady rzeźba murarki - przodownicy pracy u wejścia na plac, rzeźby hutnika i górnika, które ustawiono z tyłu najważniejszego naówczas budynku na osiedlu, jakim był dom kultury z salą kinową i kawiarnią. Takie jest osiedle A, jedyne takie w Tychach.

- Po co było stawiać rzeźby niewidoczne od strony placu? Chodziło o to, by widziały je dzieci wychodzące ze szkół. By codziennie patrzyły na tych herosów pracy socjalistycznej - podkreśla dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, emerytowana twórczyni i wieloletnia dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach (za domem kultury były aż dwie szkoły podstawowe).

Plac na osiedlu A ma coś z... Michała Anioła

Projektując centralny plac osiedla A i ustawienie w stosunku do niego domu kultury, Tadeusz Teodorowicz Todorowski wzorował się na schemacie Piazza del Campidoglio w Rzymie projektu samego Michała Anioła.

- Wszystko na tym osiedlu jest przyjazne człowiekowi: wielkość budynków, kształt wewnętrznej ulicy osiedla, infrastruktura… Tu było wszystko: żłobek, przedszkole, szkoły, kino, dom kultury, kawiarnia, biblioteka, sklepy… A wszystko zdobione ręką prawdziwych artystów - tłumaczy dr Maria Lipok-Bierwiaczonek.

Osiedle A - dzieło mistrzów murarskich i artystów

Rzeźbę młodej robotnicy z kielnią zaprojektował Stanisław Marcinów, uczeń Xawerego Dunikowskiego. Jego autorstwa jest też rzeźba siedzącej kobiety z dzieckiem u kolan wypełniająca niszę kamiennego muru w parterze budynku dawnego żłobka. Płaskorzeźby na wspomnianym domu kultury wykonali inni uczniowie Xawerego Dunikowskiego - Augustyn Dyrda (tyszanin, autor wielu rzeźb plenerowych w Tychach). Rzeźba górnika z tytułu domu kultury to dzieło Stefana Chorembalskiego (twórca m.in. pomnik Stanisława Moniuszki w Katowicach), rzeźbę hutnika stworzył Jerzy Kwiatkowski (wedle jego projektu powstały m.in. główne drzwi do archikatedry w Katowicach). Na osiedlu A są też sgrafitta Zygmunta Acedańskiego znanego przede wszystkim ze znakomitych drzeworytów.

Powstawanie osiedla A złożyło się na czas obowiązywania w Polsce socrealizmu, który zaczął się w 1949, a zakończył w 1956. Osiedle budowało się od 1951 do 1956.

Osiedle A miało swoje życie, trochę na marginesie właściwego miasta

Ale to nie był pomysł na całe Tychy. Ten przedstawił dopiero prof. Kazimierz Wejchert z Politechniki Warszawskiej w konkursie rozpisanym w 1951 r. Nowe Tychy, wedle jego koncepcji, zaczęły się od osiedla B, którego budowa ruszyła w 1953, przyćmiewając rosnące osiedle A. Zainteresowanie koncentrowało się na powstawaniu nowego miasta, ale od osiedla B. Osiedle A było kompletnie inne, trochę jak z innej bajki. Zasiedlone przez rodziny górników miało też swoje życie.

- Traktowaliśmy osiedle A jako tyską starówkę, jakąś zamkniętą fortecę, bastion. Dopiero nasi koledzy z Czech czy NRD, a nawet ze Wschodu zwrócili nam na to osiedle uwagę, jako coś ciekawego - mawiał śp. Andrzej Czyżewski, jeden z pierwszych bliskich współpracowników prof. Kazimierza Wejcherta, głównego projektanta Nowych Tychów.

Przyznawał, że pierwsze powojenne pokolenie architektów, do jakiego on należał, nie doceniało dzieła prof. Tadeusza Teodorowicza Toborowskiego w Tychach.

W 2013 r. zaczęła się rewitalizacja tego zapomnianego osiedla. Zaczęto odkrywać i rozumieć jego urodę. Na osiedlu A zaczęły pojawiać się wycieczki zainteresowane socrealizmem. Zachęcamy jednak do indywidualnego odkrywania tyskiego osiedla A. "W odróżnieniu od innych osiedli socrealistycznych osiedle A ma charakter kameralny, budynki nie są wysokie i posiadają zróżnicowany detal (gmerki)", czytamy w wikipedii. Warto zwrócić uwagę na bogactwo zdobień budynków - na gzymsy, attyki, pilastry czy lizeny.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom