Oczar wirginijski – oczarowuje wyglądem i właściwościami

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Oczar wirginijskiOczar wirginijski ma żółte kwiaty wyglądające jak skręcone sznurki.
Oczar wirginijskiOczar wirginijski ma żółte kwiaty wyglądające jak skręcone sznurki. Wikimediaimages (Pixabay.com)
Gałązki oczaru wirginijskiego, mające kształt litery V, bywają używane przez radiestetów jako różdżka do wskazywania podziemnych źródeł wody. Ta roślina ma również inne niezwykłe zalety.

Oczar wirginijski to niezbyt wysokie drzewo lub dosyć rozrośnięty krzew pochodzący z Ameryki Północnej. Zazwyczaj spotykany jest w parkach i ogrodach.

 Warto przeczytaćBegonia zimowa to kwiaty na jesień, zimę i nie tylko 

Kwiaty jak sznurki

Jego kwiaty są żółte i wyglądają jak skręcone sznurki. Oczar wirginijski kwitnie w pierwszej połowie listopada i będzie kwitł do początku zimy. Oczar powinien przetrwać łagodną zimę. Jeśli temperatura nie spadnie poniżej minus 12 stopni Celsjusza, nic mu się raczej nie stanie. Oczar działa niejako instynktownie. Gdy nadciąga większy mróz, roślina automatycznie zwija liście do środka, a rozprostuje je ponownie, gdy trochę się ociepli.

 Poczytaj więcej: Oczar to krzew kwitnący w śniegu 

Zmienny kolor liści

Liście oczaru wirginijskiego najpierw są całe zielone, a potem żółte, przebarwiają się jesienią najpierw od środka, z czasem pokrywając całą powierzchnię liścia. – Owoce oczaru to natomiast zdrewniałe torebki, które pękając, wydają charakterystyczny dźwięk, jakby strzelają i rzeczywiście wystrzeliwują nasiona – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Mówi się, że owoce oczaru wirginijskiego to czarnoksięskie orzechy.

Orzech wiedźmy lub czarnoksiężnika

Trochę magii w nich jest. Pewnie dlatego zyskały drugą nazwę, a mianowicie orzecha wiedźmy lub czarnoksiężnika. – Oczary, a konkretnie ich gałązki w kształcie litery V, były wykorzystywane przez radiestetów jako różdżki do wykrywania podziemnych źródeł wody – dodaje ogrodnik.

Oczar(ujesz) urodą

Oczar jest znany również w kosmetologii. Kremy i maści z nim w składzie, działając niczym tonik, pomagają pozbyć się trądziku i wyprysków (bo ogranicza wydzielanie łoju) oraz pajączków występujących w cerze naczynkowej. Ropiejące rany i oparzenia też mogą szybciej zagoić się, gdy będziemy używać kosmetyków z oczarem, który posiada właściwości bakteriobójcze. Oczar wirginijski działa na krwotok, tamując go. Jeśli ugryzł nas komar, nie będzie tak mocno swędziało, gdy popsikamy sprayem z oczarem w składzie. Maści z wyciągiem z tej rośliny są pomocne w walce z hemoroidami. Na bóle reumatyczne i stany zapalne stawów też warto ją stosować. Podobnie, jak na czyraki i żylaki. 

 Dowiedz się: Jak wykorzystać moc ziół, owoców i warzyw w naturalnych kosmetykach 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom