Noga słonia, czyli nolina wygięta – roślina doniczkowa z pięknymi liśćmi

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Nolina, czyli noga słoniaNolina ma ciekawą łodygę, która wygląda jak podłużny lub okrągły pień rozdęty u podstawy. Łodyga ta jest w rzeczywistości bulwą korzeniową (czyli częścią, która zazwyczaj jest ukryta pod ziemią, a u noliny widać ją na powierzchni). Z bulwy wyrasta na wierzchołku pęk wąskich, długich i pięknych liści.
Nolina, czyli noga słoniaNolina ma ciekawą łodygę, która wygląda jak podłużny lub okrągły pień rozdęty u podstawy. Łodyga ta jest w rzeczywistości bulwą korzeniową (czyli częścią, która zazwyczaj jest ukryta pod ziemią, a u noliny widać ją na powierzchni). Z bulwy wyrasta na wierzchołku pęk wąskich, długich i pięknych liści. Alexas Fotos (Pixabay.com)
Rzadko kiedy rośliny zawdzięczają swoje nazwy zwierzętom. W przypadku noliny tak jednak jest. Znana jest ona jako noga słonia albo stopa słonia. Zobacz, jak uprawiać nolinę w doniczce.

Nolina (beukarnea) wygięta to jedna z długowiecznych roślin doniczkowych, z daleka przypominających jukkę. Ma ona gruby pień, który rozszerza się w dolnej części. Jego gruba i pomarszczona powierzchnia wygląda jak skóra słonia, stąd też nazwa tej rośliny – noga słonia. Z górnej części łodygi wyrastają pęki trawiastych liści.

Polecamy poradnik: Jak uprawiać ananas jadalny i inne bromelie 

Noga słoni bez kwitnących kwiatów w doniczce

Beukarnea pochodzi z rodziny myszopłochowatych. I nie chodzi tutaj o to, że roślina płoszy myszy, tylko o to, że ma pod ziemią silnie ukorzenione, ale jednocześnie dosyć krótkie kłącze. W środowisku naturalnym (pochodzi z Meksyku) noga słonia kwitnie, wydając drobne kwiatki, co bardzo rzadko zdarza się w przypadku noliny uprawianej w doniczce.

Małpie drzewko – inaczej o nolinie wygiętej

Noga słonia, zwana niekiedy również małpim drzewkiem (bo przypomina drzewko, po którym wspinają się właśnie małpy) najlepiej rośnie w żyznej i przepuszczalnej glebie. Rośnie wyjątkowo wolno. Bywa, że przez 5–6 lat nie widać, żeby przybył jej chociaż centymetr. Zazwyczaj roślina w doniczce nie osiąga więcej niż 70 centymetrów wysokości, chociaż czasem mierzy ponad metr. W warunkach naturalnych miewa nawet 2 metry.

Podobna do noliny: Juka może być królową ogrodu 

Podobnie, jak kaktusy, nolina doniczkowa powinna stać na parapecie od strony wschodniej lub południowej, bo słońce sprzyja jej prawidłowemu wzrostowi. Ale bywa, że nadmiar promieni słonecznych może zniszczyć roślinę. Tak samo też, jak kaktusy, nolina dobrze znosi suszę. Potrafi magazynować wodę w swojej nadziemnej bulwie. Lepiej więc podlewać ją rzadko, ale obficie. Zimą wystarczy podlewać ją raz na kilkanaście dni.

Nolina to roślina przywiązana do miejsca

Noga słonia nie lubi zmian. Dlatego też nie powinno się jej w domu często przestawiać, bo ona odchorowuje każdą zmianę miejsca i może nam zmarnieć. Doniczka powinna być w sam raz, a nie zbyt duża.

Poznaj również: Fikus Ginseng – łatwy w uprawie bonsai

Choroby noliny

Gdy liście nogi słonia zaczynają tracić blask, stają się matowe, brązowieją w całości albo pojawiają się na nich żółte lub brązowe plamy, to może być objaw choroby grzybowej. Powinno się ją zwalczyć preparatami chemicznymi. Jeśli natomiast nolinie usychają liście (a mamy okres jesienno-zimowy), być może stoi zbyt blisko grzejnika. Gdy liście usychają, a jest wiosna albo lato, może to świadczyć o zbyt suchym powietrzu w mieszkaniu. Rozwiązaniem jest przykładowo postawienie szklanki wody w pobliżu doniczki z noliną. 

Nolina, czyli noga słonia, dobrze radzi sobie w uprawie doniczkowej w mieszkaniu. Nazwa rośliny wzięła się od dwóch jej cech. Po pierwsze faktura jej
Nolina, czyli noga słonia, dobrze radzi sobie w uprawie doniczkowej w mieszkaniu. Nazwa rośliny wzięła się od dwóch jej cech. Po pierwsze faktura jej łodygi jest nieco spękana i przypomina wyglądem skórę słoni. Po drugie jej kształt u starszych okazów przypomina stopę lub nogę słonia.  Fot. Alexas_Fotos (Pixabay.com)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom