Najwyższe budynki mieszkalne w Polsce [TOP 10]

Bartosz Turek, Jakub Potocki - Lion's Bank
Sky TowerWrocławski Sky Tower ma 212 metrów wysokości.
Sky TowerWrocławski Sky Tower ma 212 metrów wysokości. materiały dewelopera
W Polsce można zamieszkać nawet 205 metrów nad ziemią. Najwyższy budynek ma 212 metrów wysokości.

Większość najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce powstała w ostatniej dekadzie. Jednak wśród 10 najwyższych są też budynki wzniesione w latach 70-tych i 80-tych. Trzy budynki mają więcej niż 10 lat, a to znak, że ten segment rynku dynamicznie się rozwija.

Prawie 1,3 km wysokości

Łączna wysokość 10 najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce wynosi prawie 1264 metry. Mają one łącznie 354 piętra. Najwyższy budynek mieszkalny ma 212, a najniższy spośród top 10 – 80 metrów. Dla porównania, najwyższy budynek na świecie ma 828 metrów (pełni m.in. funkcję mieszkalną), a 10 najwyższych budynków na świecie ma łącznie 5431 metrów wysokości.

Dowiedz się więcej: 10 najwyższych budynków na świecie

Większość drapaczy chmur ze światowej setki znajduje się w krajach arabskich, azjatyckich lub w Ameryce. W Europie drapacze chmur są znacznie niższe. Tylko jeden obiekt z listy 100 najwyższych jest w Europie – Shard London Bridge, zwany też „The Shard", czyli „odłamek". Budynek ma wysokość 309,6 metrów. Od 2012 roku, kiedy zakończono jego budowę, jest to najwyższy budynek w Europie.

Apartament 205 metrów nad ziemią tylko we Wrocławiu

W Polsce najwyższy jest wrocławski Sky Tower. Jego całkowita wysokość to 212 metrów. Znajduje się w nim najwyżej położony apartament (ok. 205 metrów nad ziemią). Na ostatniej kondygnacji jest też najwyżej położony w Polsce taras widokowy.

Apartamenty w Sky Tower zajmują piętra od 12. do 48. To gwarantuje niepowtarzalny widok z okna – przy dobrej pogodzie widoczność może wynosić 100 km
Apartamenty w Sky Tower zajmują piętra od 12. do 48. To gwarantuje niepowtarzalny widok z okna – przy dobrej pogodzie widoczność może wynosić 100 km (można zobaczyć Śnieżkę). Dzięki eliptycznemu kształtowi elewacji, mieszkając w apartamencie z ekspozycją na północną można podziwiać część zachodniej i wschodniej panoramy miasta.  Fot. materiały dewelopera

 

Drugi najwyższy budynek we Wrocławiu, który można zakwalifikować jako mieszkalny był zbudowany w 1990 roku – to akademik Kredka. Ma on 110 metrów wysokości razem z iglicą (85 m do dachu) i 23 kondygnacje. Drugi najwyższy apartamentowiec mierzy natomiast 61 metrów (Odra Tower) i ma 17 pięter.

Sky Tower we Wrocławiu

Złota 44 i Cosmopolitan górują nad Warszawą

Drugie miejsce w zestawieniu najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce zajmuje warszawska Złota 44 (zwana także „żaglem Libeskinda") – z wysokością 192 metry . Budynek ten jest niższy od Sky Tower, ale ma o 4 kondygnacje naziemne więcej (aż 54). Jest to możliwe ze względu na inne przeznaczenie i konstrukcję budynku. Ze Złotej 44 można podziwiać panoramę stolicy. Strona południowa ma z górnych pięter widok na zegar Pałacu Kultury i Nauki.

W przyszłym roku „żagiel" ma zostać oddany do użytkowania. Warto przypomnieć, że choć faktycznie budowę rozpoczęto na początku 2008 roku, to na wiele miesięcy skutecznie wstrzymały ją protesty mieszkańców pobliskiej nieruchomości.

Cosmopolitan jest usytuowany przy ul. Twardej 2/4. Mieści się w nim trzecie najwyżej położone mieszkanie w Polsce. Budynek ma 160 metrów wysokości. Są w nim 252 apartamenty i 44 piętra.

Pomorze ma swoją wieżę

Czwarte miejsce na liście najwyższych budynków mieszkalnych jest Sea Towers. Wraz z masztem antenowym wieża mierzy 141,6 metrów. Sea Towers leży przy gdyńskim nabrzeżu. Z budynku można podziwiać nie tylko Zatokę Gdańską, ale też półwysep Helski. W budynku jest 265 lokali mieszkalnych.

Tuż poza podium znalazł się najwyższy budynek mieszkalny na Pomorzu – Sea Towers.
Tuż poza podium znalazł się najwyższy budynek mieszkalny na Pomorzu – Sea Towers. Fot. materiały dewelopera

Betonowe bloki utraciły swój blask z dawnych lat

Wśród 10 najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce są też takie, których data budowy przypada na lata 70-te lub 80-te. Chodzi o katowickie „Gwiazdy" i „Kukurydze". Budynki w tych kompleksach mają ponad 80 metrów wysokości. „Gwiazdy" powstały w 1978, a „Kukurydze" w 1988 roku. Przystępne są też ceny znajdujących się tam mieszkań. I tak na przykład w „Kukurydzach" za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić przeważnie od 4 do 5 tys. zł, natomiast w „Gwiazdach" od ok. 3 do 4,5 tys. zł. 

Katowickie drapacze chmur - Kukurydze (z lewej) i Gwiazdy (z prawej)
Katowickie drapacze chmur - Kukurydze (z lewej) i Gwiazdy (z prawej) Fot. pl.wikipedia.org, autor Sojomail i pl.wikipedia.org, autor Lestat

 

 

Najwyższe budynki mieszkalne w Polsce – top 10

Najwyższe budynki mieszkalne w Polsce [TOP 10]

Na liście najwyższych budynków mieszkalnych nie są uwzględnione hotele. Gdyby ranking rozszerzyć o takie budynki, należałoby jeszcze uwzględnić warszawski Marriott (170 metrów) i InterContinental (164 metry).

Pominięte są też akademiki, z których dwa zajęłyby wysokie miejsca w rankingu. Chodzi tu o wrocławską „Kredkę" (110 m z iglicą) i poznański „Collegim Altum" (106 m z iglicą).

Uwaga: podane z materiale wysokości budynków zostały zaczerpnięte z ogólnie dostępnych źródeł; w niektórych wypadkach wysokości te mogą się nieznacznie różnić, w zależności od źródła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom