Najlepsze lokum dla pupila: szukamy miejsca dla psa, kota, rybek i innych zwierzaków

Joanna Turakiewicz
Lokum dla pupilaPies dobrze będzie się czuł na wygodnym legowisku ustawionym w miejscu, w którym często przebywają domownicy, byle nie w przejściu i z dala od przeciągów.
Lokum dla pupilaPies dobrze będzie się czuł na wygodnym legowisku ustawionym w miejscu, w którym często przebywają domownicy, byle nie w przejściu i z dala od przeciągów.
Znalezienie dla zwierzaka odpowiedniego miejsca w domu nie zawsze jest łatwe. Pomoże w tym znajomość kilku ich zwyczajów i upodobań.

Każdy gatunek ma inne przyzwyczajenia: niektóre zwierzaki cenią sobie towarzystwo ludzi, inne wolałyby go nie mieć w nadmiarze. Jedne wolą słońce, inne cień. Żadnemu, podobnie jak nam, nie służą przeciągi. Na ogół dla kudłatych i opierzonych domowników powinniśmy znajdować miejsca dość zaciszne, choć nie zawsze na uboczu.

Pies lubi być blisko

Czworonożny przyjaciel ceni sobie towarzystwo. Pozbawiony go na zbyt długo, czuje się samotny. Dlatego najlepiej urządzić mu legowisko w pomieszczeniu, w którym w ciągu dnia spędzamy najwięcej czasu: pokoju dziennym, salonie. Wówczas nawet w czasie sjesty będzie mógł doglądać swojego stadka, czyli nas.
Powinien to być jednak kąt dość zaciszny, gdzieś na uboczu: na pewno nie przy drzwiach, w przejściu, czyli np. przedpokoju, gdzie ciągle się ktoś kręci, zakłócając psu odpoczynek. W wielu mieszkaniach szeroki przedpokój to jedyne miejsce, gdzie można ustawić psie legowisko. Wówczas należy zadbać o to, aby nie było ono przy głównym szlaku komunikacyjnym i by w ciągu dnia pies miał też swoje miejsce tam, gdzie przebywa rodzina.
Ponoć 98% właścicieli psów śpi z nimi w łóżku, a reszta się do tego nie przyznaje. W praktyce kudłaty lokator w sypialni może być dość kłopotliwy, szczególnie, jeśli osiąga znaczne gabaryty i koniecznie w środku nocy chce się przytulić. Chcąc uniknąć kłopotów w przyszłości i oszczędzić zwierzakowi niepotrzebnego stresu, najlepiej zadbać o to zawczasu. I pomyśleć, niosąc do sypialni małą włochatą kuleczkę, że niebawem słodki pluszak wyrośnie jak gremlin i nie zawsze będzie ładnie pachnieć. Jeśli będzie miał swoje posłanie w pomieszczeniu przyległym do sypialni, będzie czuł naszą obecność, słyszał głosy.
Ważne jest też podłoże. Zastanawiając się, czy legowisko umieścić na kamiennej podłodze, czy panelach, zawsze lepiej wybrać te drugie. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią izolację od zimnego podłoża, zwierzak może w przyszłości naszą lekkomyślność przypłacić problemami ze stawami.

Kot decyduje samodzielnie

Zaplanowaliście już, gdzie chcecie ułożyć do snu kota? Radzę uelastycznić plany. Jeśli bowiem kiciusiowi przygotowane troskliwie lokum się nie spodoba, po prostu nie będzie w nim spał. Znajdzie sobie inne. Znając upodobania tego kapryśnego stworzenia, łatwiej trafić w jego gust.
Koty cenią wygodę i lubią patrzeć na otoczenie z góry. Do tego musi być im miękko i ciepło. Mięciutka poduszeczka na szafie lub wysokim regale ma szansę zadowolić tego kapryśnego domownika. Dostępne są też w sklepach zoologicznych legowiska wieszane na grzejnikach albo takie na stojących kolumnach, które można ustawić w ciepłym i zacisznym miejscu.
Jak możemy zwiększyć szanse na znalezienie miejsca, które kociak zaakceptuje? Kierując się polem elektromagnetycznym. W bliskiej okolicy telewizora, komputera, sprzętu RTV, czy choćby przewodów elektrycznych przebiegających w ścianie, zwierzak powinien czuć się jak w domu.

Zadbaj o ustawienie kuwety
Ustronne miejsce będzie też potrzebne kotu do załatwiania potrzeb fizjologicznych. W tłumnie odwiedzanych przez domowników miejscach nie będzie się czuć komfortowo. A da o tym znać niechybnie załatwiając się w różnych miejscach, ale konsekwentnie poza kuwetą. Jeśli problemem nie jest nie pasujący mu żwirek, spróbujmy przestawić kuwetę np. we własnej toalecie.

Ptaki są wrażliwe

Dla papużek, gwarków, czy kanarków trzeba znaleźć miejsce nie nadmiernie nasłonecznione, ale też nie znajdujące się w permanentnym cieniu. Nie zaleca się wieszania klatki w oknie ze względu na możliwość przeciągów, zbyt dużej ilości słońca i latających na zewnątrz ptaków, których małe ptaszyny zamknięte w klatce mogłyby się przestraszyć.
Można klatkę postawić na biurku albo szafce, ale lepiej nie na podłodze, bo to mogłoby ptaki zestresować: w naturze raczej nie oglądają świata od dołu. Większe papugi lubią ludzkie towarzystwo, dlatego ich lokum najlepiej ustawić w miejscu, w którym jak najczęściej przebywamy, mniejsze, żyjące w parach lepiej będą się czuły w bardziej ustronnym miejscu,
Ptaki nie lubią dużych wahań temperatury, są też wrażliwe na wysoki poziom wilgotności i opary, w tym gazu. Dlatego nie będzie dla nich najlepszym lokum kuchnia.

Rybki nie lubią przeprowadzek

Wydaje się, że nic trudnego przestawić akwarium. Można je przecież potraktować jak każdy inny element wystroju wnętrza i przesuwać, jak nam się żywnie podoba. A rybki i tak nic nie zauważą. Nic bardziej błędnego. Mieszkańcy akwarium widzą co się wokół nich dzieje, a każda przeprowadzka to dla nich stres, szczególnie wówczas, gdy są odławiane na czas przenosin akwarium. Dlatego najlepiej jest znaleźć dla nich od razu docelowe miejsce: na solidnej podstawie, nie w pełnym słońcu, ani w przeciągu. Nadmiar słońca bowiem sprzyja rozwojowi glonów, a przeciągi wychładzają wodę.

Drobne gryzonie chrońmy przed stresem

Stres odbija się na zdrowiu i zachowaniu myszek, świnek morskich, koszatniczek, czy chomików. Pod jego wpływem gryzonie mogą okaleczać same siebie lub partnera, wygryzając sierść. Wyciszenie się umożliwi im odpowiednie umeblowanie wystarczająco obszernej klatki: musi ona umożliwić nie tylko swobodne bieganie, ale pomieścić też kryjówki, w których zwierzątko mogłoby się ukryć, zestresowane np. niespodziewanym pojawieniem się kogoś obcego.
Najlepiej będą się czuły w miejscu zacisznym i ustronnym. Nie jest jednak najlepszym pomysłem umieszczanie ich klatki w sypialni: możemy się nie wyspać, gdy nocą ruszą na żer.

Szynszyle nie lubią innych zwierząt...

Człowiek, pies, czy kot – nieważne. Szynszyle nie lubią towarzystwa innych gatunków. Dlatego nie będą odpowiednimi zwierzątkami dla dzieci, a jeśli już pojawią się w domu, to ich koniecznie obszerną i wypełnianą schowkami i drabinkami klatkę najlepiej ustawić w jak najrzadziej uczęszczanym miejscu. Nie w sypialni, bo to gatunek nocny i w porze naszego snu urządza na ogół dzikie harce.

...a szczury jak najbardziej

Dlatego jeśli zależy nam na towarzystwie gryzonia, któremu przebywanie z człowiekiem sprawia wyraźną przyjemność, warto pomyśleć właśnie o szczurze. Pamiętając, by wybieg urządzić jak najdalej od tapicerowanych mebli, w których chętnie wygryzłyby sobie norkę.

Królik nie może się nudzić

Co robi znudzony królik? Wygryza pręty klatki, co często skutkuje nie tylko uszkodzeniem klatki, ale i poważnymi problemami z uzębieniem. Dlatego klatka, choć niekoniecznie wysoka, powinna być wystarczająco obszerna, by pomieścić zarówno zwierzątko, jak i jego zabawki.
Królik poradzi sobie w nasłonecznionym miejscu, jeśli będzie miał gdzie się ukryć.
Ważne by w okolicy jego wybiegu zabezpieczyć wszelkie kable. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom