Na co zwrócić uwagę przy wyborze pracowni stolarskiej?

Materiał informacyjny Marcin Balana - Profesjonalne Usługi E-Marketingowe

Za wyborem mebli na zamówienie przemawia przede wszystkim wysoka jakość materiałów, staranne wykonanie oraz całkowita „kompatybilność” z potrzebami przyszłych użytkowników. Jednak nie każdy stolarz sprosta oczekiwaniom klienta. Czym powinna charakteryzować się dobra pracownia stolarska i jak wybrać wykonawcę swoich mebli?

Materiały i technologie, z jakich korzysta stolarnia

Niektóre pracownie pracują głównie na litym drewnie, inne korzystają z różnego rodzaju płyt meblowych (np. MDF, płyty wiórowe, sklejki, płyty pilśniowe). Są również pracownie, które są pod tym względem elastyczne i wybierają materiał, który najbardziej odpowiada oczekiwaniom klienta. W każdym razie przy wyborze wykonawcy mebli warto kierować się jakością materiałów.

Niewątpliwie pod tym względem najlepsze są meble z drewna, ewentualnie z dodatkiem innych szlachetnych materiałów jak stal, mosiądz, miedź, szkło. Jednak nawet dobry materiał nie gwarantuje, że mebel będzie estetycznie wykonany i posłuży wiele lat. Równie ważne jest to, czy wykonawca jest doświadczonym rzemieślnikiem i korzysta z nowoczesnych narzędzi czy urządzeń.

Zrealizowane projekty

Oczywiście klient nie zawsze ma możliwość przyjechania do stolarni i sprawdzenia jakości materiałów. Najczęściej trzeba sugerować się informacjami dostępnymi w internecie albo poleceniami znajomych. W pierwszej kolejności warto zobaczyć zrealizowane projekty - na żywo lub zdjęciach udostępnionych w mediach społecznościowych czy stronie internetowej producenta. Wprawdzie meble na zamówienie są w dużej mierze niepowtarzalne i każdy czymś się różni, jednak w ten sposób można ocenić na przykład jakość materiałów, kunszt stolarza, doświadczenie pracowni czy kreatywność projektów.

Przejrzyste warunki współpracy

Warto pamiętać, że pierwsza rozmowa ze stolarzem jest niezobowiązująca i nie musi wiązać się z wykonaniem zlecenia. Złe wrażenie odniesione na samym początku nie wróży udanej współpracy, dlatego warto zwracać uwagę, czy pracownia stolarska:

  • zapewnia łatwy kontakt przez internet, telefon i osobisty;
  • wykonuje projekty mebli zgodnie z wytycznymi klienta;
  • przystępuje do realizacji dopiero po zatwierdzeniu projektu przez klienta;
  • zapewnia pomiar i montaż mebli (w razie potrzeby);
  • nie ukrywa, na jakich materiałach pracuje;
  • podaje przybliżony czas realizacji;
  • informuje o kosztach dostawy;
  • prowadzi legalną działalność gospodarczą (przy czym samodzielni stolarze mogą wykonywać zlecenia na podstawie działalności nierejestrowanej).

Meble na zamówienie z dobrymi opiniami

Większość konsumentów podejmuje decyzje zakupowe w oparciu o opinie innych klientów. Dotyczy to zwłaszcza produktów, przy których głównym wyznacznikiem jest jakość, a nie niska cena. Dlatego przy wyborze wykonawcy mebli można sugerować się tym, czy pracownia może pochwalić się dobrymi opiniami swoich realizacji. Można to sprawdzić na przykład w mediach społecznościowych, na stronie internetowej firmy, na forach poświęconych urządzaniu wnętrz czy przez wpisanie odpowiedniej frazy w wyszukiwarce (np. nazwa firmy + opinie). Z pewnością warto również sprawdzić wśród rodziny i znajomych, czy ktoś kupił meble na zamówienie i może polecić sprawdzonego wykonawcę.

Ceny i ogólne warunki usługi

Meble wytwarzane w pojedynczych egzemplarzach są na ogół droższe niż meble z produkcji masowej. Jednak ceny w pracowniach stolarskich mogą bardzo się różnić w zależności od rodzaju i jakości materiałów, technologii pracy, liczby pracowników czy lokalizacji. Wybór wykonawcy będzie uzależniony od budżetu, dlatego przed podjęciem współpracy można rozesłać wiadomości do kilku firm z prośbą o wycenę mebla o podanych parametrach. Warto przy okazji zapytać o pozostałe kwestie, np. czy firma wykonuje projekt w cenie, jakie są koszty i warunki dostawy (transport firmowy lub kurierem), czy w razie konieczności można liczyć na pomiar albo montaż mebli. Oczywiście najlepiej wybrać taką pracownię, która oferuje jak najlepsze warunki współpracy. W przypadku mebli na zamówienie nie tylko produkt powinien być „skrojony na miarę”, ale również sama usługa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom