Montaż pompy ciepła w domu – co jest prawdą, a co mitem?

Magdalena Kmita-Kulesza, artykuł powstał we współpracy z NIBE
Pompa ciepłaCzęsto powielanym mitem jest informacja, że koszty eksploatacyjne związane ze zużyciem prądu przez pompę ciepła są porównywalne z kosztami ponoszonymi na ogrzewanie elektryczne. Tymczasem pompa ciepła zużywa prąd praktycznie tylko do zasilania sprężarki, która nie jest tak energochłonna, by móc porównać ją z ogrzewaniem elektrycznym.
Pompa ciepłaCzęsto powielanym mitem jest informacja, że koszty eksploatacyjne związane ze zużyciem prądu przez pompę ciepła są porównywalne z kosztami ponoszonymi na ogrzewanie elektryczne. Tymczasem pompa ciepła zużywa prąd praktycznie tylko do zasilania sprężarki, która nie jest tak energochłonna, by móc porównać ją z ogrzewaniem elektrycznym. NIBE
Pompy ciepła zyskują na popularności, pomimo wielu nieprawdziwych opinii krążących na ich temat. Postanowiliśmy sprawdzić fakty i mity na temat pomp ciepła.

Zobacz, czy faktycznie pompy ciepła są drogie, mało wydajne, gdy na zewnątrz są niskie temperatury i kosztowne w eksploatacji ze względu na zastosowanie grzałek oraz głośne. 

Prywatni inwestorzy stoją często przed dylematem wyboru odpowiedniego systemu grzewczego do swojego domu. Osoby zastanawiające się nad zakupem i montażem pompy ciepła powinny przeczytać poniższe odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane na temat tych urządzeń. Obalają one wiele mitów na temat pomp ciepła. W czasach walki ze smogiem warto stawiać na odnawialne źródła energii, a z takich właśnie korzystają pompy ciepła.

Czy pompy ciepła są drogie w zakupie?

Choć sam koszt zakupu pompy ciepła jest wyższy niż w przypadku kotłów na paliwo konwencjonalne, czyli gaz, olej opałowy czy pellet, to nie zapominajmy, że inwestycja w system grzewczy jest inwestycją na wiele lat. Ze względu na to, wybierając źródła ciepła do naszego domu, powinniśmy uwzględnić tzw. koszty zakumulowane. Składają się na nie takie elementy jak: cena zakupu urządzeń, ich montażu oraz późniejszej eksploatacji. Dla powietrznej pompy ciepła już po kilku latach koszty zakumulowane okazują się niższe niż w przypadku inwestycji w kocioł olejowy, elektryczny czy na gaz płynny.
Może jednak okazać się, że pompa ciepła wyjdzie taniej niż kotły konwencjonalne. Wystarczy, że zrezygnujemy z kosztów związanych z budową komina, pomieszczenia kotłowni, przyłącza gazowego czy montażu zbiorników na gaz lub olej. Oszczędności z tym związane (rzędu 10 000–12 000 zł) to niewątpliwe „zyski", które należy zaliczyć na korzyść pompy ciepła.

Patrząc szerzej na koszty inwestycji, to na korzyść pomp ciepła przemawia też między innymi ich długa żywotność, wynosząca 20–25 lat.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że decydując się na inwestycję w odnawialne źródła energii (tzw. OZE), można skorzystać z różnych rządowych programów dofinansowania. Dostępne opcje to "Czyste Powietrze", "Mój Prąd" i ulga termomodernizacyjna. Inwestorzy powinni też śledzić akcje promocyjne ogłaszane przez producentów i dystrybutorów, np. Szwedzka Dotacja do pomp ciepła. Mogą one dać nawet kilka tysięcy złotych oszczędności.

Czy w związku z zastosowaniem grzałek elektrycznych pompy ciepła są drogie w eksploatacji?

Grzałki montowane w pompach ciepła pracują tylko w przypadku wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych, więc włączają się maksymalnie do kilkunastu dni w roku i pracują wtedy jedynie po kilka godzin. Może też zdarzyć się, że grzałka nie włączy się ani razu w danym roku. To nie grzałki odpowiadają więc w głównej mierze za zużycie prądu przez pompę ciepła. Sercem wszystkich pomp ciepła jest sprężarka, która również korzysta z energii elektrycznej. Przykładowo szacowany średnioroczny koszt eksploatacji pompy ciepła zamontowanej w 150-metrowym domu nie powinien przekraczać 2000 zł.

Aby uzyskać jak najniższe koszty za energię elektryczną w ciągu roku, należy przy zakupie pompy ciepła zwrócić uwagę na takie parametry urządzenia, jak: klasa energetyczna – umieszczona na etykiecie produktu oraz sezonowa efektywność energetyczna urządzeń grzewczych ηs wyrażana w % zawarta w karcie produktu.

Na dzień dzisiejszy bardzo dobrym rozwiązaniem jest pompa ciepła klasy A++ (A+++ w zestawie ze sterownikiem) i 180–200 % sezonowej efektywności dla systemów niskoparametrowych w klimacie umiarkowanym, która przekłada się na współczynnik średniorocznej efektywności SCOP na poziomie 4,5–5,5.

Jaka jest wydajność pompy ciepła przy niskich temperaturach zewnętrznych?

Podnoszony często argument, że wydajność powietrznych pomp ciepła przy ujemnych temperaturach jest bardzo niska, nie ma potwierdzenia w rzeczywistości. Współcześnie produkowane modele tych urządzeń pracują z dużą sprawnością nawet w temperaturach od -15 do -25 stopni Celsjusza (np. pompa ciepła NIBE F2120).

Dowiedz się: Czy pompa ciepła może być jedynym źródłem ogrzewania domu

Czy pompę ciepła można zamontować w starym domu?

Kolejna opinia, która nie ma wiele wspólnego z praktyką mówi, że pompy ciepła są urządzeniami sprawdzającymi się jedynie w nowym budownictwie. Tymczasem z powodzeniem można stosować je też w starszych domach i mieszkaniach. Inwestycja tego rodzaju wymaga jednak spełnienia kilku warunków. Należy sprawdzić, czy temperatura zasilania istniejącego w budynku systemu dystrybucji ciepła nie przekracza maksymalnej temperatury osiąganej z pompy ciepła (dla większości 58–65OC) oraz zadbać o ocenę strat ciepła w takich obiektach, a po analizie tych danych przeprowadzić ewentualną termomodernizację (polegającą np. na dociepleniu ścian zewnętrznych, wymianie okien i drzwi, czy wymianie starych grzejników na modele niskotemperaturowe, jeśli nie możemy lub nie chcemy montować ogrzewania płaszczyznowego).

Ile hałasu wytwarza pracująca pompa ciepła?

O tym, jak głośna jest pompa ciepła w czasie pracy mówi moc akustyczna. Parametr ten w przypadku większości dostępnych obecnie modeli powietrznych pomp ciepła mieści się w przedziale 35–57 dB. To oznacza, że emitowany hałas jest niższy lub zbliżony do tego, który wytwarzają lodówki wykorzystywane obecnie w naszych domach.
Warto też zdawać sobie sprawę, że poziom hałasu, jaki będzie docierał do nas lub sąsiadów, zależy od doboru miejsca montażu urządzenia, warunków środowiskowych oraz odległości, z jakiej dokonywany jest pomiar.
W przypadku powietrznych pomp ciepła dostępnych na naszym rynku jedną z najcichszych pomp jest NIBE SPLIT 6kW oraz cały typoszereg pomp NIBE F2120. typu Natomiast wśród gruntowych pomp ciepła na uwagę zasługuje model NIBE F1255. We wszystkich tych modelach zastosowano sprężarkę sterowaną inwerterowo, co niewątpliwie korzystnie wpływa na emisję hałasu.

Pompa ciepła do pracy potrzebuje zasilania elektrycznego, a co w razie awarii prądu?

Przeciwnicy pomp ciepła za ich wadę podają często fakt, że urządzenia te nie pracują w razie awarii czy planowanych wyłączeń zasilania. Zapominają jednak, że pompy ciepła pod tym względem nie różnią się od innych konwencjonalnych urządzeń grzewczych. Użytkownicy korzystający z instalacji wyposażonych w nowoczesny piec gazowy, olejowy czy stałopalny też będą mieli problem z ogrzewaniem, ponieważ, niemal wszystkie instalacje tego typu wyposażone są w sterowniki i pompy, a te działają na prąd.

Przeczytaj:Dlaczego warto rozważyć montaż pompy ciepła? Plusy i minusy pomp ciepła 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom