Metasekwoja chińska – żywa skamieniałość we współczesnych ogrodach

Anita Koszałkowska
Metasekwoja chińska Metasekwoja chińska to pradawne drzewo, niegdyś uznane za wymarłe. To roślina piękna o niewysokich wymaganiach.
Metasekwoja chińska Metasekwoja chińska to pradawne drzewo, niegdyś uznane za wymarłe. To roślina piękna o niewysokich wymaganiach. WikimediaImages (Pixabay.com)
Metasekwoja chińska to drzewo z epoki dinozaurów. W Polsce odciski metasekwoi znaleziono na węglu brunatnym. Do lat czterdziestych ubiegłego wieku uważane było ono za wymarłe.

W Chinach znaleziono sadzonki i ponownie odkryto metasekwoję dla ogrodnictwa. W latach 50. dwudziestego wieku roślina ta wprowadzona została do szkółek, a więc i do uprawy w ogrodach. Jest niezwykle dekoracyjna i nie ma wielu wymagań. Na jednym krzewie igły przebarwiają się na jasnożółto i zielono.

Przeczytaj równieżCytryniec chiński – jak go uprawiać w ogrodzie

Co lubi metasekwoja chińska

Roślina jest łatwa w uprawie. Sadzonkę metasekwoi  należy posadzić na stanowisku jasnym, osłoniętym od wiatru. Ziemia powinna być żyzna i wilgotna. Roślinie nie przeszkodzi nawet sezonowe podmywanie. Woli bowiem nadmierną wilgoć, niż długotrwałą susze.

Młodą sadzonkę, zaraz po kupieniu, warto na dwa, trzy lata posadzić do donicy i na czas zimy przenieść do jasnego i ciepłego (ok. 10°C) pomieszczenia. Metasekwoja bowiem należy do roślin nabierających mrozoodporności z wiekiem. Po tym czasie można ją przesadzić na stałe miejsce w ogrodzie. Starsze osobniki metasekwoi są już całkowicie odporne na mróz.

Metasekwoja chińska bardzo dobrze czuje się i wygląda nad wodą, dlatego może być jedną z roślin do oczka wodnego. Na zimę zrzuca igły, które wcześniej, jesienią przebarwiają się na czerwono. Rośnie dosyć szybko i jest rośliną długowieczną – niektóre ze źródeł mówią nawet o 2000 lat.

Polecamy poradnik: Uprawa lilii wodnych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom