Metal w aranżacji wnętrz - chłód, który przyciąga do domu (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Metal w aranżacji wnętrzMasywne metalowe lampy mogą stanowić ozdobę salonu same w sobie.
Metal w aranżacji wnętrzMasywne metalowe lampy mogą stanowić ozdobę salonu same w sobie. Pracownia Ajot, homebook.pl
Każde mieszkanie powinno mieć przytulne pomieszczenia. Jest jednak grupa osób – i to niemała - która lubi wnętrza, gdzie główną rolę odgrywa metal. Takie urządzanie wnętrz jest zarezerwowane nie tylko dla loftów.

Metalowe dodatki w naszych czterech kątach powodują, że pomieszczenie jest surowe, zimne, a nawet na pierwszy rzut oka nieprzyjazne. Jednak metal spotykany jest coraz częściej w nowoczesnych, odważnych aranżacjach wnętrz mieszkalnych.

Metal dobrze urządzony

– Metal zaczął wkradać się do mieszkań z wielkim rozmachem – uważa Anna Poprawska, projektantka wnętrz z Homebook.pl. – Styl industrialny, minimalistyczny czy skandynawski to te, które chętnie korzystają z metalicznych i surowych elementów. Wprowadzają przy tym do mieszkań oryginalny klimat.

Drewno, skóra czy inne materiały tradycyjne coraz częściej są zastępowane przez chłodne surowce, jak metal, cegła, beton czy szkło. Te bowiem nadają pomieszczeniom charakteru, i – jak niektórzy to określają – oddechu.

Metalowa podłoga w domu

O ile metalowa ściana w pokoju może dziwić, o tyle podłoga wykonana z metalu już chyba nie. Metalowe podłogi są trwałe, odporne na uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Niegroźna jest im wysoka temperatura i ogień. Metalowe podłogi pasują nie tylko na taras czy schody, ale też do kuchni, przedpokoju, pokoju dziennego. Sprawdzą się również w łazience. To rozwiązanie wprowadzi industrialny klimat do pomieszczenia.

Połyskujące dodatki

Podłoga metalowa to propozycja aranżacji dla osób odważnych, lubiących przełamywać zasady urządzania wnętrz. Kto chce mieć połysk w mieszkaniu, ale o metalowej podłodze nie chce słyszeć, może postawić na dodatki. Zaletą metalowych ozdób jest ich elastyczność i długowieczność, bo pasują one do wnętrz aranżowanych w każdym stylu. Poza tym połyskujące powierzchnie sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe. Dzięki temu, przeprowadzając generalne remonty, nie musimy już inwestować w nowe dekoracje. Popularne są ozdoby ze stali nierdzewnej, chromu, aluminium, mosiądzu czy pokryte patyną.

– Atutem metalowych dodatków jest ich wielofunkcyjność, ponieważ są one nie tylko jednym z elementów mebli, ale również stanowią samodzielne dekoracje – kontynuuje Poprawska. – Jeśli chcemy dokonać zmian w pomieszczeniach, najlepiej skierować wzrok na metal. Ten pobudza kreatywność każdego amatora niecodziennych rozwiązań. Chcąc wprowadzić takie elementy do mieszkań, warto zwrócić uwagę na meble, których podstawowym lub też dodatkowym materiałem jest metal.

Metal na salonach

W salonach można wykorzystać sofy na chromowanych, widocznych nóżkach lub szklane stoły z podobną konstrukcją. Są eleganckie i w niczym nie przypominają znanych, choć przestarzałych mebli sprzed dziesiątek lat.

– Aby utrzymać aranżację dodatków w jednolitym stylu, warto wykorzystać długie, metalowe lampy, stojące na jednej nóżce – radzi ekspertka. – Z kolei wybierając metaliczne klosze do jadalni, można pokusić się o te zawieszone na długich i przyciemnianych łańcuchach.

Kuchnia i łazienka w metalu

Gdy chcemy mieć kuchnię czy łazienkę z metalem w roli głównej, należy zwrócić uwagę na srebrne czy metaliczne sprzęty AGD oraz urządzenia sanitarne w szarych odcieniach. – Wybór jednolitej kolorystyki zawsze nadaje wnętrzom szyku – podkreśla Poprawska. – Połyskujące lodówki, zmywarki, ciężkie i głębokie metalowe zlewy dodadzą surowego, jednak eleganckiego charakteru.

A to ciekawe: Zobacz, jak powstają dmuchane meble z metalu 

Dodatki własnoręcznie robione

Kto jest pomysłowy, ma szansę sam wykonać dodatki. Na przykład jakie? - Choćby metalowe, ozdobne instalacje z niepotrzebnych, od lat przechowywanych w piwnicy rurek – dodaje projektantka wnętrz. – Posłużą one jako element dekoracyjny, zastępujący sztampowy obraz lub wieszak na płaszcze.

Poczytaj też: Wnętrze w stylu industrialnym 

Warto również nadać nowego znaczenia starym metalowym szafkom lub wojskowym polówkom czy metalowym pryczom, znanym ze starych filmów przedstawiających sceny ze szpitala. Takie cacka od lat leżą czasem na strychu lub w piwnicy. Takie elementy mogą teraz zmienić wystrój całego pomieszczenia.

Metalowe schody

– W przypadku domów lub mieszkań mieszczących się na więcej niż jednej kondygnacji możemy zastosować metalowe schody – uważa specjalistka. – Ci, którzy w domu mają „zwykłe", tradycyjne schody mogą obłożyć je metalicznymi lub chromowymi płytkami. Te diametralnie zmienią ich charakter. 

Zobacz również:Nowoczesne metalowe schody we wnętrzu domu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom