Meble do małych wnętrz. Moda prosto z targów w Mediolanie

redakcja NTO, Lina Szejner
Włoskie inspiracje.Moda prosto z Mediolanu.
Włoskie inspiracje.Moda prosto z Mediolanu. Eryk Pakosz
Włosi promują klasykę - mówi Ilona Stańczak de Candia, projektantka wnętrz z Opola, która odwiedziła najsłynniejsze targi światowego meblarstwa i wyposażenia wnętrz w Mediolanie.

– Jakie były Salone Internazionale del Mobile, czyli światowe targi meblarskiego designu?

– Chyba wszyscy dostrzegli, że choć te targi miały charakterystyczny dla nich organizacyjny rozmach, to jednak unosił się nad nimi kryzysowy klimat. Mniej było dizajnerskich „fajerwerków", które krótko cieszyłyby nabywców, a więcej mebli i przedmiotów z grupy wyposażenia wnętrz o klasycznych, ponadczasowych wzorach. W latach ubiegłych producenci mebli tapicerowanych pokazali wielkie, przepastne sofy i fotele w rozmiarze XXXL, a teraz gabaryty mebli wyraźnie się zmniejszyły.

– Jaki z tego wniosek?

– Przede wszystkim taki, że projektanci trzymają się życia i reagują na zmiany, które widać na rynku. Wielu ludzi nie stać dziś na utrzymywanie dużych mieszkań, więc pokazano propozycje mebli do małych wnętrz. Z tym wiąże się też zmniejszenie kosztów produkcji mebli, a więc mogą one być tańsze.

– W ubiegłym roku bywalcy targów odnotowali inwazję kolorów. Sofy i fotele były ostro różowe, zielone, fioletowe. A teraz?

– Wydawało się, że to upodobanie do ostrych barw nie jest chwilową efemerydą dizajnerów, ale stanie się jednym z głównych trendów kolorystycznych na najbliższe lata. W tym roku pokazano wprawdzie ostro różową sofę w czarne grochy, ale to był tylko kontrapunkt dla „wypoczynków" w zgaszonych barwach. Z mocniejszych kolorów pozostał tylko turkus oraz wrzos, ale i ten ostatni miał spokojny odcień. Zdecydowana większość mebli była w kolorach ziemi oraz pudrowych beżach i szarościach. To także wiąże się pośrednio z kryzysem. Takie barwy są ponadczasowe i szybko się nie znudzą. Już na pierwszy rzut oka meble zadziwiają solidnością wykonania. Prym wiedzie drewno. Na topie jest wenge i różne odcienie orzecha. Meble tapicerowane często nie mają już takich geometrycznych kształtów, jakie od kilku lat są w naszych sklepach. Ich linie łagodnieją m.in poprzez asymetryczne oparcia.

– Jakie są zmiany w stylistyce pozostałych mebli?

– Widać w nich ekologiczne podejście producentów. Ich wyroby są z naturalnych materiałów. Oprócz drewna wykorzystuje się do wyrobu płyty wiórowe, sklejkę a nawet falistą tekturę. Pokrycia tapicerki są niemal wszystkie z lnu i grubej bawełny w naturalnych kolorach.

– W latach ubiegłych dla przeciwwagi sięgano do baroku, stylu niezwykle ozdobnego, a teraz?

– Z uwagi na zapotrzebowanie klientów ze Wschodu pokazano również meble bogato zdobione m.in. techniką laserową. Jednak większość projektantów, jeśli już sięgała po inspiracje z przeszłości, to starała się tamto wzornictwo uprościć i uwspółcześnić. Na uwagę zasługiwały ozdobne trawy, które „wyrastały" na stołach i krzesłach. W ten sposób udało się połączyć styl eko z upodobaniem do zdobień.

– Czy spotkała pani na targach polskich producentów?

– Kilku polskich producentów, m.in. Meble VOX czy Iker, promowało swoje wyroby na jednym wspólnym stoisku, ale znana opolska firma Kler oraz krajowy Paged miały w Mediolanie stoiska indywidualne. Zarówno sposób ekspozycji, jak i oferta prezentowały europejski poziom.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom