Mała paletka na małe mebelki?
Na dziecięce mebelki najlepiej nadadzą się małe paletki, których nie trzeba będzie za bardzo przycinać. Można do tego wykorzystać 1/2 europalety o wymiarach 800 × 600 × 144 mm albo niewielką zwykłą paletę o podobnych wymiarach. Ten drugi wariant wydaje się nawet być lepszym rozwiązaniem, bo europalety są cięższe, a dziecięce mebelki powinny dawać się dość łatwo przestawiać i przesuwać.
Do wykonania stolika i ławeczki wystarczy nam jedna paleta i kilka dodatkowych deseczek. Można też wybrać wariant z dwóch palet z dwoma ławeczkami albo jedną z oparciem, bądź wyższą.
Na liście potrzebnych narzędzi i materiałów znajdą się również: płyta na blat stolika, szlifierka lub choćby papier ścierny, wkrętarka i wkręty (lub młotek i gwoździe), piła do drewna, kolorowe farby, farba tablicowa w dowolnym kolorze.
Zobacz: Projektantka poleca meble z palet
Ławeczka jednym cięciem
Prosta ławeczka bez oparcia ma dwie podstawowe zalety. Najbardziej oczywista to najmniejszy nakład pracy na jej wykonanie. Kolejna zaś to taka, że dzieciom łatwo z niej wstawać i przechodzić górą bez konieczności omijania mebelka.
Nasza ławeczka powstała przez odcięcie fragmentu palety o szerokości trzech desek. Kolejny krok to dokładne i staranne wyszlifowanie krawędzi, nierównych fragmentów powierzchni, a jeśli sytuacja tego wymaga, również usunięcie wystających gwoździ i zastąpienie ich nowymi, bądź znacznie solidniejszymi wkrętami.
Całość impregnujemy, malujemy dowolnymi kolorami i już. Oto ławeczka dla maluchów gotowa. Dla starszych dzieci można zrobić mebelek wyższy, skręcając lub zbijając ze sobą dwa identyczne kawałki palety – jeden na drugim.
Zobacz wideo: Dlaczego meble z palet zachwycają Polaków
Stolik tablicowy do pokoju dziecka
Przy stoliku trzeba się nieco bardziej napracować. Potrzebować też będziemy więcej materiałów. Początek jest mniej więcej podobny. Najpierw szlifujemy dokładnie przeznaczoną na mebel część palety. Następnie przygotowujemy blat. Nasz został wykonany z dwóch mniejszych kawałków, ale łatwiej będzie wykorzystać jeden większy na całość. Może być prosty albo w dowolnym kształcie, np. skrzydeł motylka jak na zdjęciach. Elementy blatu wycięte wyrzynarką zostały pomalowane farbą tablicową, a po wyschnięciu zamontowane do stolika za pomocą wkrętarki. Przegródka rozdziela dwie części blatu, ale równie dobrze (a dla niektórych może nawet lepiej) można pozostawić cały blat w jednej całości. Zamiast przegródki, ciekawym i praktycznym rozwiązaniem byłoby stworzenie pośrodku blatu pojemnika na kredę.
Baza naszego stolika, czyli paleta została odwrócona, a zatem blat zamontowano na jej podstawie. Dzięki temu powstała pod nim półeczka, a w której można zamontować szufladkę, bądź wstawić niewielki koszyczek lub plastikowy pojemnik na kredę, kredki, malowanki i inne akcesoria.
Za nogi stolika posłużyły cztery podobnej długości ścinki drewna, pomalowane na różne kolory, ale równie dobrze można na podstawę wykorzystać jeszcze jeden kawałek palety. To rozwiązanie ma taką zaletę, że stolik można podwyższać kilkukrotnie. Przecież tablicowe rysowanie kredą to fantastyczna zabawa zarówno dla mikrego przedszkolaka, jak i dużo większego ośmiolatka.
Do całości najlepiej używać farb nietoksycznych, przeznaczonych do użytku na zewnątrz i we wnętrzach. Dzięki temu meble będą bezpieczne dla małych użytkowników i uniwersalne. Zawsze będzie można wystawić je na taras lub do ogrodu bez obawy, że zaszkodzi im deszcz. Do wykończenia blatu możemy użyć farb tablicowych w różnych kolorach. Funkcjonalność mebelka zwiększy zastosowanie jako podkładu farby lub tapety magnetycznej. Dodatkowo część blatu pomalować można również specjalistyczną farbą, która po zaschnięciu stworzy tablicę suchościeralną do malowania pisakami. Stół dla małego artysty gotowy.
Warto zobaczyć: Dom wybudowany w cenie mieszkania
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?