Magnolia parasolowata – kwiat jednego dnia, jak go uprawiać

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Magnolia parasolowataMagnolia parasolowata ma atrakcyjnie wyglądające kwiaty, ale ich zapach jest nieprzyjemny dla naszego nosa.
Magnolia parasolowataMagnolia parasolowata ma atrakcyjnie wyglądające kwiaty, ale ich zapach jest nieprzyjemny dla naszego nosa. Jarosław Mikietyński
W dzieciństwie słyszeliśmy opowieści o kwiecie jednej nocy. Teraz można dowiedzieć się czegoś o kwiecie jednego dnia, czyli magnolii parasolowatej. Przedstawiamy tę tajemniczą, wyjątkową roślinę.

Magnolia parasolowata pochodzi ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jej egzotyczny wygląd wzbudza uwagę. - Właśnie teraz, w pierwszej połowie maja, zakwitła – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Zwykle jednak wydaje kwiaty pod koniec maja.

Drzewo dla cierpliwych

Jasne kwiaty magnolii pojawiają się dopiero, gdy drzewo liczy już kilka lat. - Z reguły magnolia parasolowata zaczyna kwitnąć w 5. lub 6. roku – dodaje ogrodnik. - Czasem kwitnie dopiero w 8. roku. Z tego względu mówi się, że to roślina dla cierpliwych. Niektóre rośliny wymagają znacznie większej cierpliwości. Choćby tulipanowiec amerykański, który zakwita nawet 30 lat po zasadzeniu.

Więcej na tematTulipanowiec zakwita zwykle 30 lat po zasadzeniu 

Duże kwiaty magnolii parasolowatej mają nawet ponad 20 centymetrów średnicy i są białe albo kremowe. Specyficzny jest ich zapach, bo to jedne z niewielu kwiatów, które po prostu śmierdzą. – Te kwiaty są zapylane przez chrząszcze – kontynuuje ogrodnik.

Kwiat jednego dnia

Te kwiaty kryją w sobie ciekawostkę. - Magnolia parasolowata nazywana jest kwiatem jednego dnia, ponieważ kwitnie najwyżej przez dobę i trzeba czekać rok, aż zakwitnie ponownie – zaznacza dalej Mikietyński. – Na drzewie znajduje się czasami wiele kwiatów, ale każdy z nich jest rozwinięty jedynie przez dobę. Roślina posiada duże, bo około 60-centymetrowe liście. Jesienią zmienią one kolor na intensywnie brązowy.

Warunki dobre dla magnolii parasolowatej

W naturalnym siedlisku mierzy ona nawet 14–15 metrów wysokości, u nas ma przeważnie 6-7 metrów wysokości. Uprawa magnolii parasolowatej nie sprawia trudności. – Drzewo najlepiej rośnie w nasłonecznionym miejscu, chociaż półcień też nie powinien mu zaszkodzić – wyjaśnia nasz rozmówca. – Preferuje glebę żyzną, przepuszczalną, lekko kwaśną.

Roślina powinna stać w miejscu osłoniętym od wiatru, bo inaczej silniejszy podmuch mógłby uszkodzić duże liście. Magnolia powinna przetrwać mrozy w naszych warunkach klimatycznych. – Następnym jej plusem jest to, że nie zagrażają jej szkodniki oraz choroby – informuje ogrodnik. – Nie wymaga także przycinania.

Nieoczekiwana zmiana miejsca

Trzeba natomiast pamiętać, że magnolia parasolowata nie lubi być przesadzana. To dlatego, jeśli wybieramy dla niej miejsce w naszym ogrodzie, niech to będzie jej miejsce docelowe. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom