Luksfery w mieszkaniu. Możliwe rozwiązania w aranżacji wnętrz

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
LuksferyLuksfery przeżywają drugą młodość - m.in. w łazience.
LuksferyLuksfery przeżywają drugą młodość - m.in. w łazience. Pinit
Luksfery nie mają dobrej opinii wśród wielu Polaków, bo kojarzą im się nadal ze ścianami w PRL-owskich blokach i z poczekalniami w rejonowych przychodniach. Czasy się zmieniają i zmienia się jakość i zastosowanie luksferów.

Luksfery to potoczna nazwa pustaków szklanych. Coraz częściej można zobaczyć je w nowoczesnych, modernistycznych aranżacjach, a ich doskonałe właściwości sprawiają, że potrafią nadać każdej nieruchomości specyficzny klimat. Mogą mieć zastosowanie zarówno w budownictwie wielorodzinnym, jak i w projektach indywidualnych, gdzie obecnie luksfery spotyka się najczęściej.

Luksfery, czyli co to takiego

Szklane pustaki mają przeróżne kolory i faktury, a także rozmiary, przez co można wykorzystywać je w różnych wnętrzach. Wykorzystać je można np. w przedpokoju i w łazience. Choćby w przedpokoju niebieskie pustaki podświetlić taśmami ledowymi. Inne rozwiązanie: w łazience, która nie ma okien, zrobić z nich część ściany pod sufitem, dzięki czemu wpada do niej światło z przedpokoju.

Zobacz również: Jak wykorzystać pustaki szklane w aranżacji wnętrz

Nie trzeba luksferami zabudowywać całych ścian, choć oczywiście można. Warto użyć je w sposób bardziej subtelny, a dzięki temu, że przepuszczają światło, dom jest jakby jaśniejszy, gwarantuje nastrój i sprawia wrażenie większego niż jest w rzeczywistości.

Luksfery do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych

Z racji tego, że dobrze zamontowane luksfery są całkowicie odporne na działanie wody, mają szczególne zastosowanie w kuchniach i łazienkach. Można nimi obudować wannę czy prysznicowy brodzik lub zrobić z nich ściankę działową. Coraz częstszym rozwiązaniem jest też budowanie z nich całych kabin prysznicowych z podłogowym wpustem wody – bo choć przepuszczają światło – białe luksfery nawet do 70 procent, ciemniejsze – do około 50 procent – to jednak pozwalają zachować odpowiednie minimum intymności w takim miejscu.

Kiedy sąsiad jest zbyt blisko

Jeśli stawiasz budynek w bliskiej granicy od innego budynku, przepisy mówią nawet o trzech metrach, nie ma sensu wydawać pieniędzy na okna, z których widok będzie na ścianę sąsiada. To tylko człowieka frustruje. Z drugiej strony nie warto pozbawiać się możliwości doświetlenia swojego mieszkania. W takiej sytuacji sprawdzają się jasne, bezbarwne luksfery. Doświetlą dom i są doskonałym materiałem budowlanym. Co prawda nie można bezpośrednio na nich stawiać ściany, więc trzeba je odpowiednio zabezpieczyć i uzbroić nadproża, ale to nie jest wielki problem. Same w sobie są jednak lepsze niż okna pod względem wyciszenia otoczenia (redukcja nawet do 43 decybeli), mają też o wiele lepsze niż stare luksfery właściwości cieplne.

Ceny i wzornictwo pustaków szklanych

Niestety, kupno luksferów i ich profesjonalny montaż ma jeden zasadniczy minus - nie jest tani. Najprostsze szklane pustaki w tradycyjnych wymiarach 19 na 19 na 8 (bezbarwne, matowe, przezroczyste) kosztują od 10 do 20 złotych za kostkę. Luksfery barwione w masie (w kolorach pastelowych) lub powierzchniowo (intensywna kolorystka) kosztują nawet 50 złotych sztukę i więcej gdy kupujemy materiały wykończeniowe, na przykład pustaki szklane narożne. Na rynku dostępne są też całe moduły stworzone z luksferów, o różnych wymiarach i kolorach, co sprawia, że ich montaż jest niezwykle prosty i szybki. Dzięki temu można kupić gotowe już luksferowe okna, parapety, a nawet ścianki działowe. 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom