Jaka jest świadomość energetyczna Polaków? Wyniki raportu

redakcja.regiodom, Imago PR
Świetlówka energooszczędnaOpinie polskich odbiorców energii są w dużym stopniu kształtowane czynnikami finansowymi.
Świetlówka energooszczędnaOpinie polskich odbiorców energii są w dużym stopniu kształtowane czynnikami finansowymi. alvimann
Zdaniem kilkunastu procent respondentów rachunki za energię elektryczną są zdecydowanie nieczytelne. Ponadto Polacy w umiarkowanym stopniu są zadowoleni ze swoich dostawców energii.

Raport "Świadomość energetyczna Polaków" powstał we współpracy z Urzędem Regulacji Energetyki (URE) oraz TNS OBOP.  Wynika m.in. z niego, że: 

  • 41 proc. osób nie ma pojęcia, do kogo można się zwrócić o pomoc w sytuacji sporu ze sprzedawcą energii,
  • 58 proc. Polaków ma świadomość, że może zmienić sprzedawcę energii elektrycznej, podczas gdy 33 proc. nie wie, czy takie prawo posiada, a 8 proc. jest przekonanych, że nie ma takiej możliwości,
  • 8 proc. z nas nie potrafi wskazać żadnej firmy sprzedającej energię – to osoby starsze (powyżej 60 lat) oraz należące do grup o niższym statusie społecznym, niepracujące zawodowo, o niższym dochodzie gospodarstwa domowego. 
  • 87 proc. respondentów świadomie oszczędza energię w swoim domu – 71 proc. chce tym sposobem zmniejszyć rachunki za energię, a 29 proc. chronić zasoby naturalne,
  • 15 proc. jest w stanie więcej płacić za energię z odnawialnych źródeł.

Czy Polacy chętnie zmieniają sprzedawcę energii?

Mało Polaków wyraziło chęć skorzystania z prawa do zmiany sprzedawcy energii. Tylko 3 proc. zadeklarowało, że zdecydowanie chce zmienić umowę, 16 proc., że raczej tak. 15 proc. zapowiada, że zdecydowanie nie zamierza zmieniać sprzedawcy, a 31 proc., że raczej nie zamierza. Niezdecydowanych jest 26 proc. ankietowanych. Wśród osób zainteresowanych zmianą największą grupę stanowią rolnicy, osoby pracujące zawodowo, zamężne oraz z gospodarstw domowych składających się z powyżej pięciu osób.

Zadowolenie Polaków ze swojego sprzedawcy energii

Jego poziom jest raczej umiarkowany. Zaledwie 8 proc. badanych jest bardzo zadowolonych, a 48 proc. raczej zadowolonych. Grono osób bardzo niezadowolonych ze swojego sprzedawcy to 4 proc.,a 11 proc. raczej niezadowolonych. 

Co mogłoby skłonić nas do zmiany sprzedawcy energii?

66 proc. respondentów chciałaby tym sposobem obniżyć rachunki za energię. Kolejnym czynnikiem Wyższa jakość usług skłoniłaby do zmiany 12 proc. badanych, a większa niezawodność dostaw – 6 proc. Dla Polaków niewielkie znaczenie ma renomowana marka sprzedawcy – zaledwie 2 proc. respondentów. 

Polacy deklarują wysokość miesięcznego rachunku za energię elektryczną na poziomie 140 zł. Oczekują jednocześnie, że zmiana sprzedawcy energii zmniejszy ich miesięczny rachunek o ok. 45 zł.

Rachunki za energię elektryczną są nieczytelne

Co czwarta badana osoba krytykuje rachunek za to, że jest trudny do zrozumienia i mało czytelny. Zastrzeżenia klientów odnoszą się główne do zawartości informacyjnej rachunków – z jednej strony jest na nich za dużo informacji niepotrzebnych, a z drugiej brak tych, które są konkretne i najważniejsze dla odbiorcy.

Częstotliwość płacenia za zużytą energię

Zdecydowana większość z nas preferuje rachunek wystawiony za faktycznie zużytą energię (77 proc.). 17 proc. badanych wolałaby inny sposób rozliczenia – poprzez zaliczkę w oparciu o prognozę zużycia. Połowa ankietowanych najchętniej rozliczałaby się za dostarczoną energię co dwa miesiące, miesięczny system rozliczania zdobył 40 proc. zwolenników. Pozostałe formy płacenia rachunku – co kwartał, pół roku i rocznie – spotkały się z małym zainteresowaniem. 

Jak Polacy oszczędzają na zużyciu energii elektrycznej?

Najpopularniejszym sposobem oszczędzania energii wśród Polaków jest wyłączanie niepotrzebnego oświetlenia (93 proc.). Niemal równie często wymieniamy żarówki na energooszczędne świetlówki (63 proc.). 51 proc. badanych stara się kupować energooszczędny sprzęt domowy, np. urządzenia AGD i RTV. Po około jednej trzeciej zwolenników mają również sposoby, takie jak: włączanie pralki dopiero po zapełnieniu bębna, niepozostawianie ładowarek np. do telefonów, komputerów w gniazdku elektrycznym, zmniejszanie liczby świecących się źródeł światła oraz rezygnacja z czajnika elektrycznego do gotowania wody, w zamian za gotowanie na gazie/piecu węglowym. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom