Spis treści
Czyszczenie kostki brukowej po zimie. Od czego zacząć?
Bruk w otoczeniu domu i na podjeździe po zimie jest często zabrudzony i pokryty kurzem, piaskiem, solą, suchymi roślinami i innymi zanieczyszczeniami. Dlatego najpierw powinniśmy starannie pozbyć się z jego powierzchni nieczystości za pomocą szczotki z twardym włosiem, która ułatwi usunięcie zanieczyszczeń z przestrzeni między płytkami. Następnie za pomocą poręcznego narzędzia z niewielkim ostrzem zlikwidujmy mech, rośliny i porosty, które są widoczne w szczelinach. Pozbądźmy się również kamieni i innych elementów, które dostały się pomiędzy bruk w sezonie jesienno-zimowym.
Jeśli kostka była zaimpregnowana, to prawdopodobnie nie jest po zimie mocno zanieczyszczona i wystarczy wyczyścić jej powierzchnię wodą. Najlepiej zrobić tą za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeśli nie dysponujemy taki sprzętem, to można wykorzystać do czyszczenia kostki brukowej tradycyjny wąż ogrodowy ze specjalną końcówką. Pamiętajmy, że wilgotna kostka brukowa ma śliską powierzchnię, więc podczas jej czyszczenia zadbajmy o swoje bezpieczeństwo.
Jak wyczyścić kostkę brukową z oleju i innych tłustych plam?
Pozbycie się tłustych plam z powierzchni kostki brukowej często stanowi nie lada wyzwanie, bo tłuszcz wnika w pory. Najłatwiej usunąć świeże zabrudzenia, dlatego starajmy się to robić na bieżąco. Wystarczy wykorzystać do tego wodę pod ciśnieniem z dodatkiem płynu do naczyń. Kluczowe jest, żeby woda byłą gorąca, wtedy osiągniemy zadowalający efekt.
Świeże zabrudzenia można też spróbować posypać piaskiem, który częściowo wchłonie tłuszcz i nie dostanie się on w głąb bruku.
Zielony nalot na kostce brukowej – jak się go skutecznie pozbyć domowym sposobem?
Zielone zabrudzenia, które psują wygląd kostki brukowej, to zwykle mech, glony i porosty, które rozwijają się na wilgotnej i zacienionej powierzchni. Takie organiczne zabrudzenia powinniśmy usuwać regularnie, żeby bruk nie ulegał degradacji.
Najlepszym sposobem na pozbycie się zielone nalotu z powierzchni kostki jest m.in.:
- gorąca woda pod ciśnieniem i szczotka ze sztywnym włosiem;
- niezawodny ocet spirytusowy – wystarczy, że wymieszamy w butelce z atomizerem wodę i ocet w proporcji 1:2, a następnie spryskamy preparatem zielone plamy na powierzchni bruku. Po kilku minutach za pomocą szczotki z twardym włosiem bez problemu pozbędziemy się organicznych zabrudzeń;
- uniwersalna soda oczyszczona – przygotujmy domową pastę czyszczącą z sody oczyszczonej i wodą o konsystencji paki, a następnie pokryjmy nią zielone przebarwienia na powierzchni kostki brukowej. Po ok. 15-20 minutach usuńmy preparat za pomocą szorstkiej gąbki i spłuczmy czyszczoną miejsca wodą. Po plamach nie powinno być śladu!
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?