Jak umyć podłogę, by nie miała smug. Skuteczne sposoby

Katarzyna Piojda
Mycie podłogi, z pozoru łatwa rzecz, a jednak nie wszystkim się udaje.
Mycie podłogi, z pozoru łatwa rzecz, a jednak nie wszystkim się udaje. Tim Miroshnichenko Pexels.com
Dopiero co umyta podłoga jest pozbawiona kurzu i brudu, ale nie zawsze smug. Są jednak sposoby na idealny wygląd podłogi. Sekret tkwi w odpowiednim jej umyciu. Radzimy, jak umyć podłogę bez smug.

Podłoga, utrzymana w czystości, jest poniekąd wizytówką mieszkania czy domu. Jednak mycie podłogi jest konieczne przede wszystkim ze względów higienicznych. Z pozoru prosta czynność nie zawsze daje zadowalające efekty. Nawet drogi mop i płyny czy inne detergenty do mycia podłóg czasem nie pomagają. Warto wiedzieć, jak myć podłogi.

Odkurzanie przed myciem podłóg

Podłogę do mycia należy przygotować. Nie chwytamy od razu mopa czy ścierki, ale sięgamy po odkurzacz. On wciągnie okruszki, włosy, sierść, kurz i piasek, zarówno z dywanu, jak i z podłogi. Inaczej większe, niezebrane wcześniej okruszki mogą podczas mycia pozostawiać po sobie ślady na podłodze, a nawet zarysować jej powierzchnię. Jeżeli powierzchnia podłogi jest mała, zamiast odkurzać, można ją zamieść.

Przeczytaj na temat: Jak pielęgnować drewniane podłogi, parkiety i panele laminowane 

Jak myć panele podłogowe

Panele powinno myć się wzdłuż ich ułożenia, a nie w poprzek. Dzięki temu smugi nie będą widoczne. Powinien sprawdzić się mop (ewentualnie ścierka) plus woda z detergentem. Uwaga! Płyn czy inny środek do mycia podłóg rozcieńczamy w wodzie, a nie stosujemy go bezpośrednio na powierzchnię.

Istotna jest temperatura wody używanej do mycia paneli. Zbyt gorąca woda szybciej odparowuje z podłogi. Tym samym, pojawiają się na niej charakterystyczne ślady, nacieki. To dlatego lepiej myć panele letnią wodą z dodatkiem detergentu. 

Mop po zamoczeniu w wodzie ze środkiem, powinien być dobrze wyciśnięty. W innym wypadku woda może przedostać się do przestrzeni między panelami. To natomiast może doprowadzić do ich uszkodzenia.

Niektórzy uważają, że warto jeszcze powtórzyć czynność, ale już bez dodatku detergentu, by zapobiec powstawaniu smug. Jednak płyny do podłóg, dzisiaj dostępne w sprzedaży, zwykle mają tak dopasowany skład, że wystarczy jednorazowe umycie podłogi, bez konieczności ponownego mycia już bez płynu, samą wodą. Można z kolei dopiero co umytą powierzchnię osuszyć, czyli jeszcze raz potraktować mopem, lecz już z suchą, czystą nakładką.

Podłoga drewniana - mycie bez smug

W przypadku podłogi drewnianej sprawa jest podobna, jak z panelami: nie wolno jej myć zupełnie mokrym mopem (czy szmatą), lecz jedynie zwilżonym. Trzeba zwrócić ponadto uwagę na to, czy płyn, który zamierzamy kupić, nadaje się do mycia podłóg drewnianych. Istnieją w sprzedaży również płyny tylko przeznaczone do mycia podłóg drewnianych oraz innych powierzchni wykonanych z drewna.

Jak umyć płytki ceramiczne podłogowe, żeby nie zostały smugi

Tutaj znowu warto sięgnąć po mopa (czy ścierkę) i zwilżyć go w wodzie z dodatkiem detergentu. Niektórzy polecają ocet, środek ekologiczny do domowego zastosowania. Można go dodać do wody, zamiast płynu czy żelu do mycia podłóg. Użytkownicy zachwalają przy tym, że ocet nabłyszcza powierzchnię. Trzeba uważać, ponieważ jeśli będziemy regularnie myli podłogę wodą z octem, ta podłoga stanie się matowa. Ocet może niekorzystnie wpłynąć również na stan fug.
W przypadku kafli one same nie sprawiają kłopotu w utrzymaniu ich w czystości. Fugi wymagają większej uwagi. Brud czy pleśń można wydobyć z tych przestrzeni między płytkami. Domowe sposoby są skuteczne. Do tego służy choćby proszek do pieczenia (wystarczy go rozprowadzić starą szczoteczką do zębów, o ile powierzchnia jest mała), pasta do zębów.

Nasz poradnik: Czym czyścić fugi z pleśni i brudu 

Pranie wykładziny dywanowej

Chodząc po wykładzinie dywanowej, wdeptujemy w jej włókna kurz i brud. Może być zatem ona istnym siedliskiem bakterii. Podobnie, jak dywan i chodnik, wykładzinę dywanową najpierw trzeba solidnie odkurzyć, ale samo odkurzanie tu nie wystarczy. Szczotkowanie podłogi jest przydatne, lecz mozolne. Warto zainwestować w szampon czy inny środek do czyszczenia (mycia) właśnie takich powierzchni. Rozpuszczony w wodzie, silnie się pieni. Tą pianę rozprowadza się na wykładzinie i wciera się ją we włókna, a na koniec zbiera.

Wykładzina PCV bez smug

W niektórych mieszkaniach i domach nadal można spotkać gumolit czy inną wykładzinę PCV na podłodze. Tutaj wielkiej filozofii nie ma: wystarczy zamoczyć ścierkę lub nakładkę mopa w letniej wodzie z dodatkiem płynu do podłóg (ewentualnie płynu do mycia naczyń), wycisnąć ją i umyć nią gumolit. Niektórzy polecają pasty do podłóg. Trzeba natomiast uważać, aby nie wybierać past, w których składzie znajduje się rozpuszczalnik. On może powodować przebarwienia. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom