Jak radzić sobie z powracającym kurzem

redakcja.regiodom, Brait
Szczotka do kurzuWalka z kurzem nie jest łatwa, szczególnie że nie ma sposobów, by na stałe wyprosić go z naszych domów. Obok systematyczności w sprzątaniu, istnieją jednak metody, dzięki którym na pewno będzie odwiedzał nas rzadziej. Warto je stosować, by cieszyć się mieszkaniem czystszym przez dłuższy czas.
Szczotka do kurzuWalka z kurzem nie jest łatwa, szczególnie że nie ma sposobów, by na stałe wyprosić go z naszych domów. Obok systematyczności w sprzątaniu, istnieją jednak metody, dzięki którym na pewno będzie odwiedzał nas rzadziej. Warto je stosować, by cieszyć się mieszkaniem czystszym przez dłuższy czas. mconnors (morguefile.com)
Walka z kurzem jest trudna. Mimo że sprzątamy kurz dokładnie, cząsteczki pyłu szybko wracają i osadzają się praktycznie na wszystkich powierzchniach w domu. Zobacz, jak sobie radzić z domowym kurzem.

Kurz powraca szybko, ponieważ często usuwamy tylko jego część, rozpraszając pozostały kurz. Po tym jak pył dostaje się do powietrza szybko opada ponownie na meble, podłogę i sprzęty. 

Problem z powracającym kurzem polega na tym, że psuje efekty porządków naszego mieszkania i niekorzystnie wpływa na zdrowie domowników, szczególnie tych borykających się z alergia lub astmą. W składzie kurzu można znaleźć praktycznie wszystko – złuszczony naskórek, sierść zwierząt, cząsteczki piasku czy okruszki jedzenia. W jednym gramie kurzu może występować nawet 2 tysiące roztoczy kurzu domowego. Ich odchody działają drażniąco na organizm człowieka. I tak naprawdę nie trzeba być alergikiem, by poczuć negatywne skutki przebywania w zakurzonych pomieszczeniach, takie jak katar, łzawienie oczu czy suchy kaszel.

Przeczytaj również:Jak sprzątać, gdy w domu mieszka alergik 

Dlatego radzimy, jak usuwać kurz skutecznie, czyli tak, by nasze mieszkanie dłużej było czyste.

  • Rada 1

Czyść kurz od góry. Przecierając meble należy zacząć od najwyższych elementów, sprzątając warstwowo. W przeciwnym razie tylko strącamy kurz na wcześniej czyszczone powierzchnie, co wymusza ponowne ich odkurzanie.

  • Rada 2

Pozbądź się dywanów. Po pierwsze – panele, podłogi drewniane czy płytki łatwiej utrzymać w czystości. Po drugie – dywany potrafią być prawdziwym siedliskiem kurzu, pyłów i roztoczy – szczególnie te z krótkim i rzadkim włosiem. Pamiętaj też, że lepiej jest trzepać dywan na powietrzu niż odkurzać go w domu.

  • Rada 3

Wietrz mieszkanie regularnie. Warto już w czasie sprzątania otworzyć okna – dzięki temu kurz nie będzie rozprzestrzeniał się po całym mieszkaniu. W okresie wiosenno-letnim wystawiajmy pościel na działanie słońca, a zimowym – mroźne temperatury, bo są to skuteczne sposoby na likwidację bytujących tam pajęczaków. Poza tym regularna wentylacja mieszkania to najprostsza metoda wspomagająca usuwanie z powietrza kurzu i wilgoci, tak lubianych przez roztocza.

Warto przeczytać: Jak dobrze wietrzyć mieszkanie zimą

  • Rada 4

Używaj jednorazowe ręczniki. Jeżeli do sprzątania kurzu używasz ściereczek, warto pamiętać o ich regularnej wymianie. Najbezpieczniej jest jednak stosować jednorazowe ręczniczki, które wyrzucamy od razu po użyciu. Pamiętajmy, że zwykłe szmatki już same w sobie są siedliskiem kurzu, który rozmazujemy i wcieramy w czyszczone powierzchnie.

  • Rada 5

Nie tylko domowe sposoby. Jeżeli chcemy, aby nasze wysiłki przyniosły zakładany efekt, lepiej pomyśleć o antystatycznym spray'u do mebli, czyli takim który nie tylko czyści i pielęgnuje meble, ale także wchłania nagromadzony brud i zapobiega ponownemu osadzaniu się kurzu. Nigdy nie używaj suchej szmatki, ponieważ w ten sposób zamiast czyścić cząsteczki pyłu – jedynie je roznosisz.

  • Rada 6

Zaopatrz się w rozpylacz. Czyszczone powierzchnie można przed sprzątaniem dodatkowo zwilżyć wodą, np. wykorzystując do tego spryskiwacz do roślin. To spowoduje, że kurz nie będzie się unosił w czasie odkurzania i sprzątniemy go dokładniej.

  • Rada 7

Dbaj o sprzęty domowego użytku. Filtry znajdziesz m.in. w odkurzaczach, wentylatorach czy frytkownicach i okapach kuchennych. Gdy są zbyt zabrudzone, łatwo o ich zatkanie, a w efekcie – wydmuchiwanie cząsteczek kurzu do powietrza lub – w przypadku sprzętów używanych w kuchni – tłustych osadów, przyciągających wszelkiego rodzaju cząsteczki pyłu. Zabrudzony filtr nie spełnia swojej roli.

  • Sposób 8

Unikaj otwartych przestrzeni. Jeżeli planujesz remont lub jesteś na etapie projektowania mieszkania, warto pomyśleć o zabudowach po sam sufit oraz półkach zakrytych np. szkłem. Pamiętajmy, że kurz lubi wysokości, jak np. wierzchnie części szaf oraz rzadko ruszane przedmioty, jak książki czy trzymane na otwartych regałach ozdoby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom