Jak przygotować ogród na wiosnę?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Niektóre prace w ogrodzie powinny być wykonywane tylko wczesną wiosnąZwiększony ruch na stoiskach ogrodniczych to wyraźny znak nadciągającej wiosny.
Niektóre prace w ogrodzie powinny być wykonywane tylko wczesną wiosnąZwiększony ruch na stoiskach ogrodniczych to wyraźny znak nadciągającej wiosny. Piotr Hukalo
Choć pogoda może nie zachęcać do wyjścia na zewnątrz, a co dopiero do prac w ogrodzie, to marzec jest często „ostatnim gwizdkiem" na wykonanie niektórych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Oczywiście zakres prac zależy do wielkości ogrodu i roślin, które w nim rosną, a także od tego, czy jest to zwykły przyblokowy czy przydomowy ogródek, czy działka w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym. Niektóre zabiegi trzeba jednak wykonać bez względu na jego wielkość.

Przycinanie drzew i krzewów

W pierwszej kolejności warto zadbać o krzewy i – jeśli są w ogrodzie – drzewka owocowe. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne lepiej wykonywać zanim zaczną się budzić z zimowego snu i puszczać intensywnie soki. Choć kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca, to do tego czasu niektóre czynności – na przykład przycinanie krzewów i drzew – powinny być już wykonane.

Warto wiedzieć: Terminarz prac związanych z przycinaniem drzew i krzewów

– Od tego, jak wykonamy prace o tej porze roku, zależeć będzie wygląd naszego ogrodu latem. Choć o soczystych, świeżo zerwanych owocach możemy na razie tylko pomarzyć, to już teraz warto zapewnić naszym roślinom odpowiednią pielęgnację. Przycinanie drzewek i krzewów jeszcze przed wiosną powinno być naszym pierwszym krokiem do prawidłowego przygotowania ogrodu na sezon – twierdzi Agnieszka Gilińska-Veitch z firmy Agas. – Gałęzie drzewek owocowych powinniśmy przyciąć już pod koniec lutego. Warto je nieco przerzedzić, by później do korony docierało jak najwięcej promieni słonecznych, a nasze jabłka, śliwki czy gruszki były bardziej soczyste.

Jeśli nowe drzewka i krzewy trafiły właśnie do gruntu, to jest właśnie ten moment, by nadać im oczekiwany kształt i już w tym momencie odpowiednio poprzycinać. To także dobry czas na to, by dokonać cięć pielęgnacyjnych na większych drzewach. Wszystkie konary, które grożą połamaniem w przypadku większych wiatrów (albo większego obciążenia dojrzewającymi owocami), a także te, które niebezpiecznie zwisają nad wejściem do altany albo bezpośrednio nad nią powinny być wycięte, a miejsce cięcia na drzewie odpowiednio zabezpieczone.

Jeśli puszczą już pierwsze pąki, będzie to „hasło" do wykonania pierwszych przeciwgrzybiczych oprysków, które ochronią drzewa w późniejszym czasie.

Polecamy poradnik:Jak i czym wykonać wiosenne opryski drzew i krzewów owocowych 

Przez jesień i zimę w ogrodzie nazbierało się zapewne wiele liści, trawy i innych organicznych odpadów.

Porządki na grządkach

Początek marca to idealny czas na to, by wszystkie grządki, kopce i trawniki starannie oczyścić (te ostatnie przy okazji można też potraktować niewielką ilością nawozu azotowego). Ziemia będzie lepiej dotleniona, a przez to żyzna. Trzeba wybrać odpowiedni moment, bo prawdopodobne jest, że pod tym materiałem kiełkują już te rośliny, na które czekamy. Ich delikatne pędy nie mogą być narażone na przymrozki (warto sprawdzić prognozę pogody na tydzień z wyprzedzeniem), ale nie powinny być również eksponowane na kontakt z intensywnym, wiosennym słońcem, które może im zaszkodzić. Żeby nie dokładać sobie pracy, najpierw warto rozejrzeć się pod drzewach, czy nie ma na nich jeszcze starych owoców, zakażonych chorobami liści czy zeschniętych konarów - jeśli tak, należy je bezwzględnie usunąć. Tam, gdzie jest to wymagane, mniej więcej tydzień, dwa (w zależności od pogody) po odsłonięciu i wstępnym osuszeniu gleby, można zacząć ją przekopywać. Tak przygotowany na wiosnę ogród jest gotowy na pierwsze sadzenia i zasiewy. 

Dowiedz się: Jak zregenerować trawnik po zimie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom