Jak przezimować chryzantemy? Nie musisz ich kupować co roku, ale trzeba o nie zadbać. Sprawdź, jak to zrobić

Katarzyna Laszczak
Chryzantemy z cmentarza można przezimować, ale trzeba im zapewnić odpowiednie warunki.
Chryzantemy z cmentarza można przezimować, ale trzeba im zapewnić odpowiednie warunki. armennano/pixabay.com
Chryzantemy w doniczce można przechować i cieszyć się jej kwiatami także w następnym sezonie. Dotyczy to również chryzantem z cmentarza, po Wszystkich Świętych. Trzeba im jednak zapewnić odpowiednie warunki. Sprawdź, jak zimować chryzantemy w doniczce i ogrodzie.

Spis treści

Chryzantemy to kwiaty, które szczególnie chętnie kupujemy na cmentarz na Wszystkich Świętych. Ale warto docenić ich urok i uprawiać w ogrodzie lub w doniczce na tarasie czy balkonie. Jest jednak kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, a dotyczą one zimowania chryzantem.

Czy chryzantema przezimuje w gruncie?

Wszystko zależy od tego, jaka chryzantema. Te kwiaty mają setki odmian, które różnią się wielkością, formą i kolorami kwiatów, ale także odpornością na mróz. Znajdziemy wśród nich chryzantemy zimujące w gruncie, ale za takimi musimy się rozejrzeć wczesnym latem w sklepach ogrodniczych.

Kwitną one już od lipca-sierpnia i bez większego problemu zimują w gruncie. Trzeba je tylko posadzić w słonecznym, zacisznym miejscu, zapewnić żyzną, przepuszczalną ziemię oraz regularne podlewanie. Na zimę warto przyciąć ich pędy, a przed większymi mrozami – osłonić podłoże stroiszem (gałązkami iglaków). Kupując je – upewnijmy się, czy są to chryzantemy bylinowe, zimujące w gruncie.

Chryzantemy z cmentarza do ogrodu – czy to możliwe?

Inaczej wygląda sprawa chryzantem w doniczkach, które kupujemy przed Wszystkimi Świętymi do przystrojenia grobu. Choć zachwycają kwiatami, to najczęściej nie są uprawiane z myślą o trwałości i należą do odmian, które nie są przystosowane do zimowania w gruncie. Wprawdzie w Internecie znajdziemy nazwy chryzantem odpornych na mróz, nie liczmy na to, że je rozpoznamy przy zakupie. A i sami sprzedający masowo „towar” rzadko wiedzą, jaką odmianę mają. Inaczej sytuacja może wyglądać w gospodarstwach, ale raczej nie liczmy na tę informację na straganach przy cmentarzu czy w markecie. Ogólną zasadą jest to, że im drobniejsze ma kwiaty, tym jest wytrzymalsza.

Czy to znaczy, że chryzantemy z cmentarza nie można przesadzić do ogrodu, albo przezimować w doniczce? Można, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim musimy zadbać o to, by chryzantema nie zmarzła jeszcze na cmentarzu.

Sprawdź: Ile kosztują w tym roku chryzantemy od prosto od producenta? Zobacz, ile można zaoszczędzić

Jak zabezpieczyć chryzantemy przed mrozem na cmentarzu?

Jeśli myślimy o dłuższej uprawie chryzantem z cmentarza, musimy zabezpieczyć je przed mrozem (sprawdźmy prognozy pogody, bo nie zawsze jest to konieczne). Oznacza to przede wszystkim konieczność ocieplenia doniczki.

Najłatwiej to robić w ten sposób, że doniczkę z rośliną wstawiamy do większej, a jej dno i przestrzeń między ściankami wypełnimy np. kawałkami styropianu (można wykorzystać opakowania z polistyrenu). Wypełnieniem może być też papier, liście itp., ale jest ryzyko, że ten materiał zamoknie. Doniczkę, przed umieszczeniem w większej, można też owinąć folią bąbelkową.
Zanim chryzantema znajdzie się na cmentarzu, zadbajmy o to, by zapewnić jej jak najlepsze warunki – sprawdź, co zrobić, żeby chryzantemy były trwałe.
Jeśli chcemy mieć chryzantemę na lata, zabierzmy ją cmentarza wkrótce po Wszystkich Świętych. Roślina nie może być przesuszona.

Czy chryzantemy z cmentarza można przesadzić do ogrodu od razu?

Jeśli chryzantemę z cmentarza chcemy posadzić w ogrodzie, musimy z tym poczekać do wiosny. Listopad to zbyt późny termin, tym bardziej że prawdopodobnie roślina nie jest odporna na mróz. Dlatego musimy ją odpowiednio przechować.

Jak przechować chryzantemy w doniczce?

Zimowanie chryzantem w doniczce nie jest trudne, ale wymaga odpowiednich warunków. Na początek – przytnijmy jej pędy. Powinny mieć długość ok. 10-15 cm. Jeśli doniczka była zabezpieczona przed mrozem, wyjmijmy ją z otuliny. Następnie umieśćmy ją w chłodnym pomieszczeniu, z temperaturą 5-10 st. C i dostępem do światła. Rośliny od czasu do czasu trzeba podlać, ale tylko tak, żeby ziemia nie wyschła całkowicie (przy wskazanej temperaturze można to robić co ok. 3 tygodnie). Zimujących chryzantem nie nawozimy!

Co zrobić wiosną z zimowaną chryzantemą

Około marca, w doniczce powinny zacząć się pojawiać młode odrosty i liście. Warto wtedy zapewnić nieco wyższą temperaturę i częstsze podlewanie, tak, żeby ziemia była lekko wilgotna. Kiedy młode odrosty będą miały ok. 10-15 cm przytnijmy lekko ich końce, bo dzięki temu ładnie się rozkrzewią.
Jeśli zamierzamy uprawiać chryzantemę w doniczce, przesadźmy ją do nowej ziemi. Natomiast, jeśli chcemy ją posadzić w ogrodzie, zróbmy to późną wiosną, gdy minie ryzyko przymrozków. Pamiętajmy jednak, że przed kolejną zimą będziemy musieli przesadzić ją do doniczki i zimować opisanym sposobem. Chryzantemy możemy pozostawić w ogrodzie tylko wtedy, gdy chcemy zaryzykować i przekonać się, czy trafiła się nam odmiana odporna na mróz. Grozi to jednak utratą rośliny.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom