Jak prawidłowo zabezpieczyć drewno w ogrodzie. Poradnik

redakcja.regiodom, Altax
Malowanie drewna w ogrodzieWybierając impregnat musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób wykończenia drewna. Większość sprzedawanych elementów ogrodowych jest wykonana z drewna nieoszlifowanego, które ma odkryte otwory (kapilary). Drewno chłonie nimi wodę. Właściwy środek musi mieć cząsteczki o odpowiednio dużej wielkości, aby dokładnie wypełniły kapilary, zabezpieczając drewno przed wchłanianiem nadmiaru wilgoci. Preparaty do chropowatego drewna ogrodowego najczęściej nie nadają się do stosowania na powierzchnie oszlifowane, które mają dużo mniejsze pory. Środek nie wchłonie się wtedy dobrze w deskę, a to obniży znacznie jakość zabezpieczenia. Drewno może zszarzeć i popękać.
Malowanie drewna w ogrodzieWybierając impregnat musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób wykończenia drewna. Większość sprzedawanych elementów ogrodowych jest wykonana z drewna nieoszlifowanego, które ma odkryte otwory (kapilary). Drewno chłonie nimi wodę. Właściwy środek musi mieć cząsteczki o odpowiednio dużej wielkości, aby dokładnie wypełniły kapilary, zabezpieczając drewno przed wchłanianiem nadmiaru wilgoci. Preparaty do chropowatego drewna ogrodowego najczęściej nie nadają się do stosowania na powierzchnie oszlifowane, które mają dużo mniejsze pory. Środek nie wchłonie się wtedy dobrze w deskę, a to obniży znacznie jakość zabezpieczenia. Drewno może zszarzeć i popękać. Altax
Budując lub odświeżając w ogrodzie drewniane wyposażenie należy pamiętać o właściwej impregnacji. Jeśli pominiemy tę czynność lub wykonamy ją niepoprawnie, drewno może szybko ulec zniszczeniu.

Malowanie będziemy musieli również powtarzać każdego roku. Gdy uda nam się skutecznie zabezpieczyć drewno, oszczędzimy jednocześnie czas i pieniądze.

Wybieramy właściwy preparat. Uniwersalny nie koniecznie się nada

Zakupiony środek powinien pasować do rodzaju powierzchni drewnianej, którą ma chronić oraz warunków, w których ma pracować.
– Do mebli ogrodowych powinniśmy użyć twardej lakierobejcy – odpornej na zadrapania i zarysowania – radzi Andrzej Wójcik z firmy Altax. – Elewację drewnianą najlepiej pomalować elastyczną lakierobejcą woskową, natomiast do zabezpieczenia tarasu lub elementów z drewna egzotycznego zalecany jest olej do drewna. Każdy producent powinien na opakowaniach umieszczać informację o miejscach stosowania preparatu. – Należy uważać na środki uniwersalne – przeznaczone do impregnacji wszystkich elementów drewnianych bądź nadających się zarówno do wnętrz jak i na zewnątrz. Mogą one nie sprawdzić się na naszej powierzchni – ostrzega ekspert.

Grunt to podstawa

Sięgając po produkt, upewnijmy się czy kompleksowo zabezpieczy on nasze drewno. Wiele preparatów chemii budowlanej, takich jak lakierobejce, oleje do drewna, lakiery czy lazury nie ma w swoim składzie środków o nazwie biocydy. Chronią one przed pleśniami, grzybami czy owadami. Dlatego preparaty bez biocydów nie nadają się do stosowania na zewnątrz bez uprzedniego zagruntowania drewna. W celu dodatkowego zabezpieczenia desek przed biokorozją, stosujmy gruntujące impregnaty do drewna. Nie powinny one tworzyć żadnej powłoki i wpływać na końcowy efekt wizualny np. zmieniając kolor.

Nakładanie zbyt grubych warstw to jeden z najczęściej popełnianych błędów

– Skutkuje to tym, że powierzchnia bardziej się łuszczy i jest podatna na pękanie. Zbyt gruba warstwa ponadto znacznie wydłuża czas schnięcia preparatu i psuje efekt dekoracyjny. Zamiast podkreślić naturalny rysunek drewna, zupełnie go przykrywa. Przed użyciem jakiegokolwiek preparatu przeczytajmy jego etykietę i zastosujmy się do umieszczonej na niej instrukcji użycia. Jeżeli producent lakierobejcy określa jej wydajność na 20 m2/litr i zaleca aby nakładać jak najcieńsze warstwy, to zaufajmy tym wskazówkom.

Jakość i rodzaj drewna a efekt

Skuteczność impregnacji zależy w dużej mierze od tego, jak głęboko preparat wniknie w strukturę deski, dlatego zawsze impregnujmy drewno suche. Im bardziej mokry materiał, tym gorzej środek wchłonie się i słabiej go zabezpieczy. Utworzone powłoki ochronne szybko się zniszczą. W tym przypadku pośpiech nie jest dobrym doradcą – lepiej odczekać parę dni, aby drewno dobrze przeschło. Jeśli w tym roku źle je zabezpieczymy, w przyszłym będziemy musieli powtórzyć impregnację drewna.

Zobacz również: Jak szybko zadbać o drewno w ogrodzie 

Zwracajmy również uwagę na typ drewna, które chronimy. Wymalowania na wzornikach producenta wykonane są na jednym gatunku – najczęściej na sośnie. W produktach takich jak: impregnaty, lakierobejce czy oleje zastosowane są pigmenty, które barwią drewno, ale jednocześnie są przezroczyste. Powoduje to, że oprócz powłoki produktu, widzimy także kolor i strukturę samego drewna. I dlatego inaczej będzie wyglądało pomalowane drewno sosnowe, a inaczej dębowe. Ci, którzy bardzo chcą mieć dokładnie taki kolor, jaki pokazuje producent, powinni wykonać próbne malowanie w niewidocznym miejscu. Pozwoli to dobrać odpowiednią barwę i tym samym uniknąć rozczarowania efektem końcowym np. wyglądu mebli ogrodowych.

Ostrożnie z preparatami bezbarwnymi do drewna

Drewno użytkowane w ogrodzie musi być dobrze chronione przed promieniowaniem UV, które przyspiesza jego szarzenie i niszczenie. W wersjach barwnych preparatów, funkcję ochronną pełnią pigmenty, natomiast większość bezbarwnych produktów nie ma odpowiedniego zabezpieczenia. Dlatego sięgając po nie, należy zwrócić uwagę czy na opakowaniu producent deklaruje ochronę przed promieniowaniem UV.

– Zastosowanie się do tych podstawowych zasad, pomoże uzyskać zamierzony efekt oraz uniknąć problemów z drewnem w kolejnym roku – podsumowuje ekspert. – Odpowiednio zaimpregnowane elementy drewniane są odporne na działanie szkodników, deszczu i słońca.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom