Jak funkcjonalnie urządzić domowe biuro dostosowane do pracy zdalnej?

Materiał informacyjny GoWork.pl
Funkcjonalne i odpowiadające naszym preferencjom domowe biuro to jeden z czynników zapewniających efektywność podczas pracy zdalnej. Jakie pomieszczenie najlepiej wybrać na swój home office i na co jeszcze zwrócić uwagę przy jego aranżacji?

Praca zdalna wprowadziła zmiany w naszych mieszkaniach

Od czasu pandemii korona wirusa praca zdalna stała się niemal standardem w wielu branżach, co widać m.in. na największych stronach z ogłoszeniami z kraju, na przykład na portalu GoWork.pl. W sieci pełno jest ofert umożliwiających pracę zdalną lub hybrydową albo nawet przedstawiających takie tryby wykonywania obowiązków, jako jedyne możliwe.

Upowszechnienie świadczenia zadań zawodowych z własnego mieszkania oraz polubienie takiej formy pracy przez większość pracowników przyniosło skutki związane także z aranżacją wnętrz domowych. Zaczęliśmy bardziej zwracać uwagę na przestrzeń, w której świadczymy pracę biurową i dostrzegliśmy naturalną potrzebę właściwego zagospodarowania i urządzenia samodzielnego stanowiska pracy.

Już nie wystarczy zwykłe biurko wciśnięte gdzieś w kąt pokoju. W realiach w pełni zdalnej pracy lub częstej pracy hybrydowej takie warunki są zniechęcające. Mogą też zrobić nam więcej krzywdy, niż się na ogół wydaje. Właściwe zagospodarowanie miejsca do pracy jest bardzo ważne, więc jeśli czeka Cię zdalne zatrudnienie lub już Cię dotyczy, warto poświęcić trochę czasu na ocenienie, czy moje stanowisko pracy jest funkcjonalne i zdrowe.

Wybór odpowiedniego pomieszczenia to połowa sukcesu

Po pierwsze trzeba dobrze wybrać pomieszczenie, w którym postawimy biurko. Jedni muszą liczyć się z tym, że będzie ono większe, bo potrzebują na przykład kilku monitorów, innym nie przeszkadzają standardowe rozmiary. Jednak w każdym przypadku dobrze, jeśli nie jest to sypialnia lub inna część mieszkania przeznaczona i kojarzona z odpoczynkiem i czasem wolnym.

Jednym z największych wyzwań, jakie stawia przed nami praca zdalna, jest konieczność oddzielenia życia prywatnego i zawodowego w obrębie tej samej przestrzeni. Kwestia ta dotyka każdego pracownika zdalnego i każdy wie, że nie jest tak prosta do rozwiązania. Aby zachować odpowiednią równowagę i zdrowie psychiczne, nie powinno się pracować w miejscu, w którym się odpoczywa, ani odwrotnie.

Tak samo, jak należy szanować swój czas i odpowiednio przeznaczać go na obie sfery, tak samo jest i z naszą przestrzenią domową. Każdego kusi praca w piżamie prosto z własnego łóżka czy kanapy, jednak takie rozwiązanie szybko niekorzystnie odbije się na naszym zdrowiu.

Trzeba zatem zadbać, aby biurko do pracy stało w pomieszczeniu, które nazwiemy gabinetem lub biblioteką. Nie powinien być to również pokój dziecięcy czy jadalnia. Te pomieszczenia też spełniają inne funkcje. Często pracownicy zdalni siadają z laptopem przy stole kuchennym. I to nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Dobrze, jeśli nasz home office może być nieco odizolowany od reszty mieszkania. Idealnie, jeśli możemy codziennie zamknąć drzwi w tym pokoju albo inaczej odseparować się od rozpraszających hałasów i innych czynników. Jeśli ustawimy biurko naprzeciwko pralki, nie unikniemy myśli o tym, że przecież czeka na nas pranie!

Kwestie ważne dla postawy i oczu, czyli zdrowe stanowisko pracy

W pracy spędzamy znaczną część swojego tygodnia, dnia i życia. Zatem nieprzykładanie uwagi do tego, gdzie wykonujemy swoje obowiązki zawodowe, jest dużym błędem. Przestrzeń pracy wpływa na naszą produktywność, odczucia i zdrowie. Funkcjonalność homme office dla każdego pracownika będzie oznaczać co innego. To kwestia mocno indywidualna. Niemniej jest kilka uniwersalnych kwestii.

Dobrze, jeśli mamy miejsce na wszystkie przybory niezbędne nam do pracy i jeśli możemy mieć je pod ręką, nie generując przy tym zbytniego bałaganu czy przesytu. Odpowiednie stanowisko pracy domowej oznacza również dbałość o nasz kręgosłup, nogi i oczy. Wybierz wygodny fotel biurowy i takie biurko, które pozwolą Ci patrzeć na ekran komputera w wyprostowanej postawie.

Najlepsze dla naszych oczu jest światło słoneczne. Biurko ustaw zatem w taki sposób, aby w dzień nie musieć posiłkować się żadną lampką. Niemniej dodatkowe źródło światła i tak może Ci się przydać, na przykład jesienią czy zimą. Aby nie męczyć dodatkowo swoich oczu, wybierz lampkę emitującą światło jak najbardziej zbliżone barwą do słonecznego.

Przestrzeń związana z pracą, ale i taka, którą lubimy

Jedną z najbardziej docenianych zalet pracy zdalnej jest możliwość w pełni indywidualnej aranżacji miejsca działań. W biurach często staramy się “oswoić” swoje biurka stawiając na nich zdjęcia bliskich czy ulubiony kubek. Jesteśmy jednak skazani na te same blaty i to, co przygotuje nam pracodawca. Home office pozwala dać upust swojej fantazji. Dotyczy to na przykład kolorów, którymi możemy się otoczyć, ulubionych sprzętów czy… roślin.

W przerwach od patrzenia w ekran warto zawiesić wzrok na czymś zielonym. Zaletą trzymania choć jednej małej roślinki przy biurku jest także fakt, że oczyszczają one powietrze. Zieleń to również doskonały kontrast dla większości neutralnych barw, z jakich składają się nasze mieszkania, np. bieli. A nie jest tajemnicą, że dobrze wyważone zestawienia barw pobudzają kreatywność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom