Irys, kwiat bogini tęczy Irydy – kiedy zakwita najpiękniej?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Irysy w ogrodzieIrysy, zwane kosaćcami, mają bardzo efektowne kwiaty, w wielu kolorach i odcieniach. Pięknie komponują się z niskimi, zielonymi roślinami stanowiącymi dla nich idealne tło.
Irysy w ogrodzieIrysy, zwane kosaćcami, mają bardzo efektowne kwiaty, w wielu kolorach i odcieniach. Pięknie komponują się z niskimi, zielonymi roślinami stanowiącymi dla nich idealne tło. Mariusz Kapała
Irys (zwany kosaćcem) symbolizuje wiarę i nadzieję. Podarowany komuś, ma w krótkim czasie pomóc też znaleźć miłość. Piszemy o tej niezwykłej bylinie ogrodowej, o której krążą legendy.

Już w czasach starożytnego Rzymu irys (inaczej: kosaciec) był znany. Mężczyźni, którzy obdarowywali nim swoje panie, cenili je za zalety: czystość duszy i ciała. Irys to również symbol wiary i nadziei. A legenda głosi, że kto po raz pierwszy ujrzy ten kwiat, wkrótce zakocha się z wzajemnością. Irys stał się inspiracją dla artystów. Nawet opera zatytułowana, jak ten kwiat, powstała we Włoszech.

Polecamy poradnikDlaczego irysy nie kwitną i co zrobić, by miały piękne kwiaty 

Wszystkie kolory tęczy

Mówi się, że irys kwitnie we wszystkich barwach tęczy. I to prawda, chociaż nam najczęściej kojarzy się z kolorem niebieskim. – Kwitnie jednak także na biało, kremowo, żółto, granatowo, fioletowo, różowo, nawet na brązowo – wymienia Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Sama faktura płatków też mieni się różnokolorowo. Irys ma różne kształty i wielkości kwiatów. Kwiaty są pojedyncze lub występują w kwiatostanach.

Przymrozki irysowi niestraszne

Irys wywodzi się z rodziny kosaćcowatych. Wygląda na delikatny kwiat, ale nawet przymrozki nie powinny mu zaszkodzić. – Sprzyja mu żyzna, przepuszczalna gleba – zaznacza Mikietyński. - Ziemia powinna być bogata w fosfor i potas. Jeśli taka nie jest, warto zastosować nawozy ze zwiększoną dawką obu tych składników. Potas odpowiada bowiem za gospodarkę wodną, natomiast fosfor za kwitnienie. A irys najlepiej kwitnie, gdy rośnie w wilgotnej ziemi. Należy go więc często podlewać, ale nie przesadzić, bo zgnije. To dlatego, że nadmiar wody powoduje gnicie kłączy.

Przeczytaj równieżAzalie to piękne krzewy ozdobne do przydomowego ogrodu 

Zdarza się, że irys zakwitnie nawet na łące, brzegach oczka wodnego, w ogródku skalnym czy na zboczach, porośniętych trawą.

Odmiany irysa

Irysy, zależnie od odmiany (a jest ich około 200), zaczynają kwitnąć w maju, a przestają przeważnie w sierpniu. Do najpopularniejszych należą kosaciec syberyjski kwitnący m.in. na biało-różowo, holenderski (niebieski), Florentina (biały lub kremowo-żółty) i Germanica (fioletowy).

Irys lubi słońce. W cieniu gorzej rośnie i kwitnie. Roślina wymaga też stanowisk osłoniętych od wiatru, zacisznych. To dlatego gleba powinna być dobrze nagrzana. – Irys rozmnaża się przez podział kłączy – kontynuuje ogrodnik. – Gdy kwiaty przekwitną, w sierpniu, wykopujemy stare kłącza i przycinamy liście, najlepiej w kształcie tzw. półłuku. Rana, która powstanie, a więc miejsce po odcięciu, warto zabezpieczyć węglem drzewnym, choćby tym z grilla, lub środkiem przeciwgrzybicznym. Kłącza od razu po tym można wsadzić do ziemi na głębokość około 5 centymetrów i je delikatnie przysypać. Ani jesienna słota, ani mróz zimą nie powinny im zaszkodzić. Można je ewentualnie okryć agrowłókniną, gazetami albo pierzynką z liści. Po zimie, mniej więcej w maju, nasz irys zacznie kwitnąć.

Przesadzanie irysów mile widziane

To bylina wieloletnia, ale co 4-5 lat powinna być przesadzona. – To z tego względu, że za bardzo rozrasta się wszerz – podkreśla ekspert. – Dobrze też pamiętać o nawożeniu. Przydatne są nawozy z magnezem, borem, cynkiem, miedzią, siarką i żelazem w składzie.

PolecamyRododendrony, czyli różaneczniki – kwitnące krzewy do ogrodu 

Irys jest raczej odporny na szkodniki. – Mogą go zaatakować natomiast choroby grzybowe – twierdzi Mikietyński. – Na liściach pojawiają się wówczas przebarwienia i plamy. To może być oznaka obwódkowej plamistości liści. Zalecałbym środki chemiczne.

Tego o irysach mogłeś nie wiedzieć

Korzenie i kłącza niektórych odmian irysa (choćby Germanica) są wykorzystywane w kosmetyce, m.in. do produkcji perfum. Proces jest jednak długotrwały, ponieważ korzenie i kłącza muszą odleżeć przynajmniej 3 lata. Zapach jest podobny trochę do fiołków. Olejek z irysa też był popularny: w dawnych czasach stosowano go podczas medytacji. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom