Inteligentna lodówka: co potrafi ten nowoczesny sprzęt AGD

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Inteligentne lodówki coraz częściej goszczą w naszych kuchniachLubimy zabłysnąć przed znajomymi dobrym sprzętem, również tym w kuchni. A w związku z tym, że nasze społeczeństwo jest coraz bogatsze i bardziej otwarte na innowacje, to inwestujemy w inteligentny sprzęt AGD - choć na razie jesteśmy nieufni.
Inteligentne lodówki coraz częściej goszczą w naszych kuchniachLubimy zabłysnąć przed znajomymi dobrym sprzętem, również tym w kuchni. A w związku z tym, że nasze społeczeństwo jest coraz bogatsze i bardziej otwarte na innowacje, to inwestujemy w inteligentny sprzęt AGD - choć na razie jesteśmy nieufni. 123RF
Inteligentne lodówki to przyszłość AGD – tak przynajmniej zapewniają ich producenci. Konsumenci ciągle nie wiedzą, czy za dodatkowe opcje warto zapłacić dodatkowe kilka tysięcy złotych.

Inteligentne lodówki to ciągle rzadkość na polskim rynku. Niektóre produkty pozostały na etapie konceptu, inne są dostępne w sprzedaży. Na czym polega bycie „smart" w przypadku lodówki? Przyjąć należy, że im bardziej lodówka ułatwia życie domownikom i pomaga im w podjęciu decyzji, tym lepiej.
Obecnie inteligentne lodówki potrafią już sporo, a producenci ciągle rozwijają ich funkcje. Niektóre urządzenia potrafią przeanalizować zawartość lodówki i na tej podstawie stworzyć menu z potrawami, które można przygotować. Niejako „przy okazji" podpowiedzą również, ile kalorii będzie miał taki posiłek. Idea „smart" polega na tym, że sprzęt AGD ma ze sobą współpracować. I tak inteligentna lodówka, po zaakceptowaniu menu, może przekazać odpowiedni sygnał do piekarnika, by ten zaczął się nagrzewać – jeśli przepis zakłada konieczność obróbki termicznej.

Przeczytaj PORADNIK:Jaką lodówkę kupić, by była praktyczna i energooszczędna 

Lodówka zrobi zakupy

Coraz więcej sklepów umożliwia zamawianie produktów spożywczych przez Internet wraz z bezpłatną dostawą od pewnej wysokości zamówienia. Inteligentna lodówka wie, co z tym zrobić – może sama „zamówić" odpowiednie produkty potrzebne do skonfigurowania wybranego menu. Lodówka może też poinformować użytkowników, że zapas odpowiedniego asortymentu wewnątrz (na przykład wody mineralnej) właśnie się kończy i należy go uzupełnić. Ciągle rozwijana jest niezwykle ciekawa funkcja inteligentnych lodówek – może ona w trakcie wkładania produktów do środka, skanować je, wykrywając termin przydatności do spożycia. Gdy ten się będzie zbliżał – lodówka przypomni o tym domownikom. Ta funkcja – patrząc na strony wyrzucanej żywności – wydaje się być najciekawsza z punktu widzenia wielu konsumentów.

Sprawdzanie zawartości bez otwierania lodówki

Na tegorocznych targach Consumer Electronics Show w Las Vegas jeden z producentów zaprezentował lodówkę z kamerami dającymi podgląd na zawartość jej wnętrza, dodatkowo wyposażoną w gigantyczny jak na lodówkę, bo 21-calowy wyświetlacz. Kamery pozwalają bez otwierania lodówki kontrolować jej zawartość, wyświetlacz – oczywiście z dostępem do Internetu – staje się kuchennym centrum zarządzania.Także poprzez smartfona czy tablet. Bo najwięcej lodówek (choć przyznać trzeba, że nie jest ich na rynku wiele) działa na systemie Android. To z kolei oznacza, że niezwykle łatwo zarządzać nimi poprzez specjalne aplikacje w smartfonach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zarządzać lodówką nawet nie będąc w domu.

„Inteligencja" lodówek zasadza się również na ich konstrukcji i sposobie działania. Inteligentne lodówki nie dopuszczają do powstawania szronu w chłodziarce i zamrażarce. To z kolei powoduje, że produkty nie muszą być rozmrażane, a lodówka staje się właściwie bezobsługowa. Brak szronu to również oszczędność energii. Zwykle inteligentne lodówki mieszczą się w kategorii energetycznej A+++, która oznacza pobór energii niższy nawet o 40 procent niż sprzęt w klasie A+. Inteligentne lodówki posiadają też system specjalnej cyrkulacji powietrza, który sprawia, że temperatura wewnątrz urządzenia jest jednakowa. Odpada więc konieczność umieszczania produktów na odpowiednich półkach i w komorach lodówki.

Lodówka sama się zdiagnozuje

Jeden z producentów sprzętu AGD zastosował w swoich produktach inną nowinkę, polegającą na szybkiej diagnozie stanu technicznego lodówki. W razie kłopotów nie trzeba już szukać rozwiązania przez irytujące niekiedy kontakty z infoliniami i tłumaczenie, co z lodówką jest nie tak. Wystarczy przyłożyć smartfona we właściwie miejsce, a ten wyśle do firmy komplet informacji o stanie technicznym sprzętu. Okazać się może, że nie trzeba wcale interwencji serwisu, by przywrócić normalne funkcjonowanie sprzętu.

Część konsumentów otwarcie zgłasza wątpliwości, czy inteligentne lodówki są warte swojej ceny. Mają wątpliwości, czy za kilka lat systemy te będą ciągle aktualizowane, a ich funkcjonalność nie zostanie ograniczona. O ile w krajach zachodnich lodówki wymienia się co 7–8 lat, to w Polsce – zwłaszcza gdy wyda się na nie kilka tysięcy złotych – tego typu sprzęt AGD wymienia się co lat kilkanaście. Czy po takim czasie oprogramowanie będzie ciągle aktualne? – zastanawiają się potencjalni użytkownicy inteligentnego sprzętu AGD. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom