Spis treści
Grzejnik dekoracyjny – czy warto go montować?
Dzięki pomysłom projektantów trendy wnętrzarskie zmieniają się jak w kalejdoskopie. Designerzy śledzą potrzeby klientów, dostarczając im niebanalnych rozwiązań aranżacyjnych. I tak też jest w przypadku grzejników. W mieszkaniach deweloperskich montowane są przeważnie duże i niezbyt estetyczne grzejniki typu płytowego. Na domiar złego umieszczane są zwykle pod oknem lub w innym miejscu, które ze względów aranżacyjnych nam nie odpowiada. Dlatego wiele osób po zakupie mieszkania do prac remontowych zalicza również wymianę grzejników na ciekawsze wizualnie modele. Dzięki temu mogą on nie tylko dostarczać ciepło, ale stanowić także oryginalny element dekoracyjny.
Jakie są kształty grzejników dekoracyjnych?
Grzejniki dekoracyjne do salonu, kuchni czy łazienki dostępne są w przykuwających wzrok kształtach i rozmiarach. Dzięki temu możemy je zamontować w widocznym miejscu, aby komponował się z pozostałymi elementami wystroju mieszkania. Do wyboru mamy modele, które wyglądają niczym z wystawy muzeum sztuki współczesnej, inne zachwycają prostotą i elegancją, np:
- grzejnik pionowy – jest wąski i wysoki, co stanowi jego główne zalety. Można go zamontować na wybranym fragmencie ściany przy oknie,
- grzejnik poziomy – dostępne są w rozmaitych kształtach i kolorach. Niektóre modele mają kształt gitary lub przypominają ceglaną ściankę.
- grzejnik łukowy – jak sama nazwa wskazuje, model tego grzejnika sprawdzi się na ścianach w kształcie łuku. Dzięki swojemu oryginalnemu kształtowi grzejniki łukowe są doskonałym rozwiązaniem do wykorzystania w nowoczesnych i designerskich wnętrzach,
- grzejnik narożny – posiada on specjalną konstrukcję, która umożliwia jego montaż w narożniku ściany, co jest istotne zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń. Instaluje się go w podobny sposób, co standardowy grzejnik na ścianie.
Moc i zasilanie grzejników
Aby grzejnik spełniał swoją funkcję, musi mieć odpowiednią moc. W tym wypadku względy estetyczne nie mogą wziąć góry nad funkcjami praktycznymi. Trzeba dokonać dokładnych pomiarów pomieszczeń w mieszkaniu, aby obliczyć, jakiej mocy grzejnik będzie najlepszy. Do obliczeń bierze się pod uwagę także stan techniczny budynku, np. szczelność dachu i okien. Przyjmuje się, że do ogrzania 1 metra kwadratowego mieszkania o wysokości 270 cm z dobrą izolacją wystarczy grzejnik o mocy 70 W/m2. W przypadku budynków słabo ocieplonych wartość ta wrasta do 100-120 W. Ważną kwestią jest także sposób zasilania. Do wyboru mamy grzejniki:
- wodne – zasilane przez instalację ogrzewania centralnego,
- elektryczne – ich montaż nie wymaga doprowadzania rur, mogą być uruchamiane poza sezonem grzewczym,
- wodno-elektryczne – korzystają z dwóch źródeł zasilania – w sezonie grzewczym mogą być podłączone do instalacji centralnego ogrzewania, a poza nim korzystają z energii elektrycznej.
Dobrze dobrany grzejnik dostarcza do pomieszczenia wymaganą ilość ciepła. W nowych domach informacja o potrzebnej mocy cieplnej znajduje się w projekcie instalacji grzewczej. Przy wymianie grzejnika na nowy warto też wziąć pod uwagę parametr wody grzejnej, czyli temperaturę zasilania i powrotu. Jeżeli nasze parametry różnią się od tych podanych przez producenta nowego grzejnika, musimy zastosować tzw. współczynniki korekcyjne (ich wartości znajdują się w katalogach informacyjnych dołączonych do nowych grzejników).
Grzejnik dekoracyjny – ozdoba salonu, kuchni i łazienki
Jak już wspomnieliśmy, grzejnik powinien pasować do naszego pomieszczenia pod względem funkcjonalnym i estetycznym. Najczęściej wykonuje się je z miedzi, aluminium oraz ze stali. Grzejniki z aluminium i miedzi są odporne na wilgoć, dlatego poleca się je do łazienek. Najbardziej wytrzymałe grzejniki wykonane są ze stali. Są odporne na uszkodzenia, szybko się nagrzewają i równomiernie oddają ciepło. Coraz większą popularność zyskują grzejniki wykonane ze szkła. Mają ciekawe kształty i są bardzo atrakcyjne wizualnie, ale ze względu na materiał, z którego są wykonane – także mało odporne na uderzenia.
W dużych salonach bardzo dobrze będą wyglądać grzejniki poziome o designerskim wyglądzie. Jeżeli chcemy oddzielić salon od kuchni, możemy to zrobić za pomocą wysokiego grzejnika stojącego, który będzie pełnił rolę ścianki działowej. Pomieszczenie będzie jeszcze ciekawiej się prezentować, jeśli wybierzemy grzejnik ażurowy lub zdobiony motywami geometrycznymi lub roślinnymi. W kuchni sprawdzą się modele stojące o prostych formach, które mogą przypominać smukłą lampę lub rzeźbę przywiezioną z zagranicznych wakacji. Dzięki temu kuchnia nie będzie zagracona, co w przypadku tego typu pomieszczeń ma duże znaczenie. Na większą swobodę aranżacyjną możemy pozwolić sobie w łazience. Standardową „drabinkę” warto zastąpić grzejnikiem, który wygląda jak półka lub schowek na kosmetyki. Bardzo ciekawym pomysłem jest też grzejnik-lustro, który pięknie odbija światło. Tylko ktoś obeznany w najnowszych trendach wnętrzarski rozpozna na pierwszy rzut oka, z czym ma do czynienia.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?