Fusing w nowoczesnych wnętrzach: szkło artystyczne

redakcja.regiodom
Przeszklenie ściany zewnętrznej - szkło artystycznePrzeszklenie ściany zewnętrznej pokazuje, że szkło we wnętrzu nie musi być płaskie, przezroczyste, pospolite i nudne.
Przeszklenie ściany zewnętrznej - szkło artystycznePrzeszklenie ściany zewnętrznej pokazuje, że szkło we wnętrzu nie musi być płaskie, przezroczyste, pospolite i nudne. Villa Glass Studio
Technika fusingu polega na urozmaicaniu i ubarwianiu szklanych elementów. Dzięki fusingowi wyglądają one pięknie i niepowtarzalnie.

Fusing polega na termicznej obróbce szkła płaskiego. Inaczej nazywa się ją szkłem stapianym, gorącym lub artystycznym, a czasem witrażem amerykańskim.

Historia wytapiania kolorowego szkła sięga starożytnego Egiptu. Jednak fusing umożliwił połączenie artystycznych walorów dekoracyjnych z bezpieczeństwem i pełną funkcjonalnością szkła budowlanego.

Etapy tworzenia wyrobu w technice fusingu:

  1. powstaje koncepcja, która następnie odwzorowywana jest w rzeźbie reliefu w masie gipsowej,
  2. z powstałego wzoru robi się formę z ognioodpornych ceramicznych lub metalowych materiałów, na której układa się dopasowane szklane tafle.
  3. tak przygotowany zestaw wkłada się do specjalnego pieca do fusingu – tam szklane elementy rozgrzewają się do temperatury minimum 800°C i przybierają kształty rzeźbionej formy. 

W procesie produkcji wykorzystuje się zarówno szkło bezbarwne, jak i kolorowe oraz rożnego rodzaju dodatki, na przykład szkliwa, opiłki metali, a nawet minerały. Ponadto, istnieje również możliwość zaaplikowania barwników w celu uzyskania odpowiedniego efektu kolorystycznego. Stapianie szkła w piecach jest sterowane komputerowo. 

 

Technika fusingu umożliwia stworzenie wyrobu według gotowego wzoru lub własnej autorskiej kompozycji, w dowolnej wersji kolorystycznej.
Technika fusingu umożliwia stworzenie wyrobu według gotowego wzoru lub własnej autorskiej kompozycji, w dowolnej wersji kolorystycznej. Villa Glass Studio

 

Szkło fusingowe jest hartowane i ma zwiększoną wytrzymałość. Gdy się rozbije, rozsypuje się na niegroźne odłamki.

Dzięki tej technologii powstają oryginalne dzieła sztuki (np. rzeźby, witraże, obrazy), przedmioty użytkowe (biżuteria, naczynia itp.), a także elementy aranżacji wnętrz (np. drzwi, stoły, schody).

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie