Farby strukturalne – gdzie je stosować i jakie efekty można uzyskać

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Farba strukturalnaFarby strukturalne najczęściej wykorzystywane są na ścianach w korytarzu i przedpokoju, klatce schodowej oraz na wybranej ścianie w pokoju dziennym lub jako wykończenie obudowy kominka.
Farba strukturalnaFarby strukturalne najczęściej wykorzystywane są na ścianach w korytarzu i przedpokoju, klatce schodowej oraz na wybranej ścianie w pokoju dziennym lub jako wykończenie obudowy kominka. Alpina
Farba strukturalna zwana jest niekiedy farbą do zadań specjalnych. Wyjaśniamy, dlaczego.

Farba strukturalna łączy walory i zalety tynków i tradycyjnych farb. Nakłada się ją tak, jak zwykłe farby, ale rezultaty przypominają bardziej to, co widać na ścianach po nałożeniu tynków strukturalnych.

Farba strukturalna inne materiały udająca

Specjalną fakturę na powierzchni uzyskuje się poprzez stosowanie wypełniaczy o różnym uziarnieniu – „bawiąc się" proporcjami składników, mieszając kolory, wykorzystując różne barwniki osiągnąć można niepowtarzalne wzory. Niektóre przypominać mogą beton, inne kamień naturalny albo stare drewno.

Warto wiedzieć: Farby z połyskiem 

Co ważne, można ten efekt – nawet przy niewielkim zaawansowaniu – osiągnąć samemu. Tylko pozornie wydaje się to zadaniem dla specjalistów. Farbą strukturalną pokrywać można bowiem wiele powierzchni: od płyt kartonowo-gipsowych, przez tynki po beton. Wystarczy tylko odpowiednio przygotować powierzchnię, aby móc malować ją farbą strukturalną. Tym bardziej, że farby strukturalne kupić można jako gotowe masy do rozprowadzenia za pomocą różnych narzędzie. Z farb tych uzyskuje się różne faktury. Efekt zależy od użytego narzędzia i sposobu nanoszenia produktu. Farbę strukturalną nakłada się w zależności od jej gęstości specjalnym wałkiem lub szpachelką i packą. Natomiast fakturę formuje się gąbkowym lub irchowym wałkiem, pędzlem, grzebieniem. Można też wykorzystać szablon. 

Bardziej zaawansowani mogą eksperymentować z własnymi zestawami barw i i proporcjami składników, kupując specjalne pasty do wymieszania z barwnikami. 

Farby strukturalne mają wiele zalet

Można je stosować na ściany nierówne i popękane, bo nadają się do ich ukrywania. Można je stosować w miejscach narażonych na zabrudzenia, bo wytrzymują porządne mycie wodą z detergentami, są przy tym bardzo trwałe.

Farby strukturalne są farbami, które pozwalają ścianom oddychać (poza wersją poliooctanowinylowo-lateksową), a więc mogą być stosowane nawet tam, gdzie pomieszczenia mogą ulec zawilgoceniu, choćby w łazienkach i kuchniach. Rosnąca popularność farb strukturalnych nie bierze się jednak tylko z tych powodów. Ściany pomalowane takimi farbami prezentują się oryginalnie, a padające na nie promienie słońca powodują, że dają one trójwymiarowe efekty. 

Najpopularniejsze farby strukturalne

Najpopularniejsze są farby strukturalne w kolorze białym, do których można wybrać interesujący pigment i dodać do mieszalnika. Oczywiście można też położyć białą farbę strukturalną na ścianę i potem zastosować na nią wybrany kolor, ale to zawsze podwójna praca.

Wady farb strukturalnych

W tym miejscu trzeba wspomnieć o minusie farb strukturalnych, do których należy cena. Jak każde farby z mieszalnika (o ile zdecydujemy się na taką) są droższe niż farby gotowe, te z puszki. Jednak nawet dobrej jakość farba z puszki kosztuje około 60–80 złotych za litr. Przy czym taka pojemność wystarcza na pomalowanie (stosuje się jedną warstwę i jedno malowanie) na około 8-10 metrów kwadratowych powierzchni. Farba taka całkowicie wysycha już po kilkunastu godzinach.

Poczytaj też: Malowanie ścian i sufitów 

Jeśli ktoś obawia się nowinek, albo nie chce eksperymentować na całej ścianie, może wykorzystać farbę strukturalną tylko w niektórych miejscach. Farba strukturalna, jako element dekoracyjny, nadaje się również do malowania dekoracyjnych szablonów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom