Farby o różnym stopniu połysku

mk, PARA
Ściana pomalowana farbą matowąDostępne na rynku farby o wysokim stopniu połysku nie znajdują zbyt często zastosowania we wnętrzach. Najczęściej wybierane są farby matowe lub półmatowe.
Ściana pomalowana farbą matowąDostępne na rynku farby o wysokim stopniu połysku nie znajdują zbyt często zastosowania we wnętrzach. Najczęściej wybierane są farby matowe lub półmatowe. PARA
Przy wyborze farby należy zwrócić uwagę na parametr odpowiedzialny za odbijanie światła, tzw. stopień połysku. Co sprawdzi się lepiej - mat czy połysk, a może forma pośrednia, jak eggshell?

Najpopularniejsze stopnie połysku wykorzystwane w Polsce to mat, półmat i półpołysk. Głównym parametrem, który je rozróżnia jest stopień odbicia światła, określany w procentach. 

Błyszczące ściany - dlaczego nie są lubiane

Na polskim rynku są również farby o wysokim stopniu połysku, ale ten typ przez Polaków jest wybierany najrzadziej. Dzieję się tak z co najmniej kilku przyczyn.

Pierwszą jest gust. Nie każdemu odpowiadają błyszczące ściany w pomieszczeniu. U wielu osób budzą skojarzenia z wychodzącą z mody i mało estetyczną lamperią.

Drugą są przyzwyczajenia i skojarzenia. Jeszcze kilka lat temu, wysoki połysk miały przede wszystkim farby olejne na bazie rozpuszczalnikowej. Pomieszczenia nimi pomalowane wymagały długiego wietrzenia i raczej nie były przyjazne alergikom. I chociaż dzisiaj na półkach sklepów dostępnych jest dużo więcej produktów ekologicznych i przyjaznych zdrowiu, to przykre wspomnienia i skojarzenia wciąż pokutują i powodują niechęć do błyszczących powierzchni ścian.

Dodatkowo występuje pewien trend wśród wykonawców. Ponieważ praca z farbami o wysokim stopniu połysku jest dużo trudniejsza, wymaga precyzji oraz obnaża braki staranności i umiejętności wykonawcy, to klientom proponuje się przede wszystkim wykonanie powłok malarskich w wersji matowej i półmatowej.

Gładka struktura ściany: plusy i minusy

Farby o wysokim stopniu połysku mają jedną znaczącą przewagę nad matem. Z farb z połyskiem dużo łatwiej usuwa się zabrudzenia. Jest to ważne, gdy zależy nam na utrzymaniu czystości w pomieszczeniach. W przypadku ścian pomalowanych farbą matową brud łatwiej wniknie w strukturę farby. Z kolei farby matowe są niezastąpione, jeżeli chcemy ukryć nierówności. Połysk odbija więcej światła, które eksponuje wszystkie niedoskonałości ściany. Jednak w zamian pozwoli wydobyć głębie, szczególnie ciemnych kolorów. Dlatego na pytanie o rodzaj połysku nie ma jednoznacznie dobrej odpowiedzi.

Siedem stopni połysku

Jeden z producentów farb wprowadził do oferty zamiast klasycznych 3–4 stopni połysku 7 wariantów. Asortyment farb PARA PAINTS dostępny jest w wersjach (od najbardziej matowej): mat, półmat, egshell, połysk perłowy, półpołysk i połysk.

Ostatnia z propozycji to farba lateksowo-poliuretanowa Melamine o stopniu połysku, przypominającym połysk laminatu. Produkt stosuje się przede wszystkim do malowania drzwi, oknien, blatów i listew podłogowych.

Wybór spośród siedmiu stopni połysku umożliwia precyzyjniejsze określenie, w jakim stopniu nasze ściany będą odbijać światło. Ponadto możemy wreszcie zdecydować się na kompromis pomiędzy rozwiązaniami skrajnymi. Jest to eggshell, czyli połysk skorupki jajka. Farby o takim stopni połysku nadają ścianie wysokie właściwości użytkowe – nie są to farby błyszczące, ale charakteryzują się odpornością na plamy i są w pełni zmywalne.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom