Domek dla wiewiórki przyda się w ogrodzie. Sprawdź, jak powinien wyglądać oraz gdzie i kiedy go powiesić

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Budka dla wiewiórki w ogrodzie to dobry pomysł. Te zwierzęta docenią schronienie nie tylko w okresie wychowywania młodych. Budka dla wiewiórki jest tak samo nieskomplikowana, jak ta dla ptaków, jednak różni się kilkoma elementami. Sprawdź, jak powinien wyglądać domek dla wiewiórki, jakie ma wymiary i gdzie go zawiesić.

Spis treści

Wiewiórki to niezwykle sympatyczne i pełne uroku zwierzęta. Obserwacje ich harców i niemal akrobatycznych wyczynów są na tyle zajmujące, że przeważnie przymykamy oko na pewne straty w orzechach, jakie wiążą się z obecnością wiewiórek.

W ogrodzie warto znaleźć miejsce na domek dla wiewiórki.
W ogrodzie warto znaleźć miejsce na domek dla wiewiórki. pixabay.com

I rzeczywiście o wiewiórki warto zadbać – przypomnijmy, że są pod częściową ochroną i choć w Polsce są liczne, to jest ich coraz mniej. Te sympatyczne rudzielce zamieszkują lasy, ale chętnie też wprowadzają się do parków i ogrodów. Szczególnie doceniają miejsca ze starymi drzewami oraz zaroślami.

Dowiedz się więcej: Jak żyją wiewiórki i co jedzą? Poznaj zwyczaje tych zwierząt

Gdzie mieszka wiewiórka? Nie tylko dziupla

Przyjęło się, że wiewiórki mieszkają w dziuplach. Ale jest to tylko część prawdy, bo często też… budują gniazda, najchętniej w rozwidleniach gałęzi drzew. Bywa, że jako ich podstawę wykorzystują gniazda większych ptaków (np. gawronów), ale nadbudowują nad nimi rodzaj daszku. Wiewiórki mogą też zbudować sobie gniazdo od podstaw.

Zazwyczaj są one wysłane mchem, a szkielet stanowią gałązki, pokrywane liśćmi, służącymi do zamaskowania budowli. Wiewiórcze gniazdo ma kulisty kształt z otworem wejściowym, który zamykany jest w okresie rozrodczym oraz na zimę – czytamy w portalu ekologia.pl

Wiewiórki nie poprzestają na jednym lokum, ale przygotowują ich nawet kilka. Poza podstawowym mieszkaniem pozostałe będą służyć „awaryjnie” oraz jako spiżarnie. A co z dziuplami? Te szczególnie chętnie wiewiórki wykorzystują jako zimowe schronienie, ale też jako miejsce gromadzenia zapasów. Oczywiście dziupla bywa też domem rodzinnym, gdzie wychowują młode. Ich wnętrze wyściełają mchami, trawami itp. Budową domu przed okresem rozrodczym zajmuje się samiec i samica (potem matka sama będzie zajmować się młodymi).

Powieś domek dla wiewiórek. Jak powinien wyglądać?

Bywa, że wiewiórki zajmują domki dla średnich ptaków, takich jak szpaki. Ale warto też powiesić indywidualną budkę dla wiewiórki. Jak taki domek powinien wyglądać? To sześcienna skrzyneczka ze spadzistym dachem. Wymiary dna to około od 16x16 do 18x22 cm i wysokości do 40 cm. Średnica otworu wejściowego to od 4 do 5,5 cm.
Ważną różnicą w stosunku do budek ptasich jest to, że otwór wejściowy najczęściej znajduje się na ściance bocznej lub od strony pnia drzewa. Takiej budki raczej nie zajmą ptaki, tylko właśnie „basie”. Niektóre gotowe budki mają po dwa otwory wejściowe (które umożliwiają ucieczkę w razie niebezpieczeństwa), mogą mieć też otwór kanalizacyjny w dnie.

Ile kosztuje budka dla wiewiórki?

Domek dla wiewiórki można bez trudu kupić. Kosztuje on około 70-80 zł.

Z czego zbudować domek dla wiewiórki?

Jeśli mamy smykałkę do majsterkowania, domek dla wiewiórki możemy zbudować samodzielnie. Powinien mieć podane wyżej wymiary. Pamiętajmy, że musi on być z bezpiecznych dla zwierząt materiałów. Najlepiej wykorzystać deski o grubości 2 cm. Drewno może być nieheblowane i nie powinno być malowane, ani impregnowane środkami chemicznymi. Jako zabezpieczenie drewna można stosować, np. pokost lniany. Pamiętajmy, że jedna ścianka powinna być otwierana, bo lokum warto oczyścić, usuwając starą wyściółkę. Najczęściej robi się to co dwa-trzy lata, jesienią, ale trzeba robić to uważnie, żeby nie wyrzucić używanego aktualnie gniazda.

Kiedy zawiesić domek dla wiewiórki?

Budki dla wiewiórek można wieszać przez cały rok, bo i przez cały czas są wykorzystywane jako schronienie. Wiewiórki mają młode od wiosny do wczesnego lata. Mogą mieć do trzech miotów w roku, a w czasie każdego z nich na świat przychodzi od 3 do 7 młodych. Początkowo są zdane tylko na opiekę matki (młode rodzą się ślepe i gołe, a oczy otwierają po około 30 dniach), są karmione mlekiem przez około 8 tygodni, a po 10 tygodniach usamodzielniają się. Jednak z budek, dziupli czy gniazd wiewiórki korzystają przez cały rok. W nich śpią w nocy, a także spędzają zimę (nie zasypiają na ten okres; sprawdź, jak pomóc wiewiórkom zimą).

Gdzie zawiesić domek dla wiewiórki?

Budki dla wiewiórek wiesza się na drzewach, a zalecana wysokość to 3-5 m. Odległość między domkami to około 10 m.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom