Istota działania płyt indukcyjnych opiera się na tym, że ciepło zostaje wytworzone bezpośrednio w dnie naczynia. To natomiast sprawia, że szkło płyty będzie ciepłe, ale nie gorące. Trzeba jednak odpowiednio zadbać o czystą powierzchnię płyty indukcyjnej. Plus jest taki, że płyta nie ma żadnych wytłoczeń i wgłębień, a skoro jest zupełnie prosta i gładka, łatwiej ją wyczyścić niż tradycyjną kuchenkę.
Płyta indukcyjna z zabrudzeniami łatwymi do usunięcia
Gąbka, zwilżona wodą (ale nie mokra) bez dodatku detergentu, niekiedy wystarczy, aby zlikwidować ślady po wodzie i niewielkie tłuste plamy, które są na płycie. Przecieramy płytę wilgotną gąbką, a potem wycieramy do sucha ręcznikiem papierowym. Aby płyta błyszczała, można potraktować ją płynem do mycia szyb i znowu wytrzeć do sucha. Po każdym gotowaniu warto w ten sposób wyczyścić kuchenkę indukcyjną, ponieważ para wodna, razem z cząsteczkami tego, co gotujemy w garnku, skrapla się i jeżeli od razu nie wytrzemy powierzchni płyty, pozostaną na niej ślady po zaschniętej wodzie.
Przeczytaj poradnik: Jakie warunki trzeba spełnić, by mieć płytę indukcyjną w kuchni
Trudne do usunięcia zabrudzenia na płycie indukcyjnej
Zwykły płyn do mycia naczyń i gąbka kuchenna natomiast dadzą sobie radę w przypadku nieco trudniejszych zabrudzeń powstałych po gotowaniu bądź smażeniu. Z łatwością usuną np. duże, tłuste ślady albo te po delikatnym przypaleniu kawałków mięsa czy warzyw. Zwilżoną gąbką z dodatkiem płynu należy przetrzeć powierzchnię, następnie wypłukać gąbeczkę i wilgotną, czystą, już bez płynu, przetrzeć jeszcze raz czy kilka razy, żeby pozbyć się smug. Potem należy przetrzeć powierzchnię ręcznikiem papierowym i można jeszcze psiknąć płynem do mycia szyb, aby dodać płycie blasku.
Preparaty do czyszczenia płyt indukcyjnych
W sprzedaży są gotowe środki do czyszczenia płyt indukcyjnych. W zasięgu ręki pojawiły się choćby mleczka, emulsje albo płyny w sprayu. Są zwykle przystosowane do czyszczenia płyt ceramicznych i szklanych. Te środki pomagają pozbyć się m.in. przypaleń powstałych na powierzchniach płyt kuchennych, ale również za pomocą tychże preparatów da się łatwiej wyczyścić garnki, patelnie, nawet ruszty, piekarniki, grille, szyby kominkowe. Preparaty tego rodzaju bywają uniwersalne – służą do czyszczenia zarówno naczyń emaliowanych, ceramicznych, żaroodpornych, jak i wykonanych ze stali szlachetnej.
Detergenty mają przeważnie jakieś zapachy, przykładowo cytrynowe, lawendowe, leśne. Preparaty nie mają wygórowanych cen. Przykładowo jeden z tańszych półlitrowych płynów w sprayu do czyszczenia płyt kosztuje 7 złotych, a powinien wystarczyć na kilkanaście użyć. W sprzedaży są też preparaty o tej samej pojemności. ale już za ponad 25 złotych.
Zestawy do czyszczenia płyt indukcyjnych
Gdy mamy do czynienia z poważnymi, rozległymi zabrudzeniami, o zeskrobaniu brudu musimy zapomnieć. Takie działanie mogłoby zniszczyć powierzchnię płyty. Niekiedy można też dostać w sklepie zestawy do czyszczenia kuchenek. Zawierają przykładowo: mleczko do czyszczenia indukcji, specjalny skrobak i ostrza plus ściereczki (np. z mikrofibry). Taki skrobak jest o tyle praktyczny, że jest delikatniejszy w porównaniu chociażby do noża, którego często używa się do usuwania brudu z tradycyjnych płyt gazowych. Poza tym, skrobak jest łatwo chwycić i ma on wymienne zapasowe dwustronne ostrza w komplecie. Za najtańsze tego typu zestawy należy zapłacić około 20 złotych, zaś za te z górnej półki cenowej – mniej więcej 90 złotych.
Błyskawiczne czyszczenie płyty
Gdy np. mleko albo zupa wykipią z garnka, nie powinno się dalej gotować na zabrudzonej powierzchni, bo to tylko pogorszy sytuację. Najlepiej jest jak najszybciej wyłączyć kuchenkę, zestawić rondel z płyty i zwilżoną ścierką (najlepiej bawełnianą), ewentualnie ręczniczkiem, zebrać najpierw to, co się wylało. Zaleca się tak zrobić, gdy płyta wystygnie lub przynajmniej prawie wystygnie (w indukcji nie ma z tym większego kłopotu, ponieważ pole bardzo szybko staje się zimne). W przypadku niemal gorącej powierzchni, gdy chcemy szybko pozbyć się zabrudzeń na płycie, ścierką lepiej nie dotykać pola grzewczego, chyba, że jedynie na ułamek sekundy. Inaczej bowiem ścierka nam się przypali. Gdy z kolei jest to ścierka lub gąbka z tworzywa sztucznego, przyklei się do tego miejsca, więc robota będzie podwójna: nie dość, że trzeba będzie pozbyć się śladów po tym, co się wylało, to jeszcze zajdzie konieczność poradzenia sobie z przypaloną ścierką.
Dowiedz się: Płyty indukcyjne – czy ich używanie jest bezpieczne
Czyszczenie płyty indukcyjnej w wersji eko
Jeżeli jednak na płycie są mocne zabrudzenia, np. kilkuwarstwowe przypalenia po kilkukrotnym gotowaniu lub smażeniu, wówczas należy poczekać, aż płyta zupełnie ostygnie. Na silne zabrudzenia warto położyć na kilka minut gąbkę nawilżoną roztworem wody z octem. To ekologiczny sposób na pozbycie się uporczywego brudu. Po chwili tą samą gąbką energicznie ścieramy zabrudzenia. Gdy nadal będą oporne, wtedy można sięgnąć po wspomniany skrobak do płyt indukcyjnych – i tak jednak trzeba delikatnie nim się posługiwać, a nie bardzo mocno naciskać, bo powierzchnia mogłaby ulec uszkodzeniu. Później należy przetrzeć płytę gąbką zwilżoną samą wodą i wytrzeć na sucho.
Radzimy również:Jak ekologicznie posprzątać mieszkanie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?