Czym wykończyć ściany? Oto farby wielofunkcyjne

Joanna Turakiewicz
Farb tablicowa na ścianieFarby tablicowe i farby magnetyczne pozwalają na stworzenie barwnej wielofunkcyjnej tablicy. Można wykonać tablicę w kuchni, która będzie służyła za notatnik na ulubione przepisy, domową „tablicę ogłoszeń” lub „galerię” zdjęć i rysunków. Natomiast w pokoju dziecięcym farby do zadań specjalnych pozwalają stworzyć powierzchnię do radosnej i nieskrępowanej twórczości plastycznej maluchów.
Farb tablicowa na ścianieFarby tablicowe i farby magnetyczne pozwalają na stworzenie barwnej wielofunkcyjnej tablicy. Można wykonać tablicę w kuchni, która będzie służyła za notatnik na ulubione przepisy, domową „tablicę ogłoszeń” lub „galerię” zdjęć i rysunków. Natomiast w pokoju dziecięcym farby do zadań specjalnych pozwalają stworzyć powierzchnię do radosnej i nieskrępowanej twórczości plastycznej maluchów. Tikkurila
Nowoczesna farba to nie tylko wykończenie kolorystyczne. Zamiast np. kupować dziecku tablicę, można zrobić ją samemu bezpośrednio na ścianie. I to magnetyczną! Pomalowana odpowiednią farbą ściana zastąpi odświeżacz powietrza. A produkt do glazury pozwoli na odnowienie łazienki bez skuwania płytek.

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że farby mogą być odporne na wilgoć, hipoalergiczne i nadawać się do szorowania. Albo odbijać światło, by optycznie rozjaśniać i powiększać pomieszczenia. Producenci nie spoczywają na laurach i serwują kolejne pomysły. To, co kilka lat temu było innowacją, dziś staje się standardem. Zobaczmy więc, co do standardów przejdzie za parę kolejnych lat.

Farba tablicowa w wielu kolorach

Już nie tylko czarna. Tablica na ścianie może występować w wielu różnych kolorach: od szarości, poprzez zielenie i niebieskości, aż po różowy. To zdecydowanie ułatwia zaimplementowanie tego rozwiązania do różnorakich wnętrz. Bo nawet w niewielkich, niekoniecznie bardzo jasnych, można przeznaczyć na tablicę sporą połać ściany, bez obaw, że nadmiernie zaciemni i przytłoczy pokój. Świetnie wyglądają tablicowe szarości, ale maniakalne wielbicielki różów również w bogatej palecie znajdą coś dla siebie. A pomalowana „tablicówką" ściana oferuje ciekawe możliwości aranżacyjne. Choćby wymalowania na niej tematycznych dekoracji na różne pory roku, z okazji świąt, urodzin itp. Nie mówiąc już o tym, że daje szanse na to, że artystyczne formy ekspresji najmłodszych domowników skoncentrują się na tej właśnie ścianie i nie trzeba już będzie zmywać kredek świecowych z tapety w salonie.

Przeczytaj PORADNIK: Pomysły na ściany do zadań specjalnych 

Farba tablicowa świetnie nadaje się również do wykonania mniejszych elementów dekoracyjnych. Można nią pomalować kawałek mebla albo wnętrze drewnianej ramki, czy wręcz wycięty ze sklejki kształt. Naniesiona na słoik, czy inny pojemnik kuchenny, stworzy kreatywną etykietę o bardzo łatwej do zmiany treści. Dzięki temu w całym mieszkaniu można zamieścić elementy korespondujące z tablicową ścianą.

Nie jest też problemem sama aplikacja, którą wykonuje za pomocą standardowych akcesoriów malarskich. Dostępna jest wersja w sprayu.

Tablica suchościeralna w puszce?

Na rynku dostępna jest również dwuskładnikowa farba, dzięki której w prosty sposób przemienić można ścianę w tablicę do pisania markerami suchościeralnymi. Nadaje gładkie i odporne wykończenie, w efekcie powstaje powierzchnia, na której można pisać mazakami a później to ścierać. Nakłada się ją również łatwo na niemal dowolne powierzchnie: płytę g-k, drewno, kamień, cement, czy metal. Warunkiem jest gładki podkład. Jeśli więc chciałoby się ją połączyć z farbą magnetyczną, tę pierwszą należy najpierw wygładzić, a dopiero wówczas malować farbą tablicową.

Farba lub tapeta magnetyczna

Przyczepianie różnych informacji, czy zdjęć za pomocą magnesów kojarzy nam się na ogół z lodówką. Ewentualnie specjalną tablicą magnetyczną, ale te widuje się raczej w biurach, niż mieszkaniach. Mamy dobrą wiadomość: magnesy mogą się przenieść poza lodówkę. W tym celu należy użyć specjalistycznej farby na bazie żywicy akrylowej z dodatkiem mikroskopijnej wielkości cząsteczek żelaza. Dla najlepszego efektu na ścianę należy nanieść kilka warstw produktu. Optymalnie – 3–4 warstwy. Bezpieczna i nietoksyczna, z powodzeniem nada się do pokoju dziecięcego, czy kuchni. Jedyny mankament to dość trudna aplikacja, ze względu na zwartą, gęstą konsystencję. Po całkowitym wyschnięciu należy pomalować ją dowolną farbą do wnętrz, by zapobiec pyleniu. Nada się do tego doskonale farba tablicowa, co w efekcie da nam ścianę prawdziwie wielofunkcyjną.

Innym rozwiązaniem jest położenie na ścianę specjalnej tapety magnetycznej, którą można później pokryć również farbą tablicową.

Nowa łazienka bez skuwania płytek

Odnowienie łazienki, czy toalety to problem, gdy nie chce się robić dużego remontu. Może nie trzeba skuwać ładnie położonych płytek tylko dlatego, że znudziły nam się kolory albo poprzedni właściciel mieszkania miał całkiem inny gust? Pomoże tutaj farba do malowania glazury. Bardzo trwała, odporna, szczególnie na oddziaływanie wilgoci, nadaje się do zastosowania na ściany i podłogi. Choć cudów nie ma: przy intensywnej eksploatacji, szczególnie na podłogach po paru latach może zacząć gdzieniegdzie odpryskiwać. Nakłada się ją na ogół wałeczkiem lub pędzlem, ale uwaga: farby do glazury są dość gęste i szybko zasychają. Ze słabszych pędzli może wypadać włosie, zostając na płytkach. Lepiej zatem sprawdzi się wałek. Trzeba też uwzględnić fugi, które dokładniej pomaluje się z kolei pędzlem. Warto więc zaopatrzyć się w oba narzędzia i np. na fugi nakładać farbę mocnym, dobrej jakości pędzlem i od razu wyrównywać na płytkach wałkiem.

Farba neutralizująca zapachy

To wykończenie ma duże szanse spodobać się nałogowym palaczom i właścicielom nowych domów, gdzie intensywna jest woń materiałów budowlanych. Użycie farby pochłaniającej zapachy pomaga ją złagodzić i usunąć szybciej, podobnie jak opary dymu papierosowego. W jaki sposób? Zawarta w farbie substancja ogranicza unoszenie się nieprzyjemnej woni we wnętrzach. Sama nie wydziela żadnych zapachów, a zastosowana w pomieszczeniach poprawia panujący w nich mikroklimat. Produkt promowany jest jako ekologiczny i w pełni bezpieczny nawet dla małych dzieci, czy alergików. Powstała po zaschnięciu powłoka jest odporna i nadaje się do mycia detergentami oraz szorowania.
Warto zastanowić się również nad użyciem produktu do wykończenia kuchni, czy toalety.

Dostępne na rynku rozwiązania niejednokrotnie zaskakują. I wyobraźnia wysiada, gdy zadać sobie pytanie: co będą potrafiły farby za kilka lat? 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom