Czym ogrzać taras: ogrodowe inspiracje

Joanna Turakiewicz, Łukasz Korc, Ogrzewacze-Tarasowe.pl
Ogrzewacz tarasowyJednym ze sposobów na podwyższenie temperatury powietrza w wiosenne wieczory na tarasie są ogrzewacze.
Ogrzewacz tarasowyJednym ze sposobów na podwyższenie temperatury powietrza w wiosenne wieczory na tarasie są ogrzewacze. Hopwood House
Pierwsze cieplejsze dni wyganiają nas z domów do ogrodów i na tarasy. Wieczorne chłody pożegnamy jednak dopiero za kilka miesięcy. Podpowiadamy czym można dogrzać taras przy domu, hotelu, restauracji.

Kominek, letni grill, koza

Tarasowy kominek nie jest polecany na konstrukcjach drewnianych, ale na takich z kamienną posadzką i z niepalnymi balustradami. Tarasowy kominek może też pełnić funkcję grilla ogrodowego, a nawet rozbudowanego pieca kuchennego, przydatnego przy kolacjach na świeżym powietrzu. Stosunkowo prostym rozwiązaniem jest też zainstalowanie pieca wolnostojącego, czyli popularnej kozy. Warunkiem jest możliwość podłączenia do komina, który odprowadzać będzie spaliny na zewnątrz.

Nie jest to też rozwiązanie, które każdy może sobie zapewnić samodzielnie – dla bezpieczeństwa użytkowników musi być wykonane zgodnie ze sztuką. W otwartej przestrzeni ta forma ogrzewania nie będzie zbyt wydajna, ale ogrzeje powietrze w promieniu kilku–kilkunastu metrów od źródła ciepła. Lepiej sprawdzi się na częściowo przysłoniętym tarasie. Za to nastrój wiosennego wieczoru spędzonego przy kominku pod gwiazdami – bezcenny.

Zobacz również: Garden party na wiosnę 

Nie zdają egzaminu w otwartej przestrzeni nagrzewnice działające na zasadzie grzałki z wiatrakiem rozprowadzającym ciepło lub bez niego. Tego rodzaju urządzenia ogrzewają tylko powietrze, wystarczy więc powiew chłodniejszego wiatru, żeby całkowicie zniwelować ich działanie. Poza tym, jak wszystkie urządzenia z grzałką, charakteryzują się wysoką energochłonnością.

Napromienniki gazowe ogrzeją taras

Technologia wykorzystana w nowoczesnych ogrzewaczach tarasowych i ogrodowych działa na zasadzie promieniowania podczerwonego. Popularną, choć nie najnowszą technologicznie metodą są gazowe promienniki, występujące w formie latarni, parasoli, różnej wielkości grzejników i lamp. Promieniowanie, przez organizm odbierane jako ciepło, sprawia, że temperaturę odczuwamy jako wyższą. Większość dostępnych na rynku modeli podwyższa temperaturę do 18–20°C.

Mnogość form decyduje o tym, że nadają się do użycia na każdym tarasie, niezależnie od jego stylu i wielkości. Źródłem paliwa dla promiennika gazowego jest butla zawierająca gaz ziemny lub płynny, przeważnie o masie ok. 2,5 kg. Parasole grzewcze montuje się bezpośrednio na butli, dostępne są też promienniki, w których miejsce na butlę przewidziano wewnątrz obudowy.

Wybierając model, który ma być używany we wnętrzu, np. w zamkniętej altanie, oprócz możliwości regulacji trzeba zwrócić uwagę na funkcje wyłączania urządzenia przy zbyt wysokiej zawartości CO2 w pomieszczeniu oraz odcięcia dopływu gazu, gdy ten się ulatnia. Ważna jest też ilość zużywanego paliwa oraz wydalanych spalin. Wadą tego rodzaju urządzeń bywa niezbyt wielka precyzyjność, wynikająca z nieoptymalnego dostosowania długości fal podczerwonych, które w dużej mierze mogą ogrzewać powietrze, zamiast koncentrować na osobach w bezpośrednim zasięgu. Niektórym użytkownikom może też przeszkadzać konieczność uzupełniania gazu w butli.

Nowoczesne ogrzewacze elektryczne

Bardziej zaawansowaną technologicznie i wygodniejszą formą ogrzewaczy są elektryczne napromienniki. Działają one w oparciu o lampy kwarcowe emitujące krótkie promieniowanie podczerwone. Ich zaletą jest brak emisji CO2, co umożliwia bezpieczne zastosowanie w pomieszczeniach zamkniętych.
Dzięki specjalnie zaprojektowanym reflektorom oraz dobraniu odpowiednich lamp kwarcowych możliwe staje się precyzyjne ogrzewanie konkretnych obszarów patio lub tarasu. Nawet podmuchy wiatru w otwartej przestrzeni nie mają wpływu na efekt cieplny. Rozchodzące się prostoliniowo fale podczerwone ulegają rozproszeniu w miarę oddalania się od źródła ciepła, oddając je obiektom, które znajdą się na drodze.

Dla precyzyjnego skonfigurowania urządzeń grzewczych trzeba zadbać o równomierne rozprowadzenie ciepła w przestrzeni. Przy właściwym doborze i montażu, jeden promiennik jest w stanie ogrzać nawet do 14 metrów kwadratowych powierzchni. Tego rodzaju urządzenia występują m.in. w formie reflektorów poziomych i pionowych, parasoli, a także stolików, przy których siedzący mogą ogrzewać zmarznięte nogi. Podobnie jak światło słoneczne, napromienniki kwarcowe dają natychmiastowy efekt. Nie trzeba też pamiętać o wymianie butli z gazem. Przy wyborze produktu trzeba zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania oraz na żywotność lamp.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom