Choinka świąteczna: świerk cięty, czy w doniczce

Edyta Hanszke
Choinka w donicyJeśli chcemy przesadzić choinkę wiosną do ogrodu, musimy kupić okaz hodowany od sadzonki w doniczce.
Choinka w donicyJeśli chcemy przesadzić choinkę wiosną do ogrodu, musimy kupić okaz hodowany od sadzonki w doniczce. Sławomir Mielnik (nto)
W domu żywe drzewko pięknie pachnie i jest jedynym z elementów prawdziwie świątecznej atmosfery, w ogrodzie może być ozdobą w okresie świątecznym. Radzimy, jaki świerk wybrać.

Święta Bożego Narodzenia to okres królowania iglaków, szczególnie w domu ale także w ogrodzie. Na świąteczne drzewko będące ozdobą domu doskonały i niezbyt drogi jest świerk pospolity. Chętnie wybieramy też świerk kłujący (zwany srebrnym) oraz świerk serbski. 

Jakie drzewko świąteczne wybrać: cięte czy w doniczce?

Drzewka świąteczne w doniczce są droższe. Wielu z nas wybiera je z myślą, że po okresie świątecznym przesadzi choinkę do ogrodu lub postawi na tarasie. Udać się to może jednak pod pewnymi warunkami.

Po pierwsze takie drzewko musiałoby rosnąć w doniczce od sadzonki, czyli mieć pełny system korzeniowy, a po drugie musielibyśmy je odpowiednio pielęgnować. Pierwszy warunek możemy zapewnić sobie kupując iglaka w sklepie ogrodniczym. W miejscach sezonowej sprzedaży w okresie bożonarodzeniowym raczej nie ma na to szans – sprzedawane tam w doniczkach świerki są wykopywane z ziemi i nie mają pełnego ukorzenienia.

– Choinki, które zwykle kupujemy w donicach w okresie przedświątecznym, są wykopywane z ziemi i wsadzane do donic, w których nie ma szans na zmieszczenie całego systemu korzeniowego – przestrzega Lidia Mainka z Centrum Ogrodniczego "Pracuś". – Rzadko się zdarza, żeby takie drzewko przyjęło się potem po przesadzeniu w ziemi.

Zobacz również: Pomysły na niezwykłe choinki

Wybierając choinkę w doniczce z myślą o przesadzeniu jej do gruntu lepiej zdecydować się na droższe odmiany świerka, które po zdjęciu świątecznych ozdób też będą prezentowały się atrakcyjnie – w przeciwieństwie do świerka pospolitego. Do takich gatunków należą świerk serbski czy świerk kujący.

Kupione w doniczce drzewko, jeśli było przetrzymywane na dworze, najlepiej przenosić do mieszkania etapami: przez kilka dni przechowywać je w pomieszczeniu w temperaturze ok. 5°C, następnie w wyższej o 5 stopni i w końcu w mieszkaniu w temperaturze ok. 20°C. Powinno być ono zraszane, podlewane i stać daleko od grzejnika. W takich warunkach choinka może stać nie dłużej niż 7–10 dni.

Po okresie świątecznym nie można takiego świerka wystawić na dwór, bo "przeżyje szok termiczny" i najprawdopodobniej przemarznie. Takie drzewko należałoby przechować w chłodnym pomieszczeniu (garażu, piwnicy, tarasie) do wiosny i dopiero wówczas przesadzić do gruntu. Jeżeli w międzyczasie roślina zacznie odżywać (pojawiają się na niej młode pączki), do gruntu powinniśmy przesadzić ją dopiero w maju. 

Dowiedz się: Co zrobić po świętach z choinką w doniczce

Jeśli kupujemy świerk z nadzieją, że jednak uda się przetrzymać go do wiosny i przesadzić, wybierajmy okazy małe, bo mają one mniejsze systemy korzeniowe, które w większości są zachowywane podczas wykopywania do donic. 

Jak poznać świeżo ściętą choinkę?

Trzeba zwrócić uwagę na kolor kupowanego drzewka – żywo-zielone i błyszczące igły świadczą, że drzewko ścięto niedawno. Zrudziałe lub matowe oznaczają, że roślina jest nieświeża. Można też przeprowadzić test zginając gałązkę – jeśli wróci ona do pierwotnej pozycji, to oznacza, że w choince jest jeszcze sporo soków, a więc jest ona świeża.  

Aby drzewko jak najdłużej utrzymało igły w domu, warto postawić je na jeden dzień w chłodnym pomieszczeniu (piwnicy, tarasie, osłoniętej werandzie). Wówczas będzie miało okazję do zahartowania się. W mieszkaniu choinkę trzeba ustawić w specjalnym stojaku, który trzeba regularnie dopełniać wodą. Powinno ono stać, jeśli to możliwe, jak najdalej od źródła ciepła. Temperatura w takim pomieszczeniu nie powinna przekraczać 20°C.

Radzimy:Co zrobić, by dom pachniał świętami

Jeśli ważne jest dla nas, czy choinka pochodzi z legalnej plantacji, możemy poprosić sprzedawcę o  dokument potwierdzający ten fakt. 

Świerk w ogrodzie

Jeżeli świerk jest wkopany do gruntu, to nie powinniśmy się o niego obawiać zimową porą. Świerki są mrozoodporne. Gorzej, jeśli drzewko rośnie w doniczce.
– Wówczas powinniśmy owinąć ją agrowłókniną lub jutą, żeby ochronić system korzeniowy przed przemarznięciem, co może mu grozić przy temperaturach sięgających –20°C – radzi Lidia Mainka. – Rozwiązaniem może być także przeniesienie rośliny do pomieszczenia, gdzie panuje dodatnia temperatura, jednak niezbyt wysoka. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom