Biała forsycja (abeliofylum koreańskie) – krzew migdałem pachnący

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
AbeliofylumAbeliofylum pochodzi z Korei i wygląda, jak bliźniacza siostra forsycji, tyle, że forsycja kwitnie na żółto, a abeliofylum na biało-różowo.
AbeliofylumAbeliofylum pochodzi z Korei i wygląda, jak bliźniacza siostra forsycji, tyle, że forsycja kwitnie na żółto, a abeliofylum na biało-różowo. Jarosław Mikietyński
Abeliofylum koreańskie nazywane jest białą forsycją. To niezbyt wymagający krzew, który kwitnie wczesną wiosną.

Pochodząca z Korei biała forsycja w naturalnym środowisku dorasta do 2 metrów, natomiast w naszych warunkach mierzy zazwyczaj do 1,5 metra wysokości. Czasem jest tak samo szeroka, jak wysoka. Krzew kwitnie, zanim pojawią się liście, na początku wiosny, na przełomie marca i kwietnia, a zdarza się, że jeszcze w maju.

Ozdobne kwiaty białej forsycji

Kwiaty abeliofylum koreańskiego są z zewnątrz delikatnie różowe, a w środku – białe. Wyglądem przypominają kwiaty forsycji pośredniej, lecz są drobniejsze i delikatniejsze, mają około 1-1,5 centymetra średnicy. Pachną jak migdały. Krzew abeliofylum zrzuca liście na zimę. Same liście też stanowią ozdobę rośliny, ponieważ jesienią przebarwiają się na purpurowe i pomarańczowe.

To cię zainteresujeKwiaty forsycji mają cenne właściwości. Jak je wykorzystać? 

Ze względu na kwiaty biała forsycja pełni rolę krzewu ozdobnego w przydomowych ogrodach. Sprawdza się ona ponadto jako soliter oraz komponuje się z innymi wieloletnimi roślinami ozdobnymi.

Abeliofylum koreańskie (łac. Abeliophyllum distichum, nazywane "białą forsycją") to krzew warty rozpowszechnienia. Polecamy go ze względu
Abeliofylum koreańskie (łac. Abeliophyllum distichum, nazywane "białą forsycją") to krzew warty rozpowszechnienia. Polecamy go ze względu na wczesną porę kwitnienia i liczne kwiaty, które pachną migdałami. Fot. Janusz Wojtowicz

Abeliofylum łatwe w uprawie

– Abeliofylum koreańskie jest łatwe w utrzymaniu, nie sprawia kłopotu nawet ogrodnikom-amatorom, ponieważ w zasadzie nie wymaga pielęgnacji. Wystarczy te zabiegi ograniczyć do usunięcia słabych, suchych lub niewłaściwie rosnących i chorych pędów. Roślina najlepiej rośnie w glebie przepuszczalnej, wilgotnej lub umiarkowanie wilgotnej, w słońcu, ewentualnie w półcieniu – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Miejsce dla abeliofylum powinno być jednak osłonięte od wiatru.

Przeczytaj równieżDlaczego warto mieć w ogrodzie rośliny miododajne 

Roślina kontra mróz

Nie zaobserwowano, aby szkodniki dawały się we znaki abeliofylum koreańskiemu. Roślinie, zwłaszcza młodej, może jednak na naszych terenach szkodzić mróz. Z tego też powodu przed sezonem zimowym należy ją okryć. W kolejne zimy minusowe temperatury nie powinny aż tak bardzo dać się we znaki białej forsycji, chociaż bywa, że wówczas także przemarza. Nawet, jeżeli przemarznie, to przeważnie potem i tak wypuszcza nowe pędy od korzenia. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom