Bezpłatne atrakcje turystyczne na Morawach Północnych i Śląsku

Artykuł sponsorowany
Dolní Vítkovice Bolt TowerBezpłatne atrakcje turystyczne na Morawach Północnych i Śląsku
Dolní Vítkovice Bolt TowerBezpłatne atrakcje turystyczne na Morawach Północnych i Śląsku archiwum Moravian-Silesian Tourism
Niemal sześćdziesiąt atrakcji turystycznych w Kraju Morawsko-Śląskim oferuje we wrześniu i w październiku bezpłatne wstępy.

czeska logo

 

Za wstęp nie zapłacimy w niektórych zamkach i w pałacach, w galeriach, muzeach czy wieżach widokowych. Wśród sześćdziesięciu bezpłatnych obiektów znajdziemy jedne z największych atrakcji regionu, między innymi Świat Techniki w Ostrawie, Landek Park, Zamek Śląskoostrawski, skansen archeologiczny, ścieżkę w koronach drzew na Pustevnach, wieżę widokową na Pradziadzie, pałac w Śląskich Rudolticach, pałac Raduň czy zamki Hukvaldy i Sovinec.

Informacje o wybranych atrakcjach:

Landek Park – największe muzeum górnictwa w Czechach. Oryginalną windą górniczą zjedziemy do najstarszej kopalni w Ostrawie – Anselm. Węgiel wydobywano tu już od roku 1830!

Obszar Górniczy Vitkovice - niezwykły kompleks dawnej huty żelaza. Ścieżka edukacyjna zaprowadzi nas w miejsca, którymi dawniej transportowano surowce. Windą wjedziemy do tak zwanej „paszczy" pieca, który kiedyś wypełniano między innymi żelazem, koksem i wapniem. Możemy wjechać także na jego szczyt, skąd rozciąga się imponujący widok na całą Ostrawę i zajrzeć do tajemniczego wnętrza, w którym temperatura przekraczała 1500 stopni Celsjusza.

Wielki Świat Techniki – nowoczesne, interaktywne centrum nauki. Na powierzchni 14 tysięcy metrów kwadratowych znajdziemy cztery stałe wystawy tematyczne (Świat Dziecka, Świat Nauki i Wynalazków, Świat Cywilizacji i Świat Przyrody) i jedną czasową. Na dzieci i dorosłych czeka wspaniała zabawa połączona z poznawaniem tajników nauki w prosty i przystępny sposób.

Ogród zoologiczny w Ostrawie - największy w Czechach. Zobaczymy tu między innymi szlachetne gatunki lemurów. Ostrawskie Zoo jest także jedynym ogrodem zoologicznym w Czechach, któremu udało się odchować młode słonia indyjskiego.

Nový Jičín – szczyci się jednym z najpiękniejszych rynków w Czechach i niezwykłą ekspozycją kapeluszy. Tradycje wyrabiania kapeluszy w tym miasteczku sięgają XVI wieku. Na gości czeka zwiedzanie wystawy kapeluszy, pokazy wyrobu, warsztaty dla dzieci - każdy może samodzielnie wykonać ozdobę na kapelusz. W salonie sprzedaży można nabyć lub przymierzyć klasyczne i oryginalne nakrycia głowy.

Kopřivnice – słynie z Muzeum Tatry, ze wspaniałymi eksponatami. Znajdziemy tu między innymi luksusowe limuzyny z lat 30-tych XX wieku, samochody wyścigowe czy ciężarowe, na przykład pierwszy samochód ciężarowy z drewnianym nadwoziem.

Hukvaldy – miasto rodzinne znanego na całym świecie czeskiego kompozytora Leoša Janáčka. Nad miastem wznosi się zamek, który był inspiracją dla wielu dzieł kompozytora lubiącego ponoć siadywać na zamkowych murach i podziwiać malownicze krajobrazy. Romantyczne ruiny średniowiecznego zamku to także dziś doskonały punkt widokowy umożliwiający obserwowanie okolicy. Co roku latem odbywa się tu festiwal muzyczny im. Leoša Janáčka.

Štramberk - miasteczko położone u podnóża Beskidów (około 40 km od Ostrawy). Dzięki malowniczym uliczkom i drewnianym budynkom z XVIII i XIX wieku, nazywany jest Wołoskim Betlejem. Nad miastem górują ruiny zamku Strallenberg z walcowatą wieżą zwaną Trúba, która od roku 1903 służy jako wieża widokowa. Miasto oczaruje przybyszy wąskimi, krętymi uliczkami, wzdłuż których stoją drewniane domy z XVIII i XIX wieku. Na rynku znajdziemy barokowe domy mieszczańskie. Ozdobą miasta są także liczne rzeźby, zabytkowe studnie czy piękne balkony na budynkach. Zwiedzając Štramberk trzeba spróbować lokalnego przysmaku, tak zwanych sztramberskich uszu, czyli słodkich, miodowych pierników w kształcie uszu. Upamiętniają one legendarne zwycięstwo tutejszych chrześcijan nad wojskami tatarskimi.

Zamek Sovinec - najrozleglejszy morawski kompleks zamkowy w Niskim Jesioniku, założony na początku XIV wieku przez szlachtę z Sovinca. W XVII wieku, gdy znajdował się on w rękach zakonu krzyżackiego, powstała większość umocnień, włącznie z basztami obronnymi. W roku 2016 po raz pierwszy otwarto trasę turystyczną w podziemiach zamkowych. Na zamku organizowanych jest wiele imprez kulturalnych, między innymi pokazy szermierki, przedstawienia teatralne i muzyczne oraz prezentacje rzemiosł tradycyjnych.

Chotěbuz niedaleko Czeskiego Cieszyna – miejsce słynnych odkryć archeologicznych. Nad pierwotnym korytem rzeki Olzy żyli ludzie już od czasów prehistorycznych, w VIII wieku w miejscu tym Słowianie wybudowali osadę. Właśnie tę pierwotną osadę słowiańską przypomina Park Archeologiczny, który powstał pod okiem doświadczonych historyków. Zwiedzający mogą poznać dawne życie mieszkańców, którzy zamieszkiwali te tereny, ich domy oraz sposób prowadzenia gospodarstwa domowego.

Pałac Hradec nad Moravicí – odwiedzany przez światowej sławy osobistości. Koncertowali tu Beethoven i Liszt. Podczas przyjazdów na polowania w okolicznych lasach w pałacu zatrzymywali się kanclerz Metternich i sam cesarz Rosji Aleksander I. Kompleks pałacowy tworzą Biały i Czerwony Pałac. Wokół budowli rozciąga się park krajobrazowy, największy na terenie Moraw Północnych.

Stezka Valaška - trasa w koronach drzew w beskidzkich Pustevnach. Wędrując niezwykłą trasą widokową możemy podziwiać krajobrazy Beskidów z wysokości koron drzew i poczuć adrenalinę spoglądając w dół przez szklaną podłogę z tarasu widokowego umieszczonego niemal 30 metrów nad ziemią.

Więcej informacji o bezpłatnych atrakcjach znajdziemy na stronie: www.wstepywolne.pl

Informacje turystyczne o Czechach:https://www.visitczechrepublic.com/pl-PL 

Materiał informacyjny Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – CzechTourism 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom