Baptysja pięknie kwitnie, lubi słońce, znosi suszę. Poznaj tę atrakcyjną ogrodową roślinę i jej wymagania

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Baptysja ma ładne kwiaty i jest odporna na trudne warunki, w szczególności słońce i niedostatek wody.
Baptysja ma ładne kwiaty i jest odporna na trudne warunki, w szczególności słońce i niedostatek wody. KirstenMia/pixabay.com
Batysja to mało znana roślina, ale warto zwrócić na nią uwagę. W ogrodzie jej niebieskie kwiaty pięknie się prezentują, a odpowiadają jej warunki, które są trudne dla innych roślin. Przede wszystkim lubi słońce, świetnie radzi sobie też z suszą. Przedstawiamy baptysję i radzimy, jak ją uprawiać.

Spis treści

Baptysja to roślina wieloletnia, która naturalnie występuje w Ameryce Północnej. Rośnie jej tam sporo gatunków, a z niektóre mają też odmiany ozdobne. W Polsce uprawia się przede wszystką baptysję błękitną, zwaną też południową (Baptisia australis). Ta roślina nie jest popularna, ale warto za nią się rozejrzeć, bo ma wiele zalet, a wygląda bardzo atrakcyjnie.

Baptysja błękitna nie tylko pięknie wygląda. Poznaj zalety tej rośliny

Ogólnym pokrojem i wyglądem baptysja może kojarzyć się z łubinem (należy do tej samej rodziny roślin motylkowatych). Baptysja dorasta do około metra wysokości, a jej pędy z czasem tworzą ładne kępy. Łodygi od spodu są nagie, wyżej pojawiają się ładne, trójdzielne liście. Ponad nie wyrastają groniaste kwiatostany, skupiające po kilkadziesiąt kwiatów. Najczęściej są one w różnych odcieniach niebieskiego, ale istnieją także odmiany o kwiatach białych, żółtych, a nawet niemal czekoladowych (odmiana Dutch Chocolate). Kwiaty rozwijają się od dołu do góry. Babtysje kwitną w czerwcu-lipcu. Jesienią dekoracyjnie wyglądają też ich strąki nasienne, a bywa też, że liście ładnie przebarwiają się.

Baptysja początkowo rośnie powoli, ale z czasem tworzy ładne kępy. Nie jest jednak ekspansywna i uciążliwa. licencja
Baptysja początkowo rośnie powoli, ale z czasem tworzy ładne kępy. Nie jest jednak ekspansywna i uciążliwa.
licencjaKrzysztof Ziarnek, Kenraiz/wikimedia.commons CC BY-SA 4.0

Babtysja, poza tym, że wygląda ładnie, jest wieloletnia, a nawet długowieczna. Początkowo wprawdzie rośnie niezbyt spektakularnie, ale gdy dobrze się ukorzeni (najczęściej w drugim roku uprawy), robi duże wrażenie. Ponadto te rośliny są w pełni odporne na mróz, a także wytrzymałe na suszę.

Jak uprawiać baptysję?

Wyhodowanie baptysji z nasion jest dość skomplikowane (wymagają one specjalnego potraktowania, m.in. przechłodzenia, ale bywa, że rozsiewa się sama). Natomiast w sklepach ogrodniczych możemy kupić gotowe sadzonki. Ta roślina ma wyjątkowo skromne wymagania. Potrzebuje głównie słońca i przepuszczalnej ziemi. Ponieważ tworzy głębokie, palowe korzenie jest bardzo odporna na suszę i praktycznie nie wymaga podlewania. Wyjątkiem jest jednak okres po posadzeniu, zanim roślina dobrze ukorzeni się - wtedy należy ją nawadniać, jeśli nie pada. Nie warto sadzić jej w cieniu i na ciężkich, podmokłych glebach.

Jedyne, co trzeba przemyśleć przed jej posadzeniem to miejsce, bo ze względu na mocny system korzeniowy nie lubi przesadzania i źle go znosi. Pamiętajmy, że po 2-3 latach roślina rozrośnie się, zostawmy jej więc przestrzeń wokół.

Jako roślina motylkowa baptysja praktycznie nie wymaga nawożenia, bo sama wiąże azot (a nawet wzbogaca w niego ziemię, w której rośnie).

Niebieskie kwiaty mają różne odcienie, a także - charakter. Można je dobrać do różnych ogrodów i kompozycji. Zobacz 15 propozycji do ogrodu i na balkon. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Niebieskie kwiaty do ogrodu i na balkon. Polecamy 15 najpięk...

Baptysja, czyli „fałszywe indygo”

Ta roślina bywa nazywana fałszywym indygo, bo używano jej właśnie do farbowania tkanin na niebiesko. Rośliną barwierską jest też inny gatunek (Baptisia tinctoria). Rdzenni mieszkańcy Ameryki wykorzystywali także baptysję jako roślinę leczniczą, a wysuszone strąki z nasionami służyły jako dziecięce grzechotki. Jednak ta roślina ma również właściwości toksyczne, więc nie próbujmy tego sami.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom