Artystyczne malowanie i zdobienie ścian (galeria zdjęć)

Joanna Turakiewicz, Małgorzata Kozłowska, Artystycznie.org
Pokryte tapetą albo gładkie, jednolicie pomalowane ściany wydają ci się nudne? Wygrasz z banałem, oddając je w ręce artysty.

Artystyczne malowanie ścian to sposób na nadanie wnętrzom naprawdę indywidualnego charakteru. Zdobienia pasują do każdego rodzaju wnętrz: małych i dużych, nowoczesnych i rustykalnych. Jedną zasadą, której trzeba przestrzegać, jest umiar. Przy wyrazistych ścianach, rzucających się w oczy meblach i jaskrawych dodatkach, efekt nie będzie zapierał tchu w piersi, a raczej wywoła zawrót głowy. W takiej sytuacji zamiast dużego malowidła, lepiej poprzestać na delikatnych ornamentach albo stonowanych wzorach geometrycznych.

Zobacz również: Kwiatowe wzory na ścianie. Jak zrobić je samemu 

Obrazek może być niewielki i komponujący się z dotychczasowym wyposażeniem. Drzewo wyrastające zza ramy łóżka, motyl, który przysiadł na krawędzi szafy – zagospodarują puste, „łyse" przestrzenie, nie powodując przesytu.

Dekoratorka radzi

Na mieszkanie trzeba spojrzeć całościowo, jak na jedną kompozycję – tłumaczy Małgorzata Kozłowska, zielonogórska dekoratorka zajmująca się artystycznym zdobieniem ścian. – Nawet, jeśli w poszczególnych pomieszczeniach chcemy stworzyć odrębny nastrój i styl, dobrze jest zachować między nimi płynne przejścia, bo przy zbyt dużych kontrastach łatwo o kicz i nawet sam właściciel może się nie najlepiej czuć w takim rozgardiaszu.

Materiały i wzory

Bazą do dekoracji jest gładka, pomalowana na jednolity kolor ściana. Podstawowym zaś materiałem będzie biała emulsja i zestaw pigmentów, z których można tworzyć niezliczoną ilość odcieni w potrzebnych ilościach. Malunki można ożywić dodatkowo brokatowymi lakierami albo perłowymi bejcami. Takie wykończenia dodadzą wdzięku np. dekoracjom w pokoju dziecięcym, gdzie księżniczka może dostać złotą koronę, autko rozjarzone światła, a Piotruś Pan perłowe skrzydełka.

Do uzyskania efektów przestrzennych doskonale nadają się tynki i pasty strukturalne oraz farby o różnej strukturze, a także papier dekoracyjny. Uformowane dzięki nim wzory można później pokryć farbą w innym kolorze, niekoniecznie jednolitym. Należy wówczas pamiętać, że elementy strukturalne schną dłużej. Jeśli element jest większy, warstwa pasty albo tynku grubsza, może to potrwać nawet kilka dni. Do kompozycji można też użyć innych elementów, które do ściany się przykleja. Mogą to być muszelki, koraliki albo figurki wykonane z masy solnej czy modeliny.
Dekoracje można wykonać również w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, jak łazienka. Wówczas jednak użyjemy innych farb – np. lateksowych.

W modnym obecnie trendzie łączenia elementów bardzo nowoczesnych i rustykalnych można wykorzystać delikatne, jednobarwne ornamenty kwiatowe w zestawieniu z prostymi, minimalistycznymi meblami i dodatkami albo geometryczne wzory przy zdobionych meblach. Modne są motywy roślinne, kwiatowe. W dziecięcych pokojach największą furorę robią postaci z ulubionych bajek.

Jeśli zdecydujemy się na udekorowanie ścian, sufit powinien zostać gładki i biały. Niewielkie pomieszczenia można optycznie poszerzyć, malując na ścianie poziome powtarzalne wzory, np. motywy roślinne albo geometryczne mniej więcej w połowie ściany. Aby sprawiało wrażenie wyższego, taki sam zabieg stosujemy w pionie.

Inspiracje dekoratorki

  1. Nowoczesny salon z wyrazistą jedną ścianą: Na ścianę nakładamy najzwyklejszą szarą zaprawę tynkarską, lekko wygładzamy i zanim zaschnie, palcem albo za pomocą patyka wyciskamy duże wzory. Do zaprawy można również wkleić kontrastowe, kolorowe albo błyszczące elementy. Namalowane w ten sposób tynkowe drzewo może mieć pojedyncze wielobarwne listki np. z masy solnej.
  2. Bajkowa łąka: w dziecięcym pokoju można namalować kwietną łąkę do wysokości połowy ściany. W trawie ukrywamy zwierzątka, owady, baśniowe postaci, które nie tylko przykuwają uwagę malucha, ale zabezpieczają ścianę przed zabrudzeniem, kiedy berbeć zaczyna chodzić i zostawia ślady umorusanych łapek.
  3. Delikatny akcent: na niewielkim skrawku przestrzeni niebanalną dekoracją może być namalowany bezpośrednio na ścianie obraz, na który nakleimy kontrastową, wyrazistą ramę.

Współpraca z dekoratorem wnętrz

Jeśli masz uzdolnienia manualne i wyczucie materiałów, warto dać się ponieść wyobraźni i wykonać dekoracje samodzielnie. W innym przypadku można skorzystać z usług dekoratora, zajmującego się malowaniem i zdobieniem artystycznym. Jak wygląda taka współpraca? Najpierw musi on zobaczyć pomieszczenie w naturalnym i sztucznym oświetleniu, ustalić wielkość powierzchni, sprawdzić podłoże, kolorystykę i styl całego pomieszczenia. Przeprowadzi wywiad z właścicielem, żeby poznać jego gusta i oczekiwania. Na następnym spotkaniu po kilku dniach przedstawi projekt, który może zostać zaakceptowany albo wrócić do poprawek. Po zaakceptowaniu projektu wykonawca sam kupi materiały. Właściciel może sam przygotować ścianę, na której ma zostać wykonana dekoracja: wygładzić, zagruntować i pomalować na kolor, który ma być tłem. Niektórzy dekoratorzy wręcz tego wymagają.

Rada dekoratorki: Jeśli mieszkanie albo dom jest nowe, albo w trakcie generalnego remontu, warto rozmowę z dekoratorem przeprowadzić na początku, bo jego wizja może wpłynąć też na sposób myślenia o całości oraz plany aranżacji całego pomieszczenia.

Czas realizacji i ceny za artystyczne malowanie

Czasu realizacji takiej autorskiej aranżacji nie da się do końca przewidzieć. W przypadku niewielkich elementów albo mało skomplikowanych wzorów może zająć kilka godzin. Duże, wielokolorowe malunki zajmą nawet kilka dni, a w przypadku wzorów strukturalnych trzeba doliczyć też czas schnięcia tynku bądź pasty. Więcej czasu zajmie też dekoracja w trudno dostępnym miejscu albo na suficie.

Trudno też określić ceny ściennych arcydzieł. Za średniej wielkości prostą grafikę zapłacimy ok 300 zł. Im bardziej skomplikowane i pracochłonne dzieło, tym wyższy koszt jego wykonania. Może go również podnieść praca w trudnych warunkach, np. na wysokości.

Zobacz również: Ściana nie musi być nudna. Pomysł na kolorowe szaleństwo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom