Aranżacja łazienki. Jak ją urządzić, by była wygodna dla całej rodziny

redakcja.regiodom
Aranżacja łazienki dla całej rodzinyAranżacja łazienki. Jak ją urządzić, by była wygodna dla całej rodziny
Aranżacja łazienki dla całej rodzinyAranżacja łazienki. Jak ją urządzić, by była wygodna dla całej rodziny Grupy Armatura
Jeżeli z jednej łazienki korzysta kilkuosobowa rodzina, to urządzenie jej w sposób funkcjonalny może być wyzwaniem. Musimy zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych i komfort funkcjonowania dla dorosłych. Kilka wskazówek na funkcjonalną aranżację łazienki.

Rodzinna łazienka musi sprostać odmiennym wymaganiom domowników. Potrzebuje do tego odpowiednio dobranego wyposażenia, które połączy prostotę obsługi z wieloma użytecznymi rozwiązaniami. 

Zobacz wideo: Jak szybko i niedrogo wyremontować małą łazienkę

Aranżacja łazienki jako przestrzeni relaksu, pielęgnacji i organizacji domowych porządków

Dla dzieci łazienka jest przede wszystkim miejscem nauki samodzielnego dbania o higienę i nierzadko – również dobrej zabawy. Zachowanie równowagi pomiędzy potrzebami dorosłych i najmłodszych ma duży wpływ na funkcjonalność wnętrza i komfort korzystania z niego.

W łazience musimy również zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. Mokra posadzka, urządzenia podłączone do prądu, czy środki czyszczące to tylko niektóre z zagrożeń, zwiększających ryzyko wypadku w naszej łazience. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać przy urządzaniu łazienki, żeby dostosować ją do potrzeb wszystkich domowników oraz zachować estetyczny i spójny wystrój.

Wygoda i porządek, czyli strefa umywalkowa

Przy wyborze wyposażenia przestrzeni umywalkowej, czyli ceramiki, baterii oraz szafki podumywalkowej, ważną kwestią jest zakup sprzętów trwałych(odpornych na działanie wody i środków chemicznych) i zapewniających bezpieczeństwo najmłodszym, szczególnie przy samodzielnym korzystaniu z łazienki.

Dysponując pomieszczeniem o dużym metrażu, możemy zamontować dodatkowe wyposażenie dostosowane do wzrostu i potrzeb małych użytkowników. W łazienkach o ograniczonych rozmiarach lepiej sprawdzą się uniwersalne rozwiązania.

– Aby ułatwić dzieciom mycie rąk czy zębów, warto zastanowić się nad montażem umywalki wpuszczanej w blat lub nasadzanej na szafkę. Tego typu modele nie mają wysokich brzegów, co pozwala na wygodnie sięganie do uchwytu baterii – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Strumień wody łatwiej regulować w armaturze wyposażonej w wydłużony uchwyt lub w bateriach bezdotykowych, w których wypływ wody jest aktywowany dzięki wmontowanej fotokomórce – dodaje ekspert.

Warto przeczytać: Meble do łazienki – lepsze podwieszane, czy stojące? 

Dobrym pomysłem, który ułatwi nam utrzymanie porządku w łazience, jest zamontowanie pojemnej szafki podumywalkowej. Pomieści ona zarówno łazienkowe akcesoria czy ręczniki, jak i zabawki kąpielowe naszych pociech. Aby ułatwić samodzielne dbanie o ład, warto wygospodarować im miejsce w najniższej przegródce z pełnym wysuwem tak, aby w wygodny sposób mogły sięgać po ulubione akcesoria. Warto zdecydować się na szafkę poduieszaną zamiast stojącej, ponieważ mamy wówczas łatwy dostęp do podłogi i bez trudu utrzymamy ją w czystości.

Strefa wannowa powinna być bezpieczna

Śliska powierzchnia dna wanny to jeden z najpowszechniejszych przypadków, które zwiększają ryzyko wypadku w łazience. Poziom bezpieczeństwa w czasie kąpieli dziecka podniesiemy stosując specjalne maty antypoślizgowe. Warto poszukać maty w intensywnym kolorze lub z ciekawym wzorem, by zachęcić dziecko do wzięcia kąpieli.

Jeśli natomiast urządzamy łazienkę od postaw, warto zastanowić się natomiast nad montażem wanny z wyprofilowanym dnem – karbowanym lub ryflowanym. Duże znaczenie dla bezpieczeństwa strefy wannowej ma również odpowiednio dobrana armatura. – Operowanie tradycyjnymi uchwytami baterii może sprawiać najmłodszym pewne trudności. Zamiast klasycznej armatury lepiej wybrać baterię termostatyczną, by wyeliminować ryzyko przypadkowego ustawienia zbyt gorącego strumienia wody – podpowiada Aneta Dziedzina. – Temperatura strumienia w takich bateriach regulowana jest w zakresie od 15 do 65 stopni Celsjusza. Funkcja zapamiętywana ustawień pozwala na skrócenie czasu regulacji parametrów, a co za tym idzie – znacznej oszczędności wody – dodaje ekspert.

W strefie toaletowej zadbaj o higienę

W łazience zależy nam na zachowaniu wysokiego poziomu higieny – szczególnie w strefie toaletowej. Najlepiej stosowanie rozwiązania wyposażone w funkcje minimalizujące ilość występujących drobnoustrojów, jak np. deska sedesowa z powłoką antybakteryjną. Ważną kwestią przy aranżacji toalety jest również montaż akcesoriów, które pozwolą na samodzielne korzystanie z miski ustępowej najmłodszym. Sprawdzą się tu specjalne uchwyty uchylne lub kątowe, ułatwiające bezpieczne siadanie i wstawanie. Jeśli sanitariat okaże się za wysoki, warto zastanowić się na zakupem specjalnego podestu.

Niebezpieczeństwa w strefie zamkniętej

Nie tylko mokra posadzka czy zbyt gorąca woda stanowią źródła łazienkowych niebezpieczeństw. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić również na trzymane w pomieszczeniu detergenty i urządzenia elektryczne. Aby ograniczyć najmłodszym dostęp do tych przedmiotów i zachować jednocześnie porządek, warto wygospodarować miejsce na ich przechowywanie w szafce typu słupek, zamontowanej na wysokości ok. 150 cm. Pojemny mebel pomieści środki czystości, suszarkę czy ostre nożyczki i pilniczki. Dzięki łatwemu dostępowi dla osób dorosłych, takie rozwiązanie będzie również dobrym miejscem do przechowania kosmetyków codziennego użytku – podobnie jak półka pod lustrem. 

Polecamy: Sprytne schowki łazienkowe 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom