5 zastosowań amoniaku w domu. Właściwości amoniaku

Nina Romanek
Amoniak w proszkuAmoniak jest nieorganicznym związkiem chemicznym azotu i wodoru, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Można wykorzystywać go do wielu czynności związanych z porządkami i odświeżaniem. Amoniak w proszku znajdziesz w sklepie na dziale z produktami do pieczenia (takimi jak: cukier wanilinowy, proszek do pieczenia itp.). Natomiast wodny roztwór amoniaku kupisz np. w markecie budowlanym.
Amoniak w proszkuAmoniak jest nieorganicznym związkiem chemicznym azotu i wodoru, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Można wykorzystywać go do wielu czynności związanych z porządkami i odświeżaniem. Amoniak w proszku znajdziesz w sklepie na dziale z produktami do pieczenia (takimi jak: cukier wanilinowy, proszek do pieczenia itp.). Natomiast wodny roztwór amoniaku kupisz np. w markecie budowlanym. kaboompics (Pixabay.com)
Amoniak to związek chemiczny o wyjątkowo brzydkim zapachu (porównywanym do woni zgniłego jajka). Mimo to przydaje się do zadań specjalnych w czasie sprzątania mieszkania.

Amoniak możesz kupić w wersji płynnej lub sproszkowanej i rozprawić się dzięki niemu wyjątkowo szybko i tanio z uporczywym brudem. Oto wskazówki, jak używać amoniaku w domowym zaciszu.

Warto wiedzieć: Jak sprzątać dom bez użycia chemii

Ważne! Wykorzystując amoniak w pracach domowych, pamiętaj o jego toksycznych właściwościach. Zachowaj środki ostrożności, czyli zwracaj uwagę na zalecane proporcje i solidnie wietrz wnętrza, w których stosujesz amoniak. **

1. Glazura i fugi

Jasne fugi niestety szybko przestają być czyste, a lśniące kafelki o białej barwie przyciągają niczym magnes brud i zacieki. Aby ponownie łazienka zachwycała czystością, wymieszaj 2 litry wody i ok. ¼ szklanki amoniaku. Przygotowaną mieszanką sprzątaj jak zwykle, przecierając gąbką lub szczotką. Dzięki temu nie tylko wyczyści fugi i glazurę, ale również pozbędziesz się z nich ewentualnych śladów pleśni.

2. Uporczywe plamy

Zaschnięta krew, czerwone wino albo pamiątka po nowym szczeniaku w postaci zabrudzeń z moczu zejdą łatwiej, jeśli namoczysz plamy w roztworze 1:1 wody z amoniakiem. Ten sposób sprawdzi się również do wybielania trampek, ścierek kuchennych i poszarzałych dywaników łazienkowych.

Przeczytaj: Domowe sposoby na czysty piekarnik 

3. Srebro i złoto

Srebrną zastawę oraz biżuterię z czarnym nalotem z powodzeniem wyczyścisz, zanurzając przedmioty w miseczce z mieszanką 1 szklanki ciepłej wody z dodatkiem ½ szklanki amoniaku. Po upływie 20–30 minut wystarczy wytrzeć wszystko do sucha za pomocą bawełnianej ściereczki.

4. Ogrodowe SPA

Jeśli masz na balkonie lub w ogrodzie pelargonie, hortensje, powojniki, a twoje ulubione rośliny buntują się z powodu braku azotu, warto dopomóc im nawozem z amoniaku. Na 10 litrów wody wystarczą 3 łyżki amoniaku. Tak przygotowaną miksturą podlej ziemię. Warto jednak wiedzieć, że rośliny balkonowe i kwitnące nie potrzebują zbyt dużo azotu, ponieważ powoduje on przyrost masy zielonej (liści, łodyg) i paradoksalnie – rośliny gorzej kwitną.
Ponieważ amoniak ma dość charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, sprawdza się także do zwalczania szkodników, np. mszyc.

5. Czyste okna

Sposobów na mycie okien jest całe mnóstwo, a w sklepach nie brakuje środków obiecujących miłe, łatwe i przyjemne mycie. Niestety w praktyce często kończy się na tym samym – zaciekach na szybach. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, myj okna w pochmurne dni lub przynajmniej nie w największym słońcu, a zamiast sklepowych środków użyj roztworu przygotowanego z 700 ml ciepłej wody i 300 ml amoniaku. Gotową ciecz przelej do pojemnika z dyfuzorem i gotowe! 

Miksturą z amoniakiem wyczyścisz również okopconą szybę w drzwiczkach kominka. Przygotuj płyn z łyżki amoniaku, 2 łyżek octu spirytusowego i litra ciepłej wody. Rozpyl go na szybę kominkową i po chwili zetrzyj szmatką lub miękkim papierowym ręcznikiem. Jeśli zabrudzenia są silne, powtórz czynność. 

Polecamy też poradnik:  Jak umyć i konserwować okna na wiosnę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom