Zlewozmywak ze stali: jak go pielęgnować

Bogna Skarul, inplusPR
Materiał wykorzystywany do produkcji zlewozmywaków to różnych gatunków stal szlachetna, o właściwościach nierdzewnych.Pamiętajmy, że na stali widoczne są wszelkie ślady wody, więc po umyciu nie zapomnijmy wytrzeć zlewozmywaka do sucha.
Materiał wykorzystywany do produkcji zlewozmywaków to różnych gatunków stal szlachetna, o właściwościach nierdzewnych.Pamiętajmy, że na stali widoczne są wszelkie ślady wody, więc po umyciu nie zapomnijmy wytrzeć zlewozmywaka do sucha. Deante
Zadbany stalowy zlew odwdzięcza się pięknym blaskiem i stanowi dekoracyjny element kuchni. Pozostawiony bez opieki po pewnym czasie zlewozmywak matowieje i straszy zaciekami.

Zlewozmywak nie straci swojego uroku, jeżeli będzie pielęgnowany regularnie.

Zlewozmywak ze stali – obowiązkowy element nowoczesnej kuchni

Zachwyca prostotą i elegancją, będąc jednocześnie praktycznym rozwiązaniem na co dzień. I choć na rynku obecne są inne materiały, na przykład ceramika lub granit, zlewozmywak ze stali szlachetnej jest wciąż najczęściej wybierany. Nic dziwnego, jest bowiem niezwykle wytrzymały, łatwy w utrzymaniu czystości, a przy tym dobrze komponuje się z resztą wyposażenia w kuchni. Podpowiadamy, jak należy o niego dbać, aby cieszyć się jego pięknem przez długie lata.

Co kryje w sobie stal

Materiał wykorzystywany do produkcji zlewozmywaków to stal nierdzewna. W zależności od stosowanych domieszek i powłok wykończeniowych charakteryzuje się różnorodnym wyglądem i właściwościami. Stal używana do produkcji zlewozmywaków zawiera przeważnie 18% chromu i 10% niklu. Dzięki temu uzyskany materiał jest odporny na reakcje chemiczne, bardziej elastyczny i na długo zachowuje swoją barwę.

Powierzchnię zlewu ze stali możemy czyścić za pomocą większości detergentów (jednak czasem wymagają one rozcieńczenia). Dodatkowo stal jest wyjątkowo odporna na wysoką (nawet do 550°C) i niską temperaturę oraz jej gwałtowne zmiany. Większość zlewozmywaków dostępnych jest w jednym z dwóch rodzajów wykończeń: gładkim i jednorodnym – satynowym lub przypominającym strukturę lnu – dekorze. Oba rozwiązania mają te same parametry techniczne, więc najważniejszy jest aspekt estetyczny. Powierzchnia zlewu z dekorem, dzięki swojej niejednorodnej strukturze, jest bardziej odporna na zarysowania.

Pielęgnacja zlewu od razu po instalacji urządzenia

Po zamontowaniu nowego zlewozmywaka ze stali trzeba go dokładnie wyczyścić, ponieważ jest on pokryty specjalną powłoką, która ma ochronić zlew przed zarysowaniem (w trakcie transportu i montażu). Powłoka ta, jeśli nie zostanie starannie usunięta, może po pewnym czasie pod wpływem kontaktu z twardą wodą i pozostającymi w zlewie osadami przyczynić się do powstawania białych lub rdzawych plam. Dobrze jest w tym pierwszym okresie użytkowania zlewozmywaka, oprócz zwykłych płynów do naczyń, używać również specjalnych preparatów do stali nierdzewnej (warto spytać o nie już przy zakupie zlewu). 

Wrogowie zlewozmywaka stalowego

Choć stal jest bardzo wytrzymała i wdzięczna w pielęgnacji, jak każdy materiał ma również swoje słabe strony. Przede wszystkim przy nieuważnym traktowaniu, łatwo może dojść do porysowania stalowej powierzchni. Dotyczy to zwłaszcza gładkiego, satynowego wykończenia.

W codziennym użytkowaniu zwróćmy uwagę, aby ostrożnie umieszczać naczynia w komorze, nie szorować stali drucianą szczotką, a myjąc noże lub inne ostre przedmioty nie uszkodzić zlewozmywaka.

Niektóre modele zlewozmywaków, głównie te niższej jakości lub starsze, nie wykazują wystarczającej odporności na działanie substancji chemicznych. W tym przypadku zalecana jest więc ostrożność przy stosowaniu środków dezynfekujących. Wskazane jest używanie rozcieńczonych detergentów.

Uważajmy także na działanie obecnych w naszym gospodarstwie domowym płynów zawierających substancje aktywne. Długotrwały kontakt stali z kawą, herbatą, czerwonym winem czy sokiem owocowym może spowodować powstanie zacieków, dlatego należy je niezwłocznie spłukiwać. Nie powinno się pozostawiać w zlewie również przedmiotów zardzewiałych, ponieważ pozostawią one na jego powierzchni rdzawe plamy. Najlepszą metodą na długowieczność zlewozmywaka jest pozostawianie go czystym i suchym za każdym razem, kiedy przestajemy z niego korzystać.

Sposoby na pielęgnację zlewozmywaka

Po kilku latach użytkowania nasz zlewozmywak nadal może wyglądać i błyszczeć jak nowy. Przy intensywnych zabrudzeniach najlepiej sprawdzą się specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia stali nierdzewnej. Tego typu środki poradzą sobie nawet z zaciekami od herbaty, kawy i osadu wapiennego. Dodatkowo, dzięki zawartości środka nabłyszczającego, nadadzą zlewozmywakowi jego pierwotny blask. W codziennym czyszczeniu zlewozmywaka możemy zasięgnąć rady naszych babć i stosować roztwór z cytryny, sody oczyszczonej lub mieszkanki wody z octem w stosunku 1:1 (roztwór ten jest bardzo dobry do usuwania białych plan z wapnia).

Pamiętajmy, że na stali widoczne są wszelkie ślady wody, więc po umyciu nie zapomnijmy wytrzeć zlewozmywaka do sucha, a od czasu do czasu dodatkowo nabłyszczyć go olejem jadalnym. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne pozwolą cieszyć się pięknem stalowego zlewozmywaka przez długi czas. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom