Zima na budowie: harmonogram prac i zabezpieczenie placu budowy

redakcja.regiodom, SILKA YTONG
Wideo
od 16 lat
Część prac przy budowie domu można wykonywać zimą. Zobacz, co możesz zrobić o tej porze roku oraz jak zabezpieczyć plac budowy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

– Przy budowie domu ważną rolę pełni harmonogram prac, który powinien być dostosowany do warunków atmosferycznych. Pojawienie się na rynku nowoczesnych technologii (m.in. zimowych zapraw cienkowarstwowych) sprawiło, że przestrzegając pewnych założeń można kontynuować prace budowlane nawet w zimie – Adam Łazowski, Logic, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG 

Prace budowlane w zimie

Warto jednak tak poprowadzić budowę, aby jak najmniej prac zewnętrznych pozostało do wykonania na okres zimowy. Na pewno jest to dobry czas na wykonywanie prac wewnątrz budynku, na przykład instalatorskich – szczególnie, jeśli w środku panuje dodatnia temperatura. Tynkowanie, wylewanie posadzek, a więc tak zwane „prace mokre" powinny być wykonywane w temperaturze powyżej 5°C. Prace w niższych temperaturach są dopuszczalne jedynie przy użyciu odpowiednich dodatków chemicznych, które zapewnią właściwe parametry wyrobów.

Warto wiedzieć: Jak zabezpieczyć budowę domu przed pierwszymi mrozami 

W pogodne zimowe dni (bez opadów) można kontynuować murowanie stosując specjalne zimowe zaprawy (wiązanie zachodzi nawet w temperaturze -10°C). Prace budowlane z zastosowaniem zaprawy zimowej przebiegają podobnie, jak podczas murowania jej letnią odmianą. W warunkach zimowych sprawdzają się technologie, które nie wymagają dużego zużycia wody, ponieważ mniejsze jej ilości łatwiej utrzymać w odpowiedniej temperaturze.

Zabezpieczenie materiałów budowlanych na placu budowy

Materiały budowlane należy dobrze zabezpieczyć przed mrozem i śniegiem – najlepiej za pomocą folii np. z oryginalnych opakowań producenta. Gdy prace budowlane są bardziej zaawansowane, należy przede wszystkim zabezpieczyć powierzchnie poziome ścian, występujące przy otworach okiennych lub górnej krawędzi muru.

Ważne jest także znalezienie odpowiedniego miejsca do składowania materiałów. W zależności od stopnia zaawansowania budowy może to być wnętrze domu lub rozsądnie wybrane miejsce na placu budowy. Dobrym pomysłem jest ustawienie koksownika w taki sposób, aby ogrzewał zarówno materiały budowlane, jak i zgromadzoną wodę dodawaną do zaprawy. Ułatwi to ochronę przed ujemnymi temperaturami i nadmierną wilgocią.

– Nie tylko materiały budowlane, ale cały teren budowy powinien być odpowiednio zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Niektóre miejsca są szczególnie narażone na ich działanie – Dariusz Niklewski, Prokom Olsztyn, ekspert budowy SILKA YTONG.

Zabezpieczenie budowy

Jeśli przed nadejściem zimy zostały wykonane fundamenty, to muszą być one chronione. Zabezpieczyć należy również grunt, ponieważ działanie mrozu może mieć niekorzystny wpływ na bezpieczne posadowienie budynku.

Inwestor powinien zwrócić uwagę na odpowiednie ukształtowanie terenu budowy, dzięki któremu łatwe będzie odprowadzenie wód opadowych. Woda, która może się pojawiać z opadów czy z rozmarzania śniegu, powinna być szybko odprowadzana od budynku oraz miejsc przechowywania materiałów budowlanych, aby nie doprowadzić do ich zawilgocenia. Co więcej, jeśli budynek nie jest ogrzewany, każdorazowo po zakończeniu prac należy zabezpieczyć ujęcie wody poprzez odprowadzenie jej z instalacji. Takie działanie chroni przed uszkodzeniem rury przez zamarzniętą wodę.

Dobre warunki dla ekipy budowlanej

Podczas zimy warto także pamiętać o zapewnieniu dobrych warunków pracy dla ekipy budowlanej. Należy zapewnić pomieszczenie, w którym wykonawcy mogliby się ogrzać lub schować przed opadami śniegu. Chodzi również o to, aby ekipa budowlana miała gdzie zjeść posiłek, czy wysuszyć odzież roboczą. Takie działania przekładają się na jakość i wydajność wykonywanych robót.

Informacje od producentów materiałów budowlanych

Należy dokładnie zapoznać się z etykietą na materiałach budowlanych. W kwestii wykorzystania chemii budowlanej przeznaczonej do prac zimowych należy ściśle przestrzegać wskazówek producenta. Instrukcje uściślają, w jakich temperaturach i przy jakich warunkach zewnętrznych można te wyroby stosować. Mówią o sposobie przygotowania (np. proporcjach i czasie). Warto pamiętać także o tym, że każdy materiał budowlany ma podany swój termin ważności. Ich przestrzeganie jest ważne, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów z produktem, ten przeterminowany nie będzie mógł być reklamowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom