Zieleń, na jaką masz czas. Zaplanuj własny ogród w stylu sielsko-wiejskim, angielskim lub innym

redakcja.regiodom, Ewa Bilicka
Ogród w aranżacji wiejsko-sielkiejCoraz większą popularnością cieszą się ogrody o charakterze wiejsko-sielskim, wtapiające się w krajobraz
Ogród w aranżacji wiejsko-sielkiejCoraz większą popularnością cieszą się ogrody o charakterze wiejsko-sielskim, wtapiające się w krajobraz Ewa Bilicka
Popularne są ogrody w stylu wiejskim, ale modne – minimalistyczne oraz japońskie. Każdy z nich warto starannie zaplanować. Właśnie teraz jest czas na prace koncepcyjne.

Ogród wiejski

Ogrody w stylu wiejskim są powszechne, ponieważ pasują do domów budowanych według standardowych projektów – o spadzistych dachach, krużgankowych wejściach. – Wokół takich sielskich domostw tradycja nakazuje, aby znalazło się miejsce na warzywniak, ogródek ziołowy (tzw. zielnik), a nawet minisad. W doborze form i kolorystyki panuje dowolność, tak jak na wiejskich ogródkach naszych babć i prababć – mówi Izabela Najwer, prezes firmy Flor Bud.

Roślinność w ogrodzie wiejskim jest bujna i tak dobrana, aby ogród był kolorowy przez cały rok. Ale taki ogród wymaga dużo pracy i pielęgnacji. I tu zaczyna się kłopot - bo współczesne gospodynie rzadko mają tyle czasu co ich babcie, na nawożenie, pielenie, wykopywanie i wkopywanie cebulek, przesadzanie bylin, przycinanie krzewów.

– Pozostaje więc wybierać pomiędzy ogrodami angielskimi a francuskimi, które – nawiązują stylistyką do ogrodów wiejskich – ale są bardziej uporządkowane - mówi ekspert.

Ogród angielski i francuski

Bardziej swobodny i sielski jest ogród angielski, jego cechy to:

  • piętrowo ułożona roślinność,
  • piękne róże sadzone wśród bylin,
  • oszczędna architektura (starannie dobrane donice, murki oporowe, posążki, sielskie zakątki z ławeczkami czy strumyczkami),
  • perfekcyjny trawnik.

Taki angielski ogród pięknie wpisuje się w otaczający wiejski krajobraz.

Ogród francuski zaś jest bardziej wysmakowany, nawet nieco sztuczny. Jego cechy charakterystyczne to rośliny strzyżone w geometryczne kształty. Rządzi tu symetria, a od zieleni wyraźnie odcinają się rzeźby, fontanny, ławeczki.

Ogród w stylu minimalistycznym

– Przy domkach budowanych w miastach lub na przedmieściach, wedle typowych projektów staramy się projektować ogrody minimalistyczne - mówi Izabela Najwer. – Mają one miękkie linie, tak jak ogrody wiejskie, ale pojawiają się tu też bryły geometryczne. W ogrodzie miejskim rządzi mała architektura (np. pergole), rośliny są jej uzupełnieniem. To ogród łatwy w pielęgnacji. 

– Modne są ogrody minimalistyczne, gdzie dominują geometryczne, zwykle kanciaste formy, rośliny ułożone są w ustalonych porządkach i to nie one są najważniejsze, lecz materiały takie jak szkło, kamień, metale, drewno – i to najwyższej jakości – mówi ekspert. Zwykle tworzymy te ogrody przy modernistycznych domkach lub nowoczesnych obiektach użyteczności publicznej.

Elitarne są ogrody japońskie, których filozofia sprowadza się do odtworzenia w miniskali naturalnych krajobrazów z Kraju Kwitnącej Wiśni. Dużo tu kamienia, żwiru, źródełek, japońskich altanek. Rośliny powinny mieć kształt typu bonsai.

Ważne, aby przed wyborem typu ogrodu szczerze porozmawiać z projektantem. Ten pozna gusta, hobby i priorytety gospodarzy. – Zdarzyło mi się na przykład projektować ogród pod... przebywającego w nim psa, tak aby trasy, którymi najczęściej biega nie krzyżowały się z grządkami i miejscami szczególnie pokazowymi – dodaje Izabela Najwer.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom