Wysoki rachunek za prąd. Płać za niego mniej

Edyta Hanszke, Kobi Light
oświetlenieNowoczesny telewizor, komputer, kino domowe czy konsola do gier zużywają dużo prądu. Gdy w mieszkaniu mamy dodatkowo źródła światła nieenergooszczędne, to skutkuje to wysokim rachunkiem za energię elektryczną.
oświetlenieNowoczesny telewizor, komputer, kino domowe czy konsola do gier zużywają dużo prądu. Gdy w mieszkaniu mamy dodatkowo źródła światła nieenergooszczędne, to skutkuje to wysokim rachunkiem za energię elektryczną. Kobi Light
Tradycyjne żarówki 90% dostarczonej energii zamieniają na bezużyteczne ciepło, a 10% na światło. Zastępując tradycyjne żarówki energooszczędnymi świetlówkami możesz obniżyć rachunki za energię nawet o 80%.

Wzrost opłat za energię elektryczną sprawia, że coraz częściej szukamy sposobów na obniżenie rachunków. Jednak co z tego, że kupujemy urządzenia energooszczędne, jak często nie potrafimy z nich odpowiednio korzystać.

Nowoczesny telewizor, komputer, kino domowe czy konsola do gier, to w efekcie prawdziwi pożeracze prądu. Jeśli dorzucimy do tego sprzęt AGD i energochłonne oświetlenie, możemy być pewni wysokich rachunków.

Ile miesięcznie wydajesz na prąd?

– Wymiana jednej tylko tradycyjnej żarówki 60 W na energooszczędną świetlówkę o mocy 11 W pozwala zużyć mniej o blisko 108 kW/h rocznie i tym samym zaoszczędzić 55 zł – wylicza Maciej Kędzior z firmy Kobi Light. Nie tracimy przy tym na jakości światła. Wręcz przeciwnie.

Nowoczesne świetlówki o wspomnianej mocy 11 W zastępują tradycyjne żarówki 60 W. Przy tym doskonale oddają one naturalne kolory (mają wysoki wskaźnik oddawania barw Ra> 80), są bezpieczne dla naszego wzroku, nagrzewają się dużo mniej niż zwykłe żarówki, w których temperatura sięga nawet 2200°C i co bardzo ważne świecą do 10 razy dłużej niż zwykłe żarówki i to bez względu na liczbę włączeń/wyłączeń na dobę.

Zobacz również: Jak oszczędzać energię elektryczną

Podstawowe zasady oszczędzania energii

  1. zawsze gdy to możliwe, wykorzystujmy naturalne światło dzienne
  2. wyłączajmy oświetlenie z którego nie korzystamy;
  3. wykorzystujmy zarówno strumień świetlny pochodzący bezpośrednio z oprawy, jak i strumienie odbite od sufitu i ścian. Jasne kolory wnętrz i dobre parametry odbiciowe ścian i sufitu pozwalają na zmniejszenie mocy oświetlenia.
  4. wymieńmy tradycyjne żarówki na energooszczędne lub oświetlenie LED;
  5. jeśli w pomieszczeniu zamontowane jest tylko jedno źródło światła o dużej mocy, zamieńmy je na kilka niezależnych lamp zużywających mniej energii – pozwoli to na korzystanie tylko z takiej ilości światła jaka rzeczywiście jest nam potrzebna;
  6. dostosujmy oświetlenie do układu funkcjonalnego wnętrza – jeśli np. w jadalni stół umieszczony jest przy ścianie, to nie montujmy jedynej wiszącej lampy na środku pomieszczenia.
  7. zamontujmy urządzenia automatycznie włączające i wyłączające światło
  8. w korytarzach i na schodach zamontujmy wyłączniki schodowe, pozwalające na wyłączanie/włączanie światła z kilku miejsc. 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom