Wybieramy kosiarkę. Wygodna kosiarka w przydomowym ogrodzie

redakcja.regiodom
Trawnik, nawet o małej powierzchni jest ozdobą domu i doskonałym miejscem rekreacji. Jaką kosiarkę wybrać, by właściwie pielęgnować trawnik.

Każdy trawnik, dzięki staraniom właścicieli – właściwej pielęgnacji, w tym odpowiednio częstemu koszeniu, podlewaniu i nawożeniu, może stać się takim użytkowym dziełem sztuki.

Przeczytaj również:Lepszy trawnik z siewu czy trawa z rolki 

Koszenie trawy – warunki korzystne dla uprawy trawnika

Koszenie jest stałym i niezbędnym elementem wiosenno-letniej pielęgnacji trawy – nieuniknionym, jeśli zależy nam na jakości naszego trawnika.

– Częstotliwość koszenia trawy zależy od warunków pogodowych, szybkości wzrostu trawy i jej ogólnej kondycji. Wiosną, w okresie intensywnej wegetacji, trawę kosimy co kilka dni – w zależności od tempa jej wzrostu co 3 do 5 dni. W pozostałej części sezonu – raz na tydzień – radzi Mariusz Dąbrowski, współzałożyciel i przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, profesjonalista zajmujący się projektowaniem i pielęgnacją terenów zielonych. – Warto pamiętać o przestrzeganiu podstawowych reguł w tym zakresie, do których należy przycinanie darni o maksymalnie 1/3 wysokości. Korzystniej dla trawy jest kosić ją często i niedużo, nawet po jednym centymetrze, niż rzadko i bardzo krótko. Taką dokładną kontrolę wysokości trawy umożliwiają kosiarki wyposażone w kilkustopniową regulację wysokości koszenia.

Po koszeniu warto trawnik podlać. Ważnym czynnikiem, który ma decydujący wpływ na kondycję trawnika, jest jakość koszenia.

– Nie lekceważmy ostrości noży – sprawdzajmy je systematycznie. Tępe ostrza kosiarki niweczą wszystkie wysiłki związane z uprawą trawy, a proces rekonwalescencji darni może być długi – dodaje Mariusz Dąbrowski.

Polecamy: Rośliny, których nie trzeba kosić, a zastąpią trawnik

Kryteria doboru maszyny do koszenia

Radzi ekspert Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment

  • Powierzchnia trawnika

To pierwszy element, który powinniśmy wziąć pod uwagę. Małe trawniki można kosić kosiarką bez napędu – kosiarką ręczną. Jest ona wyposażona w bęben tnący, który podczas jechania do przodu obraca się i tnie trawę. Kosiarka ręczna nie ma kosza na skoszoną trawę, ale przy małym trawniku, łatwo i szybko wygrabimy i zbierzemy trawę. Niskie koszty eksploatacji i brak hałasu to główne zalety tych kosiarek. Jednak są i wady. Urządzeń tych nie użyjemy, gdy powierzchnia trawnika jest nierówna. W takim przypadku musimy kupić kosiarkę elektryczną lub spalinową. 

W przypadku kosiarki elektrycznej trzeba koniecznie wziąć pod uwagę długość kabla i dostęp do źródła zasilania. Większe powierzchnie, powyżej 400 metrów kwadratowych, zdecydowanie wygodniej jest kosić kosiarką samobieżną, a powyżej 1500 metrów kwadratowych warto rozważyć zakup traktorka ogrodniczego. Jeśli powierzchnia trawiasta nie jest równa – ma różne stopnie nachylenia czy wgłębienia oraz zakamarki, miejsca trudno dostępne dla większej maszyny, to w takich przypadkach najwygodniej jest użyć kosę.

  • Szerokość koszenia kosiarki

Szerokość koszenia należy rozpatrywać pod kątem wielkości powierzchni i czasu, który możemy poświęcać na koszenie trawnika – im większa szerokość, tym krótszy czas koszenia. Kosząc trawnik o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych kosiarką o szerokości cięcia 41 cm pokonujemy trasę o długości minimum 2,5 km, a przy użyciu kosiarki o szerokości 53 cm trasa skróci się nawet do 1,9 km. Traktorkiem o szerokości koszenia 92 cm pokonamy trasę około 1 km. Jest to duże udogodnienie oraz oszczędność czasu i energii.

  • Jakość cięcia

Ten parametr wpływa na kondycję koszonej trawy. Dlatego warto przyjrzeć się systemowi noży, w jaki wyposażona jest kosiarka. Nowoczesne kosiarki mają system podwójnych noży zapewniający częstsze ścinanie trawy i cięcie trawy na mniejsze kawałki. Prowadzący nóż górny wykonuje cięcie podstawowe, a nóż dolny tnie pokos na mniejsze kawałki. Krążący następnie pokos wewnątrz korpusu ulega dalszemu rozdrobnieniu. Dzięki temu koszona trawa jest dokładniej rozdrobniona i lepiej wypełnia kosz (nawet o 30 proc. lepsze wypełnienie kosza niż w przypadku systemu z jednym ostrzem). Taki system noży umożliwia również zbieranie i mielenie liści jesienią. Spotkać możne modele traktorków ogrodowych, w których podwójne noże pracują synchronicznie (utrzymane jest właściwe położenie noży względem siebie, co zwiększa się dokładność koszenia).

Warto jeszcze sprawdzić, czy kosiarka jest wyposażona w regulację wysokości koszenia – funkcja ta, z szeroką opcją ustawień, umożliwia nam precyzyjne decydowanie o tym, jak wysoka będzie trawa w naszym ogrodzie.

  • Sposób pielęgnacji trawy – mulczowanie

Przy wyborze kosiarki spalinowej warto także zastanowić się nad sposobem, w jaki pielęgnujemy lub będziemy pielęgnować trawnik: czy chcemy zbierać całą ściętą trawę i zutylizować ją na kompostowniku i jak duży jest nasz kompostownik, czy wolimy regulować ilość trawy pozostawianej na terenie trawnika. W kosiarkach z systemem mielenia zmiennego można regulować ilości trawy trafiającej do kosza i tej pozostawionej na glebie oraz dostosować ilości mulczowanej trawy do jej aktualnej wysokości i warunków pogody.

  • Silnik kosiarki

Moc, typ i jakość silnika rzutują przede wszystkim na wydajność urządzenia, ale także na jego niezawodność. Jeżeli potrzebujemy kosiarki efektywnej, to sprawdźmy wartość mocy nominalnej silnika. Typ silnika decyduje o jakość pracy, stopniu bezawaryjności i bezpieczeństwa użytkownika. Warto wiedzieć, że łatwiej naprawić silnik w kosiarce spalinowej niż elektrycznej. Często okazuje się, że wymiana danej części w kosiarce elektrycznej jest niemożliwa lub tak drogą, że lepiej kupić nowe urządzenie niż naprawiać stare. Silniki kosiarek elektrycznych mają jednak tę przewagę, że są najczęściej cichsze od spalinowych.

  • Zbiornik na paliwo w kosiarce spalinowej

W przypadku kosiarek spalinowych, wielkość pojemnika na paliwo decyduje o czasie pracy, a w konsekwencji o wygodzie użytkownika – im zbiornik jest większy, tym dłuższy jest czas koszenia bez przerw koniecznych na uzupełnienie paliwa. Warto także zwrócić uwagę na umiejscowienie zbiornika – w najnowszych modelach kosiarek traktorowych zbiornik umieszczony jest po prawej stronie maszyny – z dala od silnika. Rozwiązanie to zwiększa bezpieczeństwo użytkownika, ponieważ paliwo nie nagrzewa się, ani nie traci na jakości.

  • Dodatkowe funkcje kosiarki

Kosiarką oprócz koszenia można wykonać również dodatkowe czynności, takie jak aeracja, wertykulacja czy zbieranie liści, a po dołączeniu lemiesza – odśnieżania. Dzięki odpowiedniemu doborowi dodatkowych funkcji w kosiarce wykorzystamy ja optymalnie przez cały rok. Niektóre kosiarki służą jednocześnie do zbierania i mielenia liści, a traktorki ogrodowe w połączeniu z przystawkami pełnią również funkcje piaskarki oraz zamiatarki do chodników, podjazdów i uliczek przydomowych. Dzięki wyposażeniu kosiarki w walec z kolcami możemy przeprowadzić aerację i ugniatanie trawnika, a wyposażając ją w lemiesz – odgarniemy śnieg z posesji.

  • Rodzaj napędu

Rodzaj napędu kosiarki wpływa na jakość pracy oraz łatwość i bezpieczeństwo użytkowania maszyny. – Ze względu na przeszkody stałe, które trzeba omijać i okrążać, warto wziąć pod uwagę zwrotność maszyny. Bardzo funkcjonalną opcją jest kosiarka spalinowa z systemem regulacji napędu, dzięki któremu operator dostosowuje prędkość maszyny do swojego kroku." – mówi Mariusz Czarnocki.

  • Kosz na skoszona trawę

Wielkość kosza, jego mocowanie, masa, sposób opróżniania (ręczny lub automatyczny) a także materiał, z którego został wykonany w znacznej mierze ułatwiają pracę. Zależnie od naszych potrzeb, wygodną opcją może być również możliwość koszenia bez użycia kosza.

Poradnik: Wybieramy kosiarkę do przydomowego ogrodu

Wybierając urządzenie do koszenia warto jeszcze dodatkowo sprawdzić jakość obudowy – czy jest trwała i odporna na ewentualne uszkodzenia, czy maszyna wyposażona jest w blokady bezpieczeństwa i koła nieniszczące darni.

Czym najwygodniej kosić trawę w małym ogrodzie?

Kosiarka na miarę naszych potrzeb ułatwi pracę i sprawi, że koszenie trawnika będzie przyjemnym zajęciem. Parametry kosiarki powinny być dostosowane do wielkości trawnika, rodzaju terenu (powierzchnia równa/nieregularna z zagłębieniami, pochyłościami, itp.). oraz zakresu prac, które zamierzamy wykonywać, w tym z myślą o pracach jesiennych i wczesno-zimowych.

Do koszenia niewielkich trawników – o pow. 300–500 metrów kwadratowych, trawników o falistej linii brzegowej, wyrównanym ukształtowaniu (kąt nachylenia poniżej 5 proc.), na którym rosną także inne rośliny – drzewa, krzewy, kwiaty, rekomendowane są kosiarki lekkie i zwrotne. – Posiadając tego typu przestrzeń zieloną wokół domu, sprawdzi się kosiarka, której zwrotność zapewni sprawne manewrowanie, łatwe prowadzenie wzdłuż nieregularnej linii trawnika i wokół innych roślin. Jednocześnie uniwersalna szerokość części roboczej zapewnia optymalną liczbę koniecznych przejazdów, które nie męczą operatora. Na małych powierzchniach z prowadzoną różnorodną roślinnością praktycznym rozwiązaniem są wykaszarki, kosiarki spalinowe wyposażone w wiele rozwiązań technicznych ułatwiających pracę, np. ustawianie wysokości ostrzy, system mulczowania – wyjaśnia Mariusz Czarnocki. – Najbardziej popularną maszyną stosowaną w przydomowych ogródkach jest jednak kosiarka elektryczna.

Dostępne na rynku modele kosiarek elektrycznych o szerokości koszenia od 33 do 37 cm są łatwe w obsłudze. Dzięki zastosowanej nowoczesnej technologii mają obniżony poziom emitowanego hałasu. Wygodę i lekkość w szybkim przycięciu trawy zapewniają silnik  1100 W i 1300 W oraz wygodny kosz o pojemności od 27 do 35 litrów. Wyposażone są w system regulacji wysokości koszenia: trzystopniową na każdym kole lub centralną, pięciostopniową.

Innym praktycznym rozwiązaniem jest kosiarka wielofunkcyjna z wymiennymi elementami roboczymi. Taka maszyn umożliwia nie tylko koszenie, ale również formowanie trawnika, przycinanie krzewów i drzewek, przygotowywanie gleby pod uprawy kwiatowe i spulchnianie ziemi wokół drzew. Jednostka napędowa może być wyposażona w głowicę żyłkową, która posłuży do koszenia przede wszystkim w miejscach trudno dostępnych, np.: wokół drzew i krzewów, przy rabatach, grządkach warzywnych, przy elewacjach budynków czy ogrodzeniach, a także na terenach o większym nachyleniu.

 

Krawędziarka
Krawędziarka umożliwia formowanie trawnika i odgradzanie go od innych upraw. Pomaga ona w utrzymaniu porządku na ścieżkach, zwłaszcza tych pokrytych kostką brukową – oddzielając korzenie darni od obrzeży ścieżki, nie dopuszcza do zarastania drogi roślinnością.Fot.: www.mojahonda.pl

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom